تحصیل در ایتالیا بهتر است یا فرانسه (+ مقایسه 2022)

france Flag

تحصیل در کشورهای فرانسه و ایتالیا، با وجود دانشگاه های برتر، رویای بسیاری از دانشجویان خارجی است. هر یک از این دو کشور با ویژگی های برتر تحصیلی، تعداد زیادی از این دانشجویان را به خود جذب می کنند. اگر شما نیز در انتخاب این دو مقصد تحصیلی دچار تردید شده اید، این مقاله با مقایسه کلی این دو کشور راهنمای جامعی برایتان خواهد بود.

 • دانشگاه های کدام یک از کشورهای فرانسه و ایتالیا از اعتبارات تحصیلی بالاتری برخوردار است؟
 • هزینه های زندگی در کدام یک از کشورهای فرانسه و ایتالیا پایین تر است؟
 • شرایط تحصیل پزشکی در کدام یک از کشورهای فرانسه و ایتالیا مساعدتر است؟
 • هزینه تحصیل در دانشگاه های معتبر فرانسه پایین تر است یا ایتالیا؟

موسسه سروش فردا در زمینه مهاجرت تحصیلی و کاری خدماتی ارائه نمی دهد.

✔️ تحصیل در ایتالیا بهتر است یا فرانسه؟

تحصیل در ایتالیا یا فرانسه، با وجود دانشگاه های معتبر و دوره های آموزشی متنوع، یک تجربه منحصر به فرد و با ارزش برای دوستداران تحصیل در اروپا است. هر دو کشور، با ارائه مدارک معتبر جهانی، دارای یکی از باکیفیت ترین سیستم های آموزشی در جهان، به خصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی هستند.
در واقع همین خدمات آموزشی بالا و هزینه پایین تحصیل در دو کشور فرانسه و ایتالیا، دانشجویان بین المللی را در انتخاب این دو کشور دچار تردید کرده است.
بهتر است دانشجویان، برای ادامه تحصیل در ایتالیا یا فرانسه، به مقایسه ویژگی های مهم هر یک از این دو کشور بپردازند تا بتوانند با توجه به اولویت های تحصیلی مورد نظرشان، انتظارات آموزشی خود را برآورده کنند.
هم چنین متقاضیان تحصیل کم هزینه در رشته پرطرفدار پزشکی، با مقایسه دو کشور ایتالیا و فرانسه، به عنوان دو گزینه اصلی می توانند انتخاب بهتری داشته باشند.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فرداeurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

تحصیل در فرانسه بهتر است یا ایتالیا
View-from-Academia-Bridge

1. مقایسه تحصیل در فرانسه و ایتالیا

سیستم آموزشی ایتالیا، توسط 42 کشور به رسمیت شناخته می شود. بدین معنا که مدرک تحصیلی در ایتالیا، معادل مدرکی است که در انگلستان، فرانسه و سایر کشورها کسب کرده اید.

حدود 90 دانشگاه در ایتالیا وجود دارد که اکثریت آن ها از بودجه دولتی برخوردار هستند. همچنین تعدادی مرکز تخصصی تحصیلات تکمیلی، پلی تکنیک و سایر آکادمی ها، جهت آموزش عالی دانشجویان تاسیس شده است.

کشور فرانسه نیز دارای بیشتر از 3500 موسسه آموزش عالی است، که تعداد 77 دانشگاه، توسط هزینه دولتی تامین می شوند. این دانشگاه ها ارائه دهنده انواع رشته های تحصیلی هستند و به عنوان مراکز اصلی تحقیقاتی فرانسه شناخته می شوند.

در زیر طول دوره تحصیل در فرانسه و ایتالیا در مقاطع مختلف تحصیلی مقایسه شده است:

کشورکارشناسیکارشناسی ارشددکترا
فرانسه 3 تا 4 سال1 تا 2 سال3 تا 5 سال
ایتالیا3 سال1 تا 2 سال3 تا 5 سال

آیا شرایط مهاجرت به فرانسه را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تخصص شما

2. الزامات زبان برای تحصیل در ایتالیا و فرانسه

برنامه های آموزشی در دانشگاه های ایتالیا به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی تدریس می شوند. با این حال، اکثر رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی، در مقطع کارشناسی ارشد در دسترس است. همچنین در فرانسه نیز زبان اصلی آموزش فرانسوی است، اما برنامه های متعددی نیز به زبان انگلیسی موجود می باشد. شما می توانید در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای فرانسه بیشترین تعداد برنامه های انگلیسی زبان را پیدا کنید.

در برخی از دانشگاه های ایتالیا، این امکان به دانشجویان داده می شود تا برای تحصیل به زبان ایتالیایی اقدام کنند، اما در تکالیف و امتحانات از زبان انگلیسی استفاده کنند.

 آزمون های زبان مورد قبول دانشگاه های ایتالیا و فرانسه در زیر معرفی شده است. در نظر داشته باشید که هر دانشگاه حداقل نمره قابل قبول این آزمون ها را تعیین می کند. شما می بایست با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظر خود، بررسی کنید که کدام آزمون توسط دانشگاه شما پذیرفته شده است.

تحصیل در فرانسه بهتر است یا ایتالیا
Parisian-bridge

آزمون های زبان انگلیسی معتبر در هر دو کشور فرانسه و ایتالیا

 • TOEFL iBT
 • آیلتس آکادمیک
 • PTE Academic
 • C1 پیشرفته

آزمون های زبان ایتالیایی

 • CILS: این آزمون ممکن است در ایتالیا و موسسات فرهنگی ایتالیا در سراسر جهان برگزار شود.
 • CELI: این آزمون با مشارکت دانشگاه پروجیا در مراکز دارای مجوز برگزار می شود.

آزمون های زبان فرانسوی

 • آزمون DELF یا DALF: دیپلم زبان فرانسوی DELF و دیپلم متمرکز زبان فرانسوی (DALF)، نشان دهنده مهارت های دانش آموز در زبان فرانسوی است که در کل جهان شناخته شده اند.
 • آزمون TCF: اساساً، این آزمون ها سطح مهارت داوطلب را در زبان فرانسوی ارزیابی می کنند. بر خلاف دیپلم های معتبر DELF و DALF، گواهینامه TCF فقط برای دو سال معتبر است.

3. مقایسه بهترین دانشگاه های ایتالیا و فرانسه در رتبه بندی جهانی

در جدول زیر به مقایسه کلی دانشگاه های برتر فرانسه و ایتالیا پرداخته ایم. هر دو کشور در رتبه بندی های جهانی دارای جایگاه ویژه ای هستند، با این حال اگر تحصیل در یک دانشگاه معتبر اولویت اساسی شما در انتخاب کشور محل تحصیل است، دانشگاه های فرانسه در جایگاه بالاتر و در نتیجه نسبت به ایتالیا بهتر اند.

دانشگاه های برتر ایتالیا رتبه بندی QS 2022 دانشگاه های برتر فرانسه رتبه بندی QS 2022
دانشگاه پلی تکنیک میلان137دانشگاه تحقیقاتی PSL52
دانشگاه بولونیا160اکول پلی تکنیک61
دانشگاه ساپینزا رم171دانشگاه سوربن83
دانشگاه پادوا216دانشگاه پاریس
دانشگاه میلان301دانشگاه پاریس-ساکلی305
دانشگاه پلی تکنیک تورین308مدرسه پل PARISTECH BRIDGE242
دانشگاه پیزا383مدرسه لیون161
دانشگاه ناپل فدریکو II392دانشگاه مونپلیه511
دانشگاه ترنتو403دانشگاه اکس مارسی511
مقایسه هزینه تحصیل در فرانسه با ایتالیا
Venice,-Italy-(3)

4. مقایسه هزینه تحصیل در ایتالیا و فرانسه

هزینه تحصیل در ایتالیا به دانشگاه و مقطع تحصیلی بستگی دارد و توسط دانشگاه ها و موسسات آموزشی مشخص می شود. دانشگاه های دولتی مجاز هستند، برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا/EEA، شهریه بسیار بالاتری را درخواست کنند.
دانشگاه های خصوصی ایتالیا نیز معمولاً شهریه بیشتری را در مقایسه با دانشگاه های دولتی دریافت می کنند، اما این شهریه برای دانشجویان اتحادیه اروپا و خارج اتحادیه اروپا/EEA برابر است. به طور متوسط این مبلغ می تواند بین 3.000 تا 35.000 یورو در سال تغییر کند.

هزینه های تحصیل در فرانسه نیز در مقایسه با اکثر کشورهای اروپایی بسیار پایین و تقریبا رایگان است. این درصورتی است که، شما برای ادامه تحصیل در این کشور، دانشگاهی دولتی انتخاب کرده و به زبان اصلی تحصیل کنید.
واضح است که دانشجویان در صورت تحصیل در دانشگاه های خصوصی فرانسه، ملزم به پرداخت شهریه بالاتری تا 20.000 یورو در سال هستند.

در زیر هزینه های تحصیل در بهترین دانشگاه های ایتالیا و فرانسه مقایسه شده است.

دانشگاه های ایتالیاهزینه سالانهدانشگاه های فرانسههزینه سالانه
دانشگاه بولونیا (University of Bologna) 3.000 یورو مدرسه HEC پاریس (HEC Paris)24.600 یورو
دانشگاه پادوا (University of Padova)​​2.600 یورو دانشگاه سوربن (Sorbonne Université)5.000 یورو
دانشگاه پلی تکنیک میلان (Politecnico Milano) ​​3.900 یورو دانشگاه پانتئون-سوربن (Panthéon Sorbonne)5.000 یورو
دانشگاه ترنتو (University of Trento) ​​4.000 یورو دانشگاه اکول پلی تکنیک (Institut Polytechnique de Paris)4.000 یورو

اگر برای ادامه تحصیل به دنبال مقرون به صرفه ترین کشورهای اروپایی هستید، دانشگاه های هر دو کشور ایتالیا و فرانسه دارای شهریه های بسیار پایینی هستند، اما در مقایسه هزینه ها، تحصیل در ایتالیا بهتر و ارزان تر از فرانسه است.

5. تحصیل در ایتالیا یا فرانسه به صورت رایگان

بهره مندی از بورسیه های تحصیلی، کلید تحصیل رایگان در ایتالیا و فرانسه و حتی به دست آوردن درآمد در این دو کشور است. تعداد زیادی از دانشگاه های برتر، معافیت کلی از شهریه را، در برنامه های بورسیه تحصیلی خود گنجانده اند. برای دستیابی به این مزایا، سوابق تحصیلی شما می بایست عالی و با نمرات بالایی باشد. ترکیبی از نتایج عالی تحصیلی و یک برنامه کاربردی درخشان به شما کمک می کند تا در بین دانشجویان دیگر برجسته شده و بورس تحصیلی را از آن خود کنید.

دانشگاه های ایتالیا و فرانسه می توانند هنگام ثبت نام شهریه بالایی را درخواست کنند که برای بسیاری از دانشجویان، به ویژه دانشجویانی خارجی، مبلغ زیادی است. اما، انتخاب یک دانشگاه مقرون به صرفه، در کنار استفاده از بورسیه تحصیلی، می تواند هزینه های تحصیل شما را به صفر برساند. بهتر است دانشجویان برای کاهش هزینه ها، قبل از تحصیل در ایتالیا یا فرانسه، اطلاعات کافی در مورد دانشگاه های ارزان قیمت هر دو کشور داشته باشند. مقرون به صرفه ترین دانشگاه ها در ایتالیا و فرانسه در زیر معرفی شده است:

ارزانترین دانشگاه های فرانسهشهریهارزانترین دانشگاه های ایتالیاشهریه
دانشگاه اورلئان 170 – 601 یورو در سال دانشگاه پیزا 356 یورو در سال
دانشگاه استراسبورگ 184 – 610 یورو در سال دانشگاه آزاد بوزن-بولزانو 748 یورو در سال
موسسه مهندسی گرنوبل 122 – 470 یورو در سال دانشگاه ساپینزا رم 940 یورو در سال
دانشگاه بورگوند 170 – 601 یورو در سال دانشگاه بین المللی تلهماتیک 2000 یورو در سال
مقایسه هزینه تحصیل در فرانسه با ایتالیا
Nice,-France-1

6. مقایسه بورسیه و کمک هزینه تحصیلی در ایتالیا و فرانسه

بورسیه تحصیلی ایتالیاتوضیحاتبورسیه تحصیلی فرانسهتوضیحات
بورسیه دانشگاه بولونیا (Unibo) معافیت از شهریه و کمک هزینه به مبلغ 11.000 یورو در سالبورسیه MIEM دانشگاه پاریسمبلغ هر بورسیه تحصیلی از 8.000 تا 10.000 یورو در سال برای بیش از 90 نفر
بورسیه دانشگاه بوکونی(Bocconi) معافیت از شهریه و کمک هزینه به مبلغ 12.000 یورو در سال و اقامتگاه رایگانبورسیه امیل بوتمی دانشگاه پومبلغ نسبت به شرایط فردی متفاوت و برای تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد
بورسیه دانشگاه پادووا معافیت از شهریه و کمک هزینه به مبلغ 8.000 یورو در سال بورسیه SMARTS-UP دانشگاه پاریسمبلغ 8.000 یورو در سال برای بیش از 120 نفر در مقطع دکترا
مقایسه هزینه تحصیل در فرانسه با ایتالیا
Metropolitan-City-of-Rome,-Italy

7. مقایسه هزینه زندگی در ایتالیا و فرانسه

زندگی و تحصیل در ایتالیا یک تجربه جذاب و منحصر به فرد، و در مقایسه با مقاصد تحصیلی پرطرفدار دیگر اروپا، نسبتاً مقرون به صرفه تر است. با این وجود، این هزینه ها به سبک زندگی و محل تحصیل شما بستگی دارد.

با توجه به شهر محل تحصیل و نوع اقامتگاه شما، هزینه های زندگی در ایتالیا و فرانسه متغیر است. به طور متوسط، هزینه های زندگی دانشجویان بین المللی در ایتالیا بین 700 تا 1.000 یورو در ماه و در فرانسه بین 650 تا 1800یورو در ماه متغیر است. این هزینه ها شامل: اقامت، غذا، حمل و نقل عمومی، سفرهای محلی و یا سرگرمی است. بهتر است دانشجویان قبل از انتخاب محل تحصیل در ایتالیا یا فرانسه به مقایسه هزینه های زندگی در این دو کشور بپردازند.
در زیر میانگین هزینه ماهانه زندگی دانشجویان در شهرهای دانشجویی ایتالیا و فرانسه آورده شده است:

 • بولونیا: 750 تا 1100 یورو در ماه
 • فلورانس: 850 تا 1300 یورو در ماه
 • میلان و رم: 850 تا 1450 یورو در ماه
 • پاریس: بین 1200 تا 1800 یورو در ماه
 • لیون، نانت، بوردو یا تولوز: بین 800 تا 1000 یورو در ماه

مقایسه هزینه اسکان در فرانسه و ایتالیا

به طور متوسط​​، بسته به نوع محل اقامت، هزینه اجاره مسکن در دو کشور ایتالیا و فرانسه مقایسه شده است:

کشوراقامتگاه دانشجوییآپارتمان یک خوابه
فرانسه200 تا 400 یورو در ماه400 تا 800 یورو در ماه
ایتالیا250 تا 300 یورو در ماه250 تا 500 یورو در ماه

فراموش نکنید که خدمات آب و برق را در نظر بگیرید، که می تواند بین 90 تا 260 یورو به هزینه های ماهانه شما اضافه کند.

به عنوان یکی از پارامترهای اساسی انتخاب محل تحصیل در نظر داشته باشید، در مقایسه هزینه های زندگی هنگام تحصیل در این دو کشور، هزینه های زندگی در ایتالیا پایین تر و در نتیجه بهتر از فرانسه است.

تحصیل پزشکی در فرانسه یا ایتالیا
Strasbourg,-France-3

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

8. تحصیل پزشکی در ایتالیا و فرانسه

در مقایسه تحصیل پزشکی در ایتالیا و فرانسه در نظر داشته باشید که تعدا 13 دانشگاه دولتی در ایتالیا رشته پزشکی را به زبان انگلیسی آموزش می دهند. این در حالی است که تحصیل پزشکی در دانشگاه های فرانسه اکثرا به زبان فرانسوی است. همچنین توجه داشته باشید طول دوره تحصیل پزشکی در ایتالیا و فرانسه متفاوت است.

تحصیل پزشکی در ایتالیا 6 سال زمان می برد. 3 سال اول این آموزش تئوریک و 3 سال بعدی آموزش بالینی است.
در فرانسه نیز، تحصیل پزشک عمومی 9 سال طول می کشد. این دوره، برای تخصص های دیگر مانند جراحی یا تخصص اطفال از 10 تا 12 سال متغیر است.

هنگام انتخاب ایتالیا و فرانسه برای تحصیل پزشکی، در نظر داشته باشید، آزمون بین المللی پذیرش پزشکی (IMAT)، یک آزمون اجباری برای تحصیل پزشکی در ایتالیا است. این آزمون که به زبان انگلیسی است، شامل 60 سوال است و نتایج پذیرش دانشجویان پس از کسب نمره قابل قبول از IMAT منتشر می شود.

تحصیل پزشکی در دانشگاه های خصوصی ایتالیا و فرانسه

در ایتالیا، علاوه بر دانشگاه های دولتی، دانشگاه های خصوصی نیز وجود دارد که آموزش پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. اگرچه تعداد دانشگاه های خصوصی که آموزش پزشکی انگلیسی ارائه می دهند کم است، اما آموزش های ارائه شده در این دانشگاه ها از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. همچنین دانشگاه های خصوصی فرانسه برای جذب دانشجویان بین المللی امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی را فراهم کرده اند. متقاضیان تحصیل در این موسسات مستلزم پرداخت شهریه بیشتری نسبت به دانشگاه های دولتی هستند.

هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های خصوصی ایتالیا و فرانسه، از موسسه ای به موسسه دیگر متفاوت است. شما می توانید با مراجعه به سایت هر دانشگاه، اطلاعات کافی در این زمینه را بدست آورید.

تحصیل پزشکی در فرانسه یا ایتالیا
Leaning-Tower-of-Pisa,-Pisa,-Italy

معرفی بهترین دانشگاه های پزشکی ایتالیا و فرانسه

برترین دانشکده های پزشکی در ایتالیابرترین دانشگاه های پزشکی فرانسه
دانشگاه ساپینزا رم دانشگاه پاریس دکارت
دانشگاه کاتولیک قلب مقدس در رم دانشگاه سوربن
دانشگاه ایالتی بولونیا دانشگاه بریتانی غربی
دانشگاه باری کالج پزشکی مونپلیه نیمس
دانشگاه اومانیتاس میلان دانشکده پزشکی استراسبورگ
دانشگاه ناپلدانشکده پزشکی مارسی

9. هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا و فرانسه

در ایتالیا، هزینه تحصیل در دانشگاه های پزشکی دولتی بین 156 تا 3500 یورو متغیر است. هنگام تعیین شهریه، اظهارنامه درآمد خانواده دانشجویان درخواست می شود و دانشجویان با توجه به درآمد سالانه خانواده خود شهریه دانشگاه را پرداخت می کنند. هزینه دانشگاه های خصوصی در ایتالیا متفاوت است و می تواند از 15.000 یورو تا 20.000 یورو در سال متغیر باشد. 

در ایتالیا، کیفیت آموزش پزشکی در مدارس دولتی و خصوصی بسیار بالا است و تفاوت کیفیت آموزشی قابل توجهی وجود ندارد.

تحصیل به زبان فرانسوی در دانشگاه های دولتی فرانسه هزینه بسیار پایینی دارد. اما شما می بایست در صورت تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی به طور متوسط تا ​​6.000 یورو برای هزینه ثبت نام کالج و همچنین دوره های خصوصی پرداخت می کنند.

اگر اولویت تحصیل پزشکی برای شما آموزش به زبان انگلیسی در کنار پرداخت هزینه پایین تر است، دانشگاه های دولتی ایتالیا با فراهم کردن این شرایط، برای شما گزینه بهتری نسبت به فرانسه هستند.

Montpellier,-Frankreich
Montpellier,-Frankreich

10. شانس ویزای تحصیلی ایتالیا بیشتر است یا فرانسه؟

ویزای دانشجویی ایتالیا توسط سفارتخانه ها یا دفاتر کنسولگری، در کشور مبدا شما صادر می شود. به همین ترتیب شما می توانید ویزای دانشجویی فرانسه را نیز در کنسولگری فرانسه در کشور خود و یا از طریق پردیس فرانسه دریافت کنید.
دانشجویان اتحادیه اروپا یا کشورهای EFTA می توانند با گذرنامه معتبر یا کارت شناسایی اتحادیه اروپا وارد ایتالیا و فرانسه شوند و در طول مدت تحصیل، بدون ویزا در این دو کشور بمانند. اما اگر دانشجوی غیر اتحادیه اروپا هستید، می بایست برای ویزای دانشجویی اقدام کنید.

بسته به مدت زمان برنامه تحصیلی شما، دو نوع ویزای دانشجویی وجود دارد:

 • ویزای نوع C: این ویزای کوتاه مدت یا ویزای سفر برای یک یا چند ورودی و برای دوره ای که کمتر از 3 ماه است اعتبار دارد.
 • ویزای نوع D: این نوع ویزای اقامت بلند مدت برای اقامت بیشتر از 3 ماه اعتبار دارد.

صرف نظر از نوع ویزا، شما می بایست فرآیند درخواست خود را قبل از ورود به ایتالیا و یا فرانسه شروع کنید، زیرا زمان پردازش مدارک می تواند طولانی باشد. شما می بایست هنگام دریافت نامه پذیرش از موسسه خود برای اخذ ویزا با نزدیک ترین سفارت یا کنسولگری تماس بگیرید.

اگر نامه پذیرش از دانشگاه فرانسه دارید، کنسولگری فرانسه برای ویزای تحصیلی شما به الزامات زبان اضافی نیاز ندارد.

مقایسه هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا و فرانسه

برای اخذ ویزای ملی نوع D ایتالیا باید 50 یورو هزینه پرداخت کنید. هزینه کنسولی 57 یورو نیز به این مبلغ اضافه می شود. همچنین پس از ورود به ایتالیا می بایست جهت اجازه اقامت اقدام کنید و 30 یورو دیگر بپردازید.

هزینه ویزای VLS-TS فرانسه برای دانشجویان ایرانی، 99 یورو است که برای فرستادن مدارکتان به سفارت، 50 یوروی دیگر به این مبلغ اضافه می شود.

در نظر داشته باشید دانشجویان ایرانی نیازی به دریافت بیمه درمانی برای ویزای ایتالیا و فرانسه ندارند.

هنگام درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا یا فرانسه، یکی از مهم ترین مواردی که باید اثبات کنید، این است که در طول برنامه آموزشی حمایت مالی تحصیلی دارید. بنابراین شما می بایست اثبات کنید که 900 یورو در ماه برای ویزای ایتالیایی و 615 یورو در ماه برای ویزای فرانسوی از منبع خارجی یا در حساب بانکی خود در دسترس دارید.

در نهایت در پاسخ به این سوال که آیا شانس ویزای تحصیلی ایتالیا بیشتر است یا فرانسه؟ باید گفت که این دو کشور برای صدور ویزای دانشجویی تقریبا قوانین مشابه و ثابتی دارند و بیشتر بودن شانس ویزا وابسته به شرایط متقاضی خواهد بود. شاید برای آن دسته از متقاضیانی که در بین سال های تحصیلی شان فاصله افتاده است، انتخاب ایتالیا برای ادامه تحصیل مناسب تر باشد و یا در حالتی دیگر تسلط متقاضی با زبان فرانسوی شانس اخذ ویزای فرانسه را برای وی بالا ببرد. پس توجه داشته باشید که بالا بودن شانس ویزا در هر کشوری رابطه مستقیم با شرایط شما دارد.

Louvre-Museum-in-Paris,-France.
Louvre-Museum-in-Paris,-France.

11. مقایسه اشتغال حین تحصیل در ایتالیا و فرانسه

دانشجویان بین المللی که از اتباع اتحادیه اروپا هستند، برای کار در ایتالیا نیازی به درخواست مجوز کار ندارند. آن ها اجازه دارند در کنار تحصیل در ایتالیا کار کنند، اما ساعات کاری در طول دوره های تحصیلی نباید از 20 ساعت کار در هفته بیشتر شود. 

اما دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا/EEA باید برای دسترسی به بازار کار مجوز کار دریافت کنند، که به دلیل قوانین سختگیرانه ایتالیا فرآیند ساده ای نیست و مستلزم پیشنهاد کار از طرف یک کارفرمای ایتالیایی است. همچنین در این صورت محدودیت بیشتری در ساعات کار شما وجود دارد. اگرچه میزان هفتگی مجاز برای کار 20 ساعت است، اما در بیشتر موارد نمی توانید ساعات اضافی را در طول دوره تعطیلات کار کنید.

به خاطر داشته باشید که اگر برنامه شما کمتر از 3 ماه باشد، واجد شرایط مجوز کار در ایتالیا نیستید.

همه دانشجویان خارجی حق کار در حین تحصیل در فرانسه را دارند. این قانون برای همه دانشجویان در فرانسه صادق است اما دانشجویانی که تبعه اتحادیه اروپا نیستند، می بایست مجوز اقامت دانشجویی دریافت کنند. 

قوانین فرانسه به دانشجویان خارجی اجازه می دهد تا 964 ساعت در سال یا معادل 60 درصد حداکثر ساعات کار مجاز کار کنند. به طور میانگین دانشجویی که 10 ساعت در هفته با حداقل دستمزد کار می کند تقریبا 82 یورو دریافت خواهد کرد.

دانشجویان بین المللی ایتالیا، مجاز به کار تا 1040 ساعت در سال هستند که نسبت به فرانسه ساعات بیشتری است اما در نظر داشته باشید برای اشتغال حین تحصیل در این کشور قوانین سختگیرانه تری وجود دارد.

Florence,-Italy
Florence,-Italy

آیا شرایط مهاجرت به فرانسه را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تخصص شما

12. وضعیت اشتغال پس از تحصیل در ایتالیا یا فرانسه

فارغ التحصیلان بین المللی (غیر اتحادیه اروپا/EEA) مدرک دکترا و کارشناسی ارشد ایتالیا می توانند در لیست اشتغال پس از تحصیل ثبت نام شوند. این دانشجویان می بایست ویزای تحصیلی خود را به ویزای اقامت در انتظار اشتغال تبدیل کنند. این مجوز کار به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد، تا پس از فارغ التحصیلی به مدت 12 ماه برای بدست آوردن شغل مناسب در ایتالیا بمانند.

دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترای فرانسه نیز اجازه دارند از 12 تا 24 ماه پس پایان تحصیلات خود در فرانسه اقامت داشته باشند.

اگر قصد دارید پس از فارغ التحصیلی در کشور محل تحصیل خود مشغول به کار شوید، فرانسه مدت زمان بیشتری را برای پیدا کردن شغل مناسب در اختیار شما قرار می دهد، در نتیجه وضعیت اشتغال پس از تحصیل در فرانسه بهتر از ایتالیا است.


سوالات متداول تحصیل در ایتالیا یا فرانسه

✅ هزینه های تحصیل در کدام یک از کشورهای فرانسه و ایتالیا مقرون به صرفه تر است؟

هزینه تحصیل در ایتالیا و فرانسه به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی بستگی دارد. با این وجود شهریه دانشگاه های ایتالیا به نسبت ارزانتر از فرانسه است.

✅ امکان تحصیل رایگان در کدام یک از کشورهای ایتالیا و فرانسه فراهم شده است؟

به طور کلی تحصیل در دانشگاه های هر دو کشور فرانسه و ایتالیا مستلزم پرداخت شهریه است. اگر چه این هزینه کاملا مقرون به صرفه است، اما به وسیله بورسیه های تحصیلی دانشگاهی، می توان در این دو کشور به صورت رایگان تحصیل کرد.

✅ هزینه های زندگی و اسکان در کدام یک از کشور های فرانسه و ایتالیا ارزان تر است؟

هزینه های زندگی در هر دو کشور فرانسه و ایتالیا نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر بسیار پایین تر است. با این حال هزینه زندگی در ایتالیا کمتر از فرانسه است.

✅ وضعیت اشتغال حین تحصیل در فرانسه و ایتالیا به چه صورت است؟

دانشجویان بین المللی اجازه دارند در هر سال تا 1040ساعت در ایتالیا و 964 ساعت در فرانسه به صورت پاره وقت مشغول به کار شوند.

✅ آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه و ایتالیا وجود دارد؟

زبان اصلی آموزش در این دو کشور فرانسوی و ایتالیایی است، اما امکان تحصیل به زبان انگلیسی در هر دو کشور وجود دارد. دانشجویان می بایست مدارک مهارت زبان لازم جهت پذیرش در هر دانشگاه را ارائه دهند.

جمع بندی

Conclusion

کشورهای زیبای فرانسه و ایتالیا، با وجود دانشگاه های قدیمی و معتبر، مقاصد تحصیلی محبوبی هستند. اگر به دنبال تحصیل در دانشگاهی معتبر هستید، دانشگاه های فرانسه نسبت به ایتالیا جایگاه بالاتری دارند، اما توجه داشته باشید هزینه تحصیل در این دانشگاه ها، بیشتر است. همچنین هزینه های زندگی در فرانسه نیز نسبت به ایتالیا به مراتب بیشتر است. شما می توانید با در نظر گرفتن اولویت های دیگری مثل: استفاده از بورسیه های تحصیلی و امکان تحصیل به زبان انگلیسی، دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۱سال سابقه وکالت

انجام امور توسط وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

۷شعبه در ایران، اروپا و ترکیه

تهران، یاسوج، هامبورگ، براتیسلاوا، بوردو، استانبول، بارسلونا

 • تهران، میدان ونک، خیابان ملاصدرا، خیابان شیرازی، کوچه فلاحی، پلاک ۱۲، واحد ۸

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۱:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا