بورسیه تحصیلی در آلمان (+ تحصیل رایگان 2022)

germany Flag

متقاضبان دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان باید مسائل مختلف را در نظر بگیرند و شرایط و مدارک مورد نیاز را برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان فراهم کنند. برای آشنایی با چگونگی اخذ بورسیه تحصیلی آلمان، این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

 • DAAD به عنوان بزرگترین بنیاد عالی بورس تحصیلی، چه فعالیت هایی دارد؟
 • چه مقدار بورسیه تحصیلی در ماه پرداخت می شود؟
 • شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان 2021 چیست؟
 • بورسیه تحصیلی در آلمان در مقطع کارشناسی چه شرایطی دارد؟
 • مدارک مورد نیاز بورسیه تحصیلی در آلمان کدامند؟

موسسه سروش فردا در زمینه مهاجرت تحصیلی و کاری خدماتی ارائه نمی دهد.

✔️ بررسی شرایط بورسیه تحصیلی در آلمان

بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان در آلمان، امکانات فراوانی را برای دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در دانشگاه های این کشور را دارند، مهیا می کند. قبل از هرگونه اقدام در این زمینه، باید بدانید که از چه طریق می توان هزینه تحصیل در آلمان را تأمین کرد. امکان تحصیل رایگان و به دست آوردن شرایط بورسیه تحصیلی در آلمان، با پیشنهادات بودجه ای مختلف برای متقاضیان بین المللی وجود خواهد داشت. از جمله این پیشنهادات بسیار محبوب می توان به بورس تحصیلی DAAD کشور آلمان و بورسیه تحصیلی پزشکی آلمان اشاره کرد. نحوه دریافت بورسیه تحصیلی آلمان 2022، ممکن است با چگونگی انجام این کار در کشور مبدا تفاوت داشته باشد.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

Wasserschloss-in-Hamburg,-Germany

بورسیه تحصیلی آلمان و هزینه های زندگی

معمولاً در همه کشورها، بودجه و بورسیه تحصیلی صرفا به شهریه های بالا اختصاص داده می شود. اما در آلمان شرایط کمی متفاوت است. دانشگاه های دولتی این کشور عموما شهریه ای دریافت نمی کنند، بنابراین بورس تحصیلی آلمان به منزله پول اضافی برای تامین هزینه زندگی دانشجویی است.

بورسیه هزینه های زندگی در آلمان

با توجه به رایگان بودن هزینه تحصیل در آلمان، بورسیه شما می تواند صرف خرید تجهیزات مربوط به تحصیلتان شود. همچنین می توانید به وسیله آن اجاره خانه و هزینه غذای خود را نیز پرداخت کرده و با خیالی آسوده، وقت خود را صرفاً به تحصیل اختصاص دهید.

به دلیل رایگان بودن تحصیلات در آلمان، می توانید از بورس تحصیلی کامل، به عنوان اثبات تمکن مالی خود در قرار ویزا استفاده کنید.

بعضی از دانشگاه های خصوصی آلمان نیز شهریه دریافت می کنند، اما این امکان وجود دارد که در هنگام پذیرش، مشمول تخفیف شوید.

در این مقاله جزئیاتی پیرامون ثبت نام بورسیه تحصیلی آلمان و همچنین راهنمای بورسیه تحصیلی آلمان ارائه خواهد شد. از دیگر مطالب مهم، پرداختن به بورس تحصیلی DAAD کشور آلمان و بورسیه تحصیلی پزشکی آلمان است. با ما همراه باشید.

Town-Hall-at-Marienplatz-in-Munich

1. آیا حمایت های مالی در خصوص تحصیل رایگان آلمان، از طریق بودجه عمومی تأمین می شود؟

بخش اعظم کمک هزینه تحصیلی در آلمان، از جانب سازمان های جامعه مدنی تامین می شود. بنیادهایی با نام حامیان مالی دانشجویان در آلمان وجود دارد که با احزاب سیاسی، جوامع مذهبی، اتحادیه ها و انجمن ها مرتبط اند.

بودجه این بنیادها توسط دولت آلمان و تحت عنوان صندوق حمایت از استعداد تامین می شود. این بنیادها برندگان بورس تحصیلی را انتخاب کرده و بودجه موجود را بر این اساس توزیع می کنند. (Begabtenförderungswerke)

مهم ترین حامی مالی خدمات تبادل آکادمیک آلمان، سازمان (DAAD) نام دارد که یکی از انجمن های مؤسسات آموزش عالی آلمان و مجموعه دانشجویی آن هاست. بورس تحصیلی DAAD کشور آلمان، از جمله محبوب ترین بورسیه های تحصیلی در این کشور محسوب می شود.

هدف بورس تحصیلی DAAD کشور آلمان، ایجاد فضای بین المللی در سیستم آموزش عالی آلمان می باشد. این سازمان بزرگترین حمایت کننده دانشگاه های آلمان است. اصلی ترین رویکرد این مرکز، افزایش مبادلات علمی و فراهم نمودن شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی رایگان آلمان است. بنابراین بورس تحصیلی DAAD کشور آلمان جزو بهترین بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی محسوب می شود.

بورسیه تحصیلی در آلمان
Spiegel-Haus,-Hamburg,-Deutschland

آیا شرایط مهاجرت به آلمان را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تخصص شما

2. DAAD به عنوان بزرگ ترین بنیاد عالی بورس تحصیلی، چه نقشی در ارائه بورسیه تحصیلی آلمان دارد؟

بورس تحصیلی DAAD کشور آلمان، گسترده ترین بنیاد تامین بودجه جهان در نوع خود شناخته می شود. این بنیاد هرساله بیش از 145 هزار دانشگاه را حمایت می کند.

بنیاد DAAD بزرگ ترین و گسترده ترین ارائه دهنده بورس تحصیلی آلمان است که سالانه بیش از 60 هزار نفر از دانشجویان بین المللی دانشگاه های آلمان را پشتیبانی می کند. این پشتیبانی از طریق ارائه بورس تحصیلی DAAD کشور آلمان به این افراد صورت می پذیرد.

به علاوه سازمان های دیگری نیز وجود دارند که کمک های چشمگیری برای تحصیلات رایگان در این کشور ارائه داده و نقش پررنگی در زمینه بورس تحصیلی آلمان ایفا می کنند.

در این میان صندوق های حمایت از استعداد (Begabtenförderungswerke)، از وزارت آموزش و تحقیقات فدرال آلمان (BMBF)، بودجه ای اختصاصی برای دانشجویان دریافت می کنند. این بنیادهای مرتبط با احزاب سیاسی یا جوامع مذهبی، ضمن تامین بودجه مالی، ارائه دهنده آموزش های ایده ای و کارگاه های آموزشی نیز هستند و به عنوان راهنمای بورس تحصیلی آلمان فعالیت می کنند. بنابراین مشاهده می کنیم که بورس تحصیلی DAAD کشور آلمان، تنها بودجه در نظر گرفته شده برای دانشجویان نمی باشد.

تحصیل رشته پزشکی در آلمان رایگان بوده و دانشجویان پزشکی در این کشور، امکان بهره مندی از بورسیه تحصیلی پزشکی آلمان را دارا هستند. اما این افراد در زمینه اخذ بورسیه تحصیلی پزشکی آلمان، باید مدارک و شرایط لازم را داشته باشند. در ادامه به معرفی این موارد خواهیم پرداخت.

بورس تحصیلی DAAD کشور آلمان

3. دریافت بورسیه تحصیلی در کشور آلمان چه شرایطی دارد؟

یکی از اصلی ترین موضوعات برای تحصیل در کشور آلمان، تامین اعتبار تحصیلات دانشجو است. از جمله مهم ترین مسائلی که پیش از ثبت نام در دانشگاه های آلمان باید از آن مطلع شوید، چگونگی تحصیل رایگان و گرفتن بورسیه تحصیلی از آلمان است.

انواع بورس های تحصیلی مقاطع مختلف در آلمان عبارت اند از:

 • بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دبیرستان
 • بورسیه تحصیلی آلمان دیپلم
 • بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی
 • بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد آلمان
 • بورسیه تحصیلی دکتری آلمان
 • بورسیه تحصیلی داروسازی آلمان
 • بورسیه تحصیلی پزشکی آلمان
 • بورسیه تحصیلی دندانپزشکی آلمان
 • بورسیه تحصیلی رایگان آلمان
 • بورس تحصیلی سفارت آلمان

به طور کلی انواع بورسیه های تحصیلی آلمان را به دو دسته تقسیم می کنند:

 1. بورسیه هایی که فقط شهریه دانشگاه را پوشش می دهند.
 2. بورسیه هایی که ضمن پوشش شهریه دانشگاه، هزینه های زندگی را نیز تامین می کنند.

علاوه بر بورسیه هزینه زندگی در آلمان و بورسیه دانشجویان بین المللی، بورس هایی نیز وجود دارد که به کشورهای خاص و یا تنها به خود آلمانی ها اختصاص داده شده است.

متقاضیان می توانند در آلمان از بورس های تحصیلی که هزینه دانشگاه را به طور کامل پرداخت می کنند و یا تامین بخشی از هزینه های زندگی را به عهده دارند، بهره مند شوند.

دولت و دانشگاه های آلمان هر ساله به دانشجویان بین المللی و شهروندان بومی، بورس های تحصیلی ارائه می دهند. بورسیه های تحصیلی آلمان، به مقطع و درجه تحصیلی، ملیت و علاقه فرد بستگی دارد.

بورسیه تحصیلی پزشکی آلمان
Feuersee,-Stuttgart,-Deutschland

4. جزئیات دریافت بورسیه تحصیلی آلمان، شامل چه مواردی است؟

در این قسمت به بررسی برخی جزئیات در خصوص چگونگی اخذ بورسیه تحصیلی آلمان می پردازیم.

محدودیت سنی برای دریافت بورس تحصیلی DAAD کشور آلمان

در شرایط عمومی هیچگونه محدودیت سنی برای این نوع بورسیه اعمال نشده است. در این بین برخی استثنائات وجود دارد که در آن ها به طور واضح به محدودیت سنی اشاره می شود.

بعضی از برنامه های بورس تحصیلی نیز صریحاً بیان می کنند که از زمان اخذ آخرین مدرک، باید مدت مشخصی گذشته باشد.

چگونگی اخذ بورسیه تحصیلی آلمان

از جمله شرایط مورد نیاز برای دریافت بورس تحصیلی آلمان، می توان به زمان پذیرش در دانشگاه و ارسال فرم درخواست اشاره کرد که هر ساله در دو تاریخ مختلف انجام می شوند. این تاریخ ها در ماه آوریل و در ماه نوامبر قرار گرفته اند. متقاضیانی که در این زمینه موفق شوند، در تاریخ یکم آوریل یا یکم ژوئیه، بودجه خود را دریافت می کنند.

آیا امکان اقدام برای بورسیه تحصیلی در هر رشته ای وجود دارد؟

بورس تحصیلی DAAD کشور آلمان، بدون هیچ محدودیت خاصی، برنامه های بورسیه تحصیلی را ارائه می کند. بنابراین دریافت این برنامه ها برای همه افراد مقدور است. در این بین در خصوص بعضی از رشته ها (مانند بورسیه تحصیلی پزشکی آلمان) محدودیت هایی وجود دارد.

مقدار پرداختی بورسیه تحصیلی در هر ماه چقدر است؟

پرداخت بورس تحصیلی به مدارک تحصیلی و نوع برنامه بورس تحصیلی فرد وابسته است.

به صورت کلی متقاضیان کارشناسی ارشد، ماهانه 850 یورو و متقاضیان دکترا ماهانه 1.200 یورو دریافت خواهند کرد. این میزان برای دستیاران استاد و مدرسان، تا 2.150 یورو قابل افزایش است.

در قسمت بعد به این سوال پاسخ می دهیم: چگونه بورسیه تحصیلی آلمان بگیریم؟ همچنین در ادامه به بررسی شرایط بورسیه تحصیلی پزشکی آلمان خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

شرایط بورسیه تحصیلی در آلمان
Frankfurt-am-Main-Skyline

5. نحوه گرفتن بورسیه تحصیلی در آلمان 2022 به چه شکل است؟

از جمله قوانین و شرایط موجود برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان، عملکرد بیش از حد متوسط متقاضی در مقاطع کارشناسی است. همچنین افراد متقاضی می بایست پروژه های دانشگاهی خود را به گونه ای انتخاب کنند که در بدنه تحقیقات صورت گرفته در آن زمینه، نقشی اساسی داشته باشند.

چنانچه در زمینه چگونگی اخذ بورسیه تحصیلی پزشکی آلمان سوالاتی دارید، بخش بعدی را مطالعه نمایید.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان

از جمله شرایط دریافت این بورسیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. داشتن برنامه ها به همراه مستندات مربوط به مدارک تحصیلی دانشجو.
 2. داشتن بیانیه استاد ناظر: این بیانیه علاوه بر برنامه کاری دانشجو، حاوی دلایل انتخاب موضوع، وضعیت کار مقدماتی روی پروژه و چکیده ای از آن تحقیق می باشد.
 3. در برنامه های اجرای پروژه، متقاضی نباید قبلاً برای همان پروژه بودجه عمومی دریافت کرده باشد.
 4. تحصیل رایگان در آلمان و بورس های تحصیلی، بر اساس تصمیمات گرفته شده توسط کمیسیون بین دانشگاهی در مورد اختصاص کمک های مالی دکترا (Kommission zur Vergabe von Promotionsstipendien) به فرد متقاضی اعطا می شود. اعضای این کمیسیون ها توسط سناتور آموزش، علوم و تحقیقات تعیین می شود.
بورسیه تحصیلی در آلمان
Schleissheim,-Munich,-Germany
 • شرایط بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دبیرستان: برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دبیرستان، فرد متقاضی باید به زبان آلمانی مسلط بوده و همچنین زبان انگلیسی را نیز فرا گرفته باشد.
 • شرایط اخذ بورسیه تحصیلی برای متقاضیان دوره کارشناسی: اصلی ترین موضوع در شرایط بورسیه تحصیل آلمان در مقطع لیسانس، ارائه مدرک نهایی دبیرستان، شامل سه سال تحصیلی می باشد. (تقریباً 1994 یا بعد از آن)
 • شرایط اخذ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان متقاضی دوره کارشناسی ارشد: ارائه مدرک دانشگاهی کارشناسی (لیسانس) چهارساله اصلی ترین این موارد است. ضمنا این مدرک باید مورد تأیید آلمان قرار بگیرد. همچنین رزومه پژوهشی قوی نیز از دیگر شرایط لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد تلقی می شود.
 • شرایط بورسیه تحصیلی آلمان پزشکی: در خصوص بورسیه تحصیلی پزشکی آلمان، ارائه مدرک دیپلم دبیرستان امری ضروری محسوب می شود.
 • شرایط بورسیه تحصیلی آلمان دندانپزشکی: ارائه مدرک سه سال آخر دبیرستان (دیپلم).

همانطور که مشاهده کردید، در این قسمت شرایط بورسیه تحصیلی پزشکی آلمان و موارد مشابه را معرفی کردیم. حال باید به صورت جداگانه به شرایط اخذ این بورسیه ها در مقاطع مختلف تحصیلی بپردازیم.

Landau-in-der-Pfalz,-Deutschland

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

6. شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی چگونه است؟

خوشبختانه بسیاری از دانشجویان دانشگاه های دولتی آلمان، شهریه پرداخت نمی کنند. بنابراین هزینه های تحصیل در این کشور به خرید کتاب و تامین هزینه های زندگی خلاصه می شود. همچنین دانشجویان مشغول به تحصیل در آلمان، امکانات مختلفی برای تامین اعتبار مطالعات خود در اختیار دارند.

اگر فرد متقاضی یا والدین او درآمد کافی نداشته باشند، تحت شرایط خاصی قادر خواهند بود برای دریافت کمک مالی دولتی با عنوان BAföG درخواست دهند.

البته دانشجویان در آلمان، همزمان با تحصیل امکان کار نیز خواهند داشت. به علاوه در بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی، وام ها و برنامه های بودجه‌ای دیگر نیز برای دانشجویان در نظر گرفته شده است.

یکی از این برنامه ها در دانشکده فرانکفورت اجرایی می شود. این دانشکده برنامه بورس تحصیلی را برای مقطع کارشناسی در رشته علوم در نظر گرفته است. برنامه ذکر شده مختص دانش آموزان دارای مهارت بالاست.

این برنامه شامل کاهش شهریه برای کل مدت تحصیل فرد است. ترم های خارج کشور نیز در برنامه بورس تحصیلی جای دارد، به شرط آن که طبق توافق نامه مبادله دانشجو، فرد قصد رفتن به یکی از دانشگاه های تحت مشارکت را داشته باشد.

دانشکده فرانکفورت یکی از دانشگاه دولتی آلمان است که ارائه دهنده انواع مختلف بورس تحصیلی می باشد.

Sunset-in-Berlin

معیار اعطای بورسیه های تحصیلی در آلمان چیست؟

بورس های تحصیلی کشور آلمان بر اساس شایستگی اعطا می شوند. این بدان معنی است که دانش آموزان برای دریافت این امکانات، به نمرات عالی و عملکرد بالا در فرآیند پذیرش BSc احتیاج خواهند داشت.

یکی از بورسیه های بین المللی موجود، بورسیه کمک مالی ایرانیان مومنی است. این بورسیه به عنوان یک بودجه جزئی به دانشجویان بین المللی اعطا می شود.

متقاضیان تبعه ایرانی بدون در نظر گرفتن تابعیت یا کشور محل اقامت، قادر به دریافت این بورس تحصیلی هستند.

بورس تحصیلی مومنی در تمام مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و همچنین در کلیه رشته ها قابل دریافت است.

مهلت ارسال درخواست بورسیه کمک های مالی ایرانیان مؤمنی، 30 ژوئن است. این بورسیه در هر مؤسسه ای و در هر نقطه از جهان قابل دریافت است. در این بین بورسیه تحصیلی Erasmus، تنها مختص شهروندان اتحادیه اروپا است.

بورسیه های تحصیلی کشور آلمان

بورسیه های تحصیلی در آلمان، در همه مقاطع تحصیلی و به همه ملیت ها و شهروندان آلمانی ارائه می شود. در ادامه می توانید انواع بورسیه تحصیلی آلمان را به تفکیک مشاهده کنید.

بورس تحصیلی DAAD کشور آلمان
Victory-Column,-Berlin,-Germany

انواع بورسیه تحصیلی آلمان

در مقطع لیسانس
برای همه ملیت ها
در هر رشته ارایه شده توسط دانشگاه   
 بورس تحصیلی Bellhops Moving Forward 
کارشناسی، کارشناسی ارشد
برای متقاضیان آفریقا، آسیا، آمریکای لاتین و اروپای شرقی
کلیه رشته های تحصیلی
  بورسیه تحصیلی بنیاد فردریش ابرت برای دانشجویان بین المللی  
لیسانس، کارشناسی ارشد، دکترا
برای همه ملیت ها
مربیان و کارآموزان علوم زندگی، پزشکی، علوم کشاورزی، زیست شناسی و شیمی
بورس های بین المللی بایر در آلمان  
در مقطع لیسانس
دوره های ارائه شده توسط دانشگاه های مصر، لیبی، لبنان، تونس، یمن، اردن، مراکش و عراق
بورس های تحصیلی RLS در آلمان

7. شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی ارشد به چه شکل است؟

آلمان به علت دارا بودن معتبرترین مدارک تحصیلی در سطح جهانی، ایجاد سبک زندگی فوق العاده، برنامه های پذیرش بدون کنکور دانشجویان کارشناسی ارشد و همچنین فراهم کردن امکان تحصیل رایگان، در جهان شناخته شده است. دریافت بورسیه تحصیلی فوق لیسانس آلمان، به مدرک زبان و رزومه پژوهشی قوی احتیاج دارد.

با داشتن بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی ارشد، در هر ترم تحصیلی تنها لازم است هزینه موارد اداری پرداخت شود که نسبتا مقدار کمی تلقی می شود. قابل ذکر است که این مسئله فقط مربوط به دانشگاه های دولتی آلمان است.

با این وجود از منظر مالی، مزایای تحصیل در آلمان تنها در شهریه خلاصه نمی شود.

بعضی برنامه های کمک های مالی، تنها در موارد خاص به دانشجویان بین المللی ارائه می شود. بنابراین بیشتر دانشگاه های آلمان شامل برنامه های این بودجه ها نمی شوند.

اگر رشته تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد شما با رشته تحصیلی دوره کارشناسی‌تان متفاوت است، بورسیه کارشناسی ارشد در آلمان می تواند برای شما گزینه مناسبی تلقی شود.

به عنوان مثال در صورتی که شما تحصیل در رشته تاریخ برای مقطع کارشناسی را تمام کرده و قصد داشته باشید در رشته کامپیوتر به کارشناسی ارشد بپردازید، بایستی شهریه در نظر گرفته شده را پرداخت کنید.

Potsdamer-Platz,-Berlin,-Germany

8. آیا تحصیل در مقطع دکترا با استفاده از بورسیه تحصیلی امکان پذیر است؟

آلمان به عنوان هفتمین کشور پربازدید جهان، دارای مناظر چشمگیر، میراث شگفت انگیز، سابقه فرهنگی فوق العاده و همچنین رویدادهای فصلی مختلفی است.

در این بین سیستم آموزش عالی این کشور نیز سطح بسیار بالایی داشته و همانطور که از دل تاریخ برمی آید، متفکران فراوانی مانند اینشتین از این کشور ظهور کرده اند. در این قسمت برخی از دلایلی که ثابت می کند تحصیل در کشور آلمان جزو الویت ها می باشد را بیان می کنیم.

مؤسسات دارای رتبه جهانی

این کشور بیش از سایر کشورها دارای رتبه های برتر مؤسسات جهانی است. تعداد 8 مورد از مؤسسات آلمان، در بین 100 مؤسسه برتر جهان قرار گرفته اند.

مؤسسات تحقیقاتی اختصاصی

علاوه بر دانشگاه هایی که در آلمان وجود دارد، سیستم آموزش عالی این کشور دارای شبکه هایی از مراکز تحقیقاتی اختصاصی نیز هست. از جمله این مراکز تحقیقاتی اختصاصی می توان به مؤسسات معتبر ماکس پلانک اشاره کرد.

اکثر دانشگاه های آلمان بدون در نظر گرفتن ملیت فرد دانشجو، او را ملزم به پرداخت شهریه در مقطع دکترا نمی کنند. بنابراین تحصیل رایگان در آلمان در خصوص کلیه رشته ها برای مقطع دکترا امکان پذیر است. در همین راستا خانه دکترا-دکترا (در شکل مدرن خود به عنوان درجه تحقیقاتی مبتنی بر پایان نامه) در کشور آلمان گسترش پیدا کرده است.

البته ذکر این نکته نیز الزامی است که مبالغ دریافتی بورس تحصیلی دکترای آلمان، از سایر مقاطع بیشتر در نظر گرفته شده است.

بورس تحصیلی DAAD کشور آلمان
Hamburg-Speicherstadt,-Hamburg,-Germany

9. تحصیل رایگان در آلمان و انواع دانشگاه های این کشور

تحصیل رایگان و استفاده از بورسیه تحصیلی دانشگاه های آلمان، در کلیه مقاطع امکان پذیر می باشد.

سیستم آموزش عالی آلمان از موارد زیر تشکیل می شود:

 1. دانشگاه های تحقیقاتی (Universität): این مراکز تحقیقات اصلی دانشگاهی را در موضوعات مختلف برعهده دارند.
 2. دانشگاه های فنی (Technische Universität): دانشگاه های فنی در تحقیقات علمی، فناوری و مهندسی تمرکز می کنند. البته مدتی است که این مراکز مدارک تحصیلی در برخی موضوعات دیگر نیز ارائه می نمایند.
 3. دانشگاه های علوم کاربردی (Fachhochschulen): این دانشگاه ها فعالیت خود را بر روی موضوعات حرفه ای همچون تجارت، مهندسی و علوم اجتماعی متمرکز کرده اند. لازم به ذکر است دانشگاه های علوم کاربردی مدرک دکترا اعطا نمی کنند.
 4. مؤسسات تحقیقاتی: این مؤسسات در همکاری با دانشگاه ها، مشاغل و صنعت، وظیفه انجام پروژه های مهم پژوهشی، ازجمله کار دکترا را برعهده دارند. لازم به ذکر است اکثر این مؤسسات در شبکه های بزرگتری همچون انجمن Max Planck مشغول به فعالیت هستند.
 5. دانشکده های هنر، فیلم و موسیقی: این دانشکده ها بر کارهای عملی تمرکز کرده و مدرک دکترا نیز اعطا نمی کنند. فرد متقاضی تحصیل دکترا در دانشگاه های تحقیقاتی، فنی یا مؤسسات تحقیقاتی می تواند بورسیه تحصیلی هنر در آلمان را نیز دریافت کند.

کشور آلمان به 16 ایالت تقسیم می شود. هر کدام از این ایالت ها دانشگاه های عمومی خود را اداره کرده و بودجه لازم برای آن ها را تامین می کند. البته تعداد کمی از دانشگاه های دولتی آلمان نیز از کلیسای پروتستان یا کاتولیک بودجه دریافت می کنند.

بورس تحصیلی DAAD کشور آلمان
Neuschwanstein-Castle02,-Schwangau,-Germany

10. دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه های بین المللی آلمان به چه شکل است؟

آلمان به عنوان یکی از 10 مقصد برتر مطالعه در جهان شناخته می شود. بر اساس اطلاعات رسمی که توسط دفتر آمار فدرال آلمان ارائه شده است، چیزی در حدود 380 هزار دانشجوی بین المللی در این کشور مشغول به تحصیل می باشند.

این رقم در حال افزایش نیز هست. به عبارت دیگر با رشد ثبت نام بین المللی، کشور آلمان در مدت کوتاهی به یکی از پنج مقصد برتر تحصیلی تبدیل می شود. این موضوع به علت قرار داشتن دانشگاه های آلمان در رده های برتر جهانی است. این رده ها بر اساس استانداردهای جهانی آموزش تعیین می شوند.

همچنین افراد می توانند علاوه بر استفاده از امکانات بورس تحصیلی آلمان، از شرایط عالی تحصیلی، امکانات مدرن، تنوع برنامه های تحصیلی، کادر آموزشی در سطح جهانی و همچنین فرصت های شغلی بسیار مناسب نیز بهره مند شوند. در کنار تمام این امکانات می توانید عدم نیاز به پرداخت شهریه برای تحصیل در آلمان را نیز در نظر بگیرید.

Rothenburg-ob-der-Tauber,-Germany
Rothenburg-ob-der-Tauber,-Germany

11. دانشگاه های برتر آلمان

دانشگاه فنی مونیخ

 • دانشگاه معروف فنی مونیخ که در سال 1868 تأسیس شد.
 • یک مرکز ارجاع در ایالت بایرن است.
 • دانشجویان تخمینی بین المللی: 12،000 نفر.
 • رشته های محبوب: ریاضیات، فیزیک، علوم کامپیوتر.

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان  

 • ایالت بایرن دانشگاه دیگری که در سطح جهان به آن افتخار می کند.
 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان در سال 1472 با یک مأموریت بلندمدت و واضح به وجود آمد تا به یک مرکز آموزش و تحقیقات برجسته تبدیل شود.
 • دانشجویان بین المللی تخمینی: 8،515 نفر.
 • رشته های محبوب: پزشکی، علوم طبیعی، اقتصاد، حقوق و علوم اجتماعی.

موسسه فناوری کارلسروهه 

 • دانشگاه کارلسروهه واقع در شهر کارلسروهه با آنچه امروزه به عنوان موسسه فناوری کارلسروهه (KIT) شناخته می شود.
 • دانشجویان بین المللی تخمینی: 3،300 نفر.
 • رشته های محبوب: مهندسی، ریاضیات، حقوق، اقتصاد و علوم اجتماعی.

دانشگاه آخن

 • دانشگاه آخن بزرگترین دانشگاه فنی آلمان و در عین حال یکی از بهترین ها محسوب می شود.
 • دانشجویان آینده نگر از نظر برنامه های مطالعاتی گزینه های زیادی دارند.
 • دانشجویان بین المللی تخمینی: 10،500 نفر.
 • رشته های محبوب: شیمی، مهندسی، علوم مواد.  
Thuringia,-Germany
Thuringia,-Germany

دانشگاه هایدلبرگ 

 • دانشگاه هایدلبرگ علاوه بر اینکه قدیمی ترین دانشگاه در آلمان است.
 • در بین بهترین دانشگاه های آلمان قرار دارد.
 • دانشجویان بین المللی برآورد شده: 4500 نفر.
 • رشته های محبوب: تجارت، پزشکی، روانشناسی.

دانشگاه هومبولت برلین 

 • در سال 1810، فیلسوف پروس ابتکار ساخت دانشگاه را ایجاد کرد که دیدگاه وی معرفی اصول آینده نگرانه در آموزش عالی است و زمینه آغاز دوره جدیدی در دنیای دانشگاهی است.
 • دانشجویان بین المللی برآورد شده: 5،223 نفر.
 • رشته های محبوب: روانشناسی، علوم اعصاب، پزشکی.

دانشگاه فری برلین 

 • دانشگاه فری برلین در سال 1948 توسط گروهی از دانشجویان و دانشگاهیان با حمایت نیروهای متفقین خارجی تاسیس شد.
 • دانشجویان بین المللی تخمینی: 7،870 نفر.
 • رشته های محبوب: علوم اعصاب، زیست شناسی و بیوشیمی، فارماکولوژی. 

دانشگاه گوتینگن 

 • دانشگاه گوتینگن در سال 1737 در عصر روشنگری تأسیس شد.
 • امروزه نام آن با شهرت و تعالی دانشگاهی همراه است.
 • دانشجویان بین المللی برآورد شده: 41200 نفر.
 • رشته های محبوب: علوم محیطی، کشاورزی، شیمی. 

12. برای دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان، به چه مدارکی نیاز داریم؟

افراد متقاضی بورسیه تحصیلی رایگان آلمان، باید پیش از اقدام به هر عملی، مدارک لازم را آماده کنند.

البته این امکان وجود دارد که هر دانشگاه مدارک خاص مورد نیاز خود را درخواست کند. بنابراین افراد دانشجو باید آگاهی های لازم را در این زمینه کسب کرده و مدارک مورد نیاز دانشگاه انتخابی را ارائه کنند. البته نحوه ارائه مدارک نیز در دریافت بورسیه از اهمیت بالایی برخوردار است.

به صورت کلی مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی آلمان شامل موارد زیر می شود:

 • گذرنامه ملی یا کارت شناسایی ملی.
 • تأیید پذیرش در مطالعات.
 • واجد شرایط ورود به دانشگاه آلمان.
 • عکس های اخیر به اندازه گذرنامه.
 • بیمه سلامت دانشجویی.
 • ارائه رزومه متقاضی.
 • پر کردن فرم درخواست بورسیه.
 • مدارک تحصیلی مقاطع گذشته.
 • تاییدیه سوپروایزر در مقطع دکترا.
 • توصیه نامه از استاد.
 • مقالات بین المللی.
 • انگیزه نامه یا SOP.
 • ریز نمرات.
 • مدرک زبان ایلتس و یا مدرک زبان آلمانی.

در ادامه با ارائه مشاوره بورسیه تحصیلی آلمان، به بررسی جزئیات مهم در زمینه مدارک مورد نیاز خواهیم پرداخت. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

بورس تحصیلی DAAD کشور آلمان
Eibsee,-Grainau,-Germany

آیا شرایط مهاجرت به آلمان را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تخصص شما

13. اقدامات لازم برای دریافت ویزای بورسیه تحصیلی در آلمان چیست؟

مهم ترین بخش در فرایند اخذ بورسیه تحصیلی آلمان، داشتن شرایط بورسیه و همچنین دریافت ویزای تحصیلی این کشور است.

در خصوص صدور ویزای ایرانیان، سخت گیری های بیشتری وجود دارد. به همین دلیل توصیه می کنیم به منظور دریافت بورسیه تحصیلی سفارت آلمان، مدارک ویزا را با دقت هرچه تمام تر آماده کنید. مهم ترین الزامات و شرایط در فرایند دریافت ویزای تحصیلی آلمان، شامل موارد زیر است:

 • فرم درخواست ویزای ملی را بطور صحیح پر کرده و امضا کنید.
 • گذرنامه معتبر ملی شما.
 • دو عکس از گذرنامه وشناسنامه شما.
 • گواهی ازدواج شما (در صورت وجود)
  شناسنامه فرزند شما (در صورت وجود)
  عکسهای اخیر در سبک گذرنامه شما. (تا 3).
 • فتوکپی از عناوین اقامت قبلی آلمان، ویزای قبلی شینگن، اجازه اقامت قبلی آلمان (در صورت وجود).
 • اثبات منابع مالی “Finanzierungsnachweis”. (یکی از موارد زیر)
  1- تأیید سپرده 10.236 یورو در یک حساب بانکی مسدود شده آلمان.
  2- نامه تعهد و شواهد مربوط به سوابق درآمد والدین و دارایی های مالی.
  3- نامه تعهد یک شهروند آلمانی “Verpflichtungserklärung”. این نامه به وسیله فردی که در آلمان ساکن بوده و قصد تقبل هزینه های شما را در طول دوره تحصیلتان دارد، در دفتر ثبت نام اداره اتباع به ثبت می رسد. گواهی اعطای بورس تحصیلی نیز باید میزان هزینه های آن را نشان دهد. شرط بعدی صدور تضمین بانکی برای شما توسط یک بانک آلمانی شناخته شده است.

یکی از موارد الزامی، داشتن تأیید سپرده 10.236 یورو در حساب بانکی مسدود شده فرد در کشور آلمان است.

بورس تحصیلی DAAD کشور آلمان
Elbphilharmonie-Hamburg,-Hamburg,-Germany

14. هزینه های زندگی در آلمان برای افراد دانشجو به چه شکل است؟

به صورت کلی می توان هزینه های زندگی یک دانشجو در کشور آلمان را حدود 850 یورو در ماه در نظر گرفت. با این تفاسیر کشور آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی گران محسوب نمی شود.

به صورت کلی در خصوص هزینه های مسکن، غذا، لباس و فعالیت های فرهنگی، می توان هزینه های کشور آلمان را کمی از میانگین اتحادیه اروپا بالاتر دانست.

هزینه های زندگی در آلمان

اجاره و آب و برق323 یورو
غذا و نوشیدنی168 یورو
لباس42 یورو
هزینه سفر (ماشین و حمل و نقل عمومی)94 یورو
لوازم التحریر20 یورو
بیمه درمانی، هزینه های پزشکی، دارو80 یورو
تلفن، اینترنت، تلویزیون31 یورو
اوقات فراغت، فرهنگ، ورزش61 یورو
جمع819 یورو
Reichstag-Building,-Berlin,-Germany
Reichstag-Building,-Berlin,-Germany

سوالات متداول بورسیه تحصیلی در آلمان

✅ تعریف بورسیه تحصیلی آلمان چیست؟

از آنجا که دانشگاه های دولتی کشور آلمان معمولاً شهریه ای دریافت نمی کنند، بورس تحصیلی آلمان به معنای تأمین پول اضافی برای سایر موارد زندگی فرد دانشجو تلقی می شود.

DAAD چیست و چه اقداماتی انجام می دهد؟

DAAD به عنوان بزرگ ترین بنیاد تامین بودجه جهان، بیش از 145 هزار دانشگاه را به صورت سالانه تحت حمایت خود قرار می دهد.

✅ شرایط سنی لازم برای دریافت بورس های تحصیلی DAAD چیست؟

در این زمینه هیچ گونه محدودیت سنی وجود ندارد.

✅ در خصوص بورسیه تحصیلی آلمان، ماهانه چه هزینه ای به افراد دانشجو پرداخت می شود؟

آن دسته از افرادی که برنامه کارشناسی ارشد را اخذ می نمایند، 850 یورو، و داوطلبان دکترا 1200 یورو در ماه دریافت می کنند. همچنین این مبلغ برای دستیاران استاد و مدرسان 2150 یورو در ماه در نظر گرفته شده است.

✅ اخذ بورسیه تحصیلی برای متقاضیان دوره کارشناسی چه شرایطی دارد؟

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی برای دوره کارشناسی، داشتن مدرک نهایی دبیرستان است. ( از سال 1944 یا پس از آن)

جمع بندی

Conclusion

کشور آلمان به عنوان موتور اقتصادی اروپا، دارای دانشگاه های بین المللی با رتبه بندی بالا و همچنین کیفیت بسیار خوب آموزش است. این موضوعات باعث ورود آسان فارغ التحصیلان از این کشور به بازار کار و اخذ جایگاه های بسیار مناسب توسط آن ها شده است. همچنین از دیگر دلایل مهمی که افراد را به تحصیل در آلمان ترغیب می کند، بورسیه تحصیلی این کشور است. چنانچه قصد دارید در قاره اروپا به ادامه تحصیل بپردازید، حتما با تحقیقات کافی، از مزایای فوق العاده تحصیل در آلمان آگاه شوید.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۱سال سابقه وکالت

انجام امور توسط وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

۷شعبه در ایران، اروپا و ترکیه

تهران، یاسوج، هامبورگ، براتیسلاوا، بوردو، استانبول، بارسلونا

 • تهران، میدان ونک، خیابان ملاصدرا، خیابان شیرازی، کوچه فلاحی، پلاک ۱۲، واحد ۸

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۱:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا