تحصیل در فرانسه بهتر است یا انگلیس (+ مقایسه 2022)

france Flag

بهترین دانشگاه های فرانسه و انگلیس، با ارائه برنامه های باکیفیت و تجهیزات آموزشی برتر، برای دانشجویان بین المللی ایده آل ترین مقصد تحصیلی هستند. متقاضیان تحصیل در خارج از کشور می بایست با توجه به برنامه تحصیلی مورد نظرشان، بهترین مکان را برای آموزش انتخاب کنند. اگر شما نیز برای ادامه تحصیل در انتخاب یکی از این دو کشور تردید دارید، این مقاله با سرفصل های زیر به مقایسه کلی تحصیل در فرانسه و انگلیس می پردازد:

 • دانشگاه های کدام یک از کشور های فرانسه و انگلیس رتبه بالاتری در بین بهترین دانشگاه های جهان دارند؟
 • هزینه تحصیل در کدام یک از کشور های فرانسه و انگلیس مقرون به صرفه تر است؟
 • برای تحصیل پزشکی کدام یک از کشور های انگلیس و فرانسه گزینه بهتری است؟
 • وضعیت اشتغال پس از تحصیل در کدام یک از کشور های فرانسه و انگلیس ایده آل تر است؟

 

موسسه سروش فردا در زمینه مهاجرت تحصیلی و کاری خدماتی ارائه نمی دهد.

✔️ بررسی تحصیل در فرانسه یا انگلیس

اگر تحصیل در یک دانشگاه معتبر و برخورداری از کیفیت آموزشی بالا اولویت تحصیلی شماست، انگلیس و فرانسه دو گزینه اصلی برای تحقق رویای شما خواهند بود.
در مقایسه هزینه های تحصیل در فرانسه با انگلیس، دانشگاه های فرانسه مقرون به صرفه تر هستند، اما در نظر داشته باشید، دانشگاه های انگلیس در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان امتیاز بالاتری دارند. لندن، پایتخت انگلیس، با چهار دانشگاه برتر، پایتخت آموزش عالی جهان شناخته می شود.
هم چنین اگر قصد تحصیل پزشکی در فرانسه یا انگلیس را دارید و در انتخاب دانشگاه خود دچار تردید شده اید، توجه داشته باشید که تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی فرانسه هزینه پایینی دارد، اما آموزش بیشتر به زبان فرانسوی است.
تحصیل در هر یک از دو کشور فرانسه و انگلیس در مواردی بهتر از دیگری است. انتخاب قطعی شما برای تحصیل در خارج از کشور، در نهایت به اولویت های شما بستگی دارد.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

تحصیل در فرانسه بهتر است یا انگلیس
Parliament-and-Big-Ben

1. معرفی سیستم آموزشی فرانسه و انگلیس

آموزش و پرورش انگلیس از جهت کیفیت استانداردهای آموزش شهرت زیادی دارد. سیستم آموزشی این کشور از الگوی نسبتا متفاوتی با بسیاری از کشورهای دیگر پیروی می کند. در انگلستان، دوران تحصیلات مقدماتی و متوسطه در 13 سال تکمیل می شود اما در بسیاری از کشورها از جمله فرانسه، سیستم مدارس 12 ساله است.

سال تحصیلی انگلیس در سپتامبر یا اکتبر شروع می شود و تا ژوئن یا جولای ادامه دارد. هم چنین تعدادی از دانشگاه ها دوره هایی را در ژانویه یا فوریه شروع می کنند.
سیستم آموزشی انگلستان به چهار بخش اصلی: آموزش ابتدایی، آموزش متوسطه، تحصیلات تکمیلی و آموزش عالی تقسیم می شود. 

سیستم آموزشی فرانسه نیز توسط وزارت آموزش ملی تنظیم می شود. دولت فرانسه نقش عمده ای در تامین هزینه های آموزشی دارد و جزئیات برنامه های درسی را در تمام مقاطع تحصیلی تعریف می کند. این روش، استخدام معلمان و اساتید را سازماندهی و محتوای آموزشی را تعریف می کند. سیستم آموزشی فرانسه شامل سه مرحله: آموزش ابتدایی، آموزش متوسطه و آموزش عالی است و سال تحصیلی از ابتدای سپتامبر آغاز می شود. 

تحصیل در فرانسه بهتر است یا انگلیس
Strasbourg,-France-4

2. مقایسه دانشگاه های برتر فرانسه و انگلیس در رتبه بندی جهانی

آیا شرایط مهاجرت به فرانسه را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تخصص شما

در زیر به مقایسه جایگاه دانشگاه های برتر فرانسه و انگلیس در جهان پرداخته ایم. همان طور که واضح است، از نظر انواع رتبه بندی های بهترین دانشگاه های جهان، می توان گفت تحصیل در انگلیس بهتر از فرانسه است.

برترین دانشگاه های فرانسهرتبه بندی QS 2022رتبه کشوری 2022رتبه بندی ARWU 2021برترین دانشگاه های انگلیسرتبه بندی QS 2022 رتبه کشوری 2022 رتبه بندی ARWU 2021
دانشگاه PSL524636دانشگاه آکسفورد519
دانشگاه اکول پلی تکنیک6187دانشگاه کمبریج763
دانشگاه سوربن838739کالج امپریال لندن81125
دانشگاه مرکزی پاریس138501کالج دانشگاه لندن101616
ENS د لیون161251301دانشگاه ادینبورگ203042
علوم پو242501دانشگاه منچستر275136
مدرسه پل PARISTECH BRIDGE242251کالج کینگ لندن313547
دانشگاه پاریس275دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی لندن4927151
مقایسه هزینه تحصیل در فرانسه با انگلیس
best-place-to-live-in-uk

3. مقایسه تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه و انگلیس

هیچ مکانی به اندازه انگلستان برای تحصیل به زبان انگلیسی ایده آل نیست. این کشور که به دلیل برتری تحصیلی و تنوع برنامه های آموزشی معروف شده است، مقصد مناسبی برای یادگیری زبان انگلیسی نیز می باشد.
زبان اصلی آموزش در این کشور انگلیسی است، بنابراین اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی دارید، انگلیس بهتر از فرانسه است.

آزمون آیلتس اولین مانعی است که هنگام تحصیل در انگلیس باید از آن عبور کنید. اخذ این مدرک بسیار مهم است و اقامت شما در انگلستان به مقدار قابل توجهی به این گواهی بستگی دارد. با این وجود دانشگاه هایی در این کشور وجود دارد که می توانید بدون شرکت در آزمون آیلتس یا حتی آزمون پذیرش جایگزین، در آنها تحصیل کنید.

اگر در مدرسه ای تحصیل کرده اید که دستورالعمل های آموزشی به زبان انگلیسی بوده است، هیئت پذیرش در انگلستان ممکن است این سابقه را به عنوان اثبات سطح انگلیسی شما کافی بداند.

تسلط شما به زبان انگلیسی یکی از الزامات دریافت ویزای دانشجویی درجه 4 است. بنابراین اگر دانشگاهی از مدرک آزمون آیلتس چشم پوشی کرد، می بایست مدرکی را مبتنی بر پذیرش شما برای دریافت ویزا تحویل دهد.

مقایسه هزینه تحصیل در فرانسه با انگلیس
Eiffel-Tower,-Paris,-France

تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه

زبان اصلی آموزش در دانشگاه های فرانسه به زبان فرانسوی است. با این حال امکان تحصیل به زبان انگلیسی در بیشتر برنامه های آموزشی این کشور فراهم شده است. شرایط و نمره قابل قبول برای پذیرش در فرانسه از دانشگاهی به دانشگاه دیگر و حتی در رشته های مختلف، متفاوت است. متقاضیان بهتر است با مطالعه سایت دانشگاه منتخب خود به کلیه الزامات و شرایط پذیرش آن دسترسی پیدا کنند.

تحصیل بدون مدرک زبان در کشور فرانسه نیز امکان پذیر است. علاوه بر این در مقایسه هزینه تحصیل در فرانسه با انگلیس بدون آیلتس، دانشگاه های فرانسه مقرون به صرقه ترند.

در صورت درخواست برای تحصیلات تکمیلی در فرانسه، دانشگاه های این کشور ترجیح می دهند که تحصیلات قبلی شما، یعنی مدرک کارشناسی، به زبان انگلیسی باشد. 

در مورد اخذ ویزای تحصیلی فرانسه، در نظر داشته باشید اگر نامه پذیرش دانشگاه به مدرک آیلتس نیازی ندارد، داشتن این گواهی برای ویزای دانشجویی نیز الزامی نیست.

4. مقایسه تحصیل پزشکی در فرانسه و انگلیس

پزشکی یکی از رقابتی ترین دوره ها در انگلستان است. با این وجود سالانه هزاران دانشجوی بین المللی در دانشکده های پزشکی این کشور پذیرفته می شوند. اگر در دروس شیمی، زیست، فیزیک و یا ریاضی نمرات بالایی کسب کرده اید و می توانید اثبات کنید که روی تحصیل و کار در این زمینه تمرکز دارید، تحصیل رشته پزشکی در انگلیس برای شما گزینه بهتری نسبت به فرانسه است.

یکی از الزامات اصلی تحصیل پزشکی در انگلستان، کسب حداقل نمره 7.0 آیلتس استاندارد در مقطع کارشناسی است.

در نظر داشته باشید شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه، همانند انگلیس برای دانشجویان بین المللی فراهم شده است و به اکثر دانشگاه های دولتی فرانسه، یارانه تعلق می گیرد. این امتیاز هزینه های تحصیل شما را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد.

تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی فرانسه به زبان فرانسوی است. بنابراین شما می بایست برای پذیرش در این دانشگاه ها، مدرک مهارت زبان فرانسوی ارائه دهید.

تحصیل پزشکی در فرانسه یا انگلیس
Art-Travels-London

مقایسه طول تحصیل دوره پزشکی در فرانسه و انگلیس

مدت زمان تحصیل پزشکی در فرانسه و انگلیس با هم تفاوت دارد. یک برنامه پزشکی در انگلستان بسته به رشته ای که ثبت نام کرده اید متغیر است. اکثر رشته های پزشکی به مدت 6 سال و برنامه های دندانپزشکی و داروسازی به مدت 5 سال به طول می انجامد. به همین ترتیب تکمیل یک دوره پزشکی در فرانسه 9 سال و برای دندانپزشکی 6 سال زمان می برد.

مقایسه هزینه تحصیل پزشکی در انگلیس و فرانسه

برنامه های تحصیل پزشکی، بالاترین شهریه را در آموزش عالی انگلستان دارند، اما قطعا یکی از با ارزش ترین مدارک محسوب می شوند. کارفرمایان در سراسر جهان برای درجه پزشکی اعطا شده در انگلستان ارزش و اعتبار بالایی قائلند. در نتیجه، در آینده فرصت های شغلی زیادی برای این افراد موجود است که هزینه های پرداخت شده را در کمترین زمان جبران خواهد کرد.

در مقایسه هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه یا انگلیس، دانشگاه های دولتی فرانسه، هزینه بسیار پایینی دارند اما در صورت تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی و بین المللی این کشور، می بایست هزینه نسبتا بالایی پرداخت کنید.

اکثر مدارس پزشکی در انگلستان و ولز در سال 9.000 پوند شهریه دریافت می کنند. بسته به محل اقامت شما در مدارس ایرلند شمالی و اسکاتلند این هزینه متفاوت است. توجه داشته باشید هزینه تحصیل پزشکی در انگلیس برای دانشجویان بین المللی ممکن است از مبلغ 50.000 پوند در سال نیز تجاوز کند.

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

5. مقایسه هزینه تحصیل در فرانسه و انگلیس

یکی از مواردی که دانشگاه های فرانسه را در مقایسه هزینه ها در رتبه بالاتر قرار می دهد، مقرون به صرفه بودن تحصیل در دانشگاه های آن است. 
هزینه تحصیل برای دانشجویان داخلی/ اتحادیه اروپا و دانشجویان بین المللی فرانسه، در مقایسه با انگلیس بسیار کمتر است. بنابراین اگر یکی از ملاک های انتخاب مقصد تحصیلی شما پایین بودن شهریه است، تحصیل در فرانسه بهتر از انگلیس است.

معمولا، بین شهریه سالانه برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد در انگلستان، تفاوت چندانی وجود ندارد. میانگین شهریه برای مقاطع کارشناسی ارشد در انگلیس بین 5.000 تا بیش از 30.000 پوند در سال متغیر است. اما هزینه ها بسته به موسسه و نوع برنامه تحصیلی می تواند به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

شهریه دانشگاه ها برای همه دانشجویان خارجی که شهروندان: انگلستان، اتحادیه اروپا یا EEA نیستند، اعمال می شود. هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی بسیار بیشتر است و گاهی اوقات تا دو یا سه برابر افزایش می یابد.

تحصیل پزشکی در فرانسه یا انگلیس
Weekend-Oxford-Literary-Festival

هزینه تحصیل در دانشگاه های برتر انگلیس

 توجه داشته باشید که دانشجویان خارجی نمی توانند برای دریافت وام دانشجویی اقدام کنند و باید راه های دیگری را برای تأمین هزینه تحصیل خود بیابند. (به عنوان مثال بورسیه تحصیلی، کمک های بلاعوض، وام بانکی، حمایت خانواده)

هزینه تحصیل در دانشگاه های برتر فرانسه

شهریه تحصیل در فرانسه برای دانشجویان اروپایی معادل 170 یورو در سال برای مدرک لیسانس و 243 یورو در سال برای مدرک کارشناسی ارشد می باشد. این شهریه برای دانشجویان بین المللی 2.770 یورو در سال برای برنامه های لیسانس و 3.770 یورو در سال برای برنامه های کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده است.

شهریه تحصیل در فرانسه همانند سایر کشورهای جهان است با این تفاوت که در این کشور دولت سهم زیادی از این هزینه را متقبل می شود.

6. هزینه زندگی در فرانسه و انگلیس

دانشجویان می بایست، علاوه بر مقایسه هزینه تحصیل در انگلیس و فرانسه، به هزینه های زندگی در این دو کشور نیز توجه داشته باشند. این هزینه ها به شیوه زندگی و محل اقامت متقاضیان بستگی خواهد داشت.
همان طور که انتظار می رود هزینه زندگی در پاریس و لندن، به عنوان پایتخت این دو کشور، به طور قابل توجهی بیشتر از شهرهای دیگر است. در شهر دانشجویی و محبوبی مانند لندن، هزینه های زندگی ماهانه به راحتی می تواند از 1500 یورو (1.360 پوند) فراتر رود.

هزینه زندگی در پاریس نیز حدود 1200 یورو در ماه است. شما می توانید با زندگی در شهر های کوچکتر فرانسه این مبلغ را به کمتر از 650 یورو در ماه برسانید. هزینه متوسط در شهرهای لیون، نانت، بوردو یا تولوز: بین 800 – 1000 یورو در ماه است.

طبق آمار بدست آمده در مقایسه با هزینه زندگی در انگلیس و فرانسه، هزینه زندگی در پاریس 21 درصد ارزانتر از زندگی در لندن است. در نتیجه با در نظر گرفتن هزینه های زندگی، تحصیل در فرانسه بهتر از انگلیس است.

تحصیل پزشکی در فرانسه یا انگلیس
London-eye

مقایسه هزینه اسکان دانشجویی در فرانسه و انگلیس

بسیاری از دانشگاه های انگلستان، سالن های اقامت دانشجویی را ارائه می دهند. این اقامتگاه های دانشجویی بیشترین محبوبیت را در بین دانشجویان سال اول دارند. برخی دانشجویان ممکن است زندگی در آپارتمان های شخصی را ترجیح می دهند. این آپارتمان ها با توجه به موقعیت مکانی و فاصله از مرکز شهر هزینه های متفاوتی دارند. در زیر هزینه آپارتمان های دانشجویی در انگلیس مقایسه شده است:

 • آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر: 610 پوند در ماه
 • آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر: 740 پوند در ماه

در فرانسه اقامتگاه هایی به نام CROUS موجود است که با هزینه دولت اداره می شوند. این ساختمان ها به دلیل قیمت پایین، اولین گزینه مسکن دانشجویان بین المللی هستند. اجاره ماهیانه این اقامتگاه ها در پاریس 400 یورو و در سایر شهرهای فرانسه 200 یورو است. شما همچنین می توانید با اجاره یک آپارتمان با هزینه ای بین 400 تا 700 یورو در ماه (800 یورو در ماه در پاریس)، زندگی دانشجویی راحت تری داشته باشید. اجاره این واحدها در شهرهای کوچکتر فرانسه با قیمتی حدود 300 یورو در ماه نیز امکان پذیر است.

7. بورسیه و کمک هزینه تحصیلی در فرانسه و انگلیس

با وجود اینکه هزینه های زندگی و تحصیل در فرانسه ارزانتر از انگلیس است. انواع بورسیه های تحصیلی نیز در کلیه مقاطع، برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده است. این کمک هزینه ها توسط برخی از دانشگاه ها، وزارت امور خارجه فرانسه و یا سفارت فرانسه از کشور شما اعطا می شوند. مبلغ برخی از این بورسیه های تحصیلی برای افراد واجد شرایط حتی به 10.000 یورو در سال نیز می رسد.

دانشگاه های برتر هر دو کشور فرانسه و انگلیس بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی زیادی را برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته اند. علاوه بر دانشگاه ها، انواع بورسیه های دولتی و غیردولتی نیز به دانشجویان اعطا می شود.

Place-Stanislas,-Nancy,-France
Place-Stanislas,-Nancy,-France

برخی از بورسیه های تحصیلی دانشگاه های فرانسه و انگلیس در زیر معرفی شده است:

بورسیه تحصیلی ویژه دانشگاه های فرانسه برای دانشجویان بین المللی

 • بورسیه Stephen M. Kellen دانشگاه علوم پو
 • بورسیه تحصیلی Emile Boutmy 2020 
 • بورسیه های انتخابی بین المللی ENS 
 • بورسیه های تحصیلی Ampère Excellence برای دانشجویان بین المللی ENS 
 • بورسیه های کارشناسی ارشد بین المللی پاریس-ساکلی

بورسیه تحصیلی ویژه دانشگاه های انگلستان برای دانشجویان بین المللی

 • بورسیه های بین المللی دانشگاه ابریستویت
 • بورسیه های بین المللی دانشگاه بریستول  
 • بورسیه های بین المللی دانشگاه بیرمنگام 
 • بورسیه های بین المللی نخبه دانشگاه کاردیف 
 • بورسیه های Clarendon در دانشگاه آکسفورد
 • بورسیه تحصیلی گیتس کمبریج برای دانشجویان بین المللی 
 • بورسیه ها و بورسیه های کالج امپریال لندن  
 • بورسیه های تحصیلی رودز در دانشگاه آکسفورد برای دانشجویان بین المللی
 • بورسیه های دانشگاه کالج لندن (UCL)

تحصیل در دانشگاه های برتر انگلیس اگرچه هزینه بالایی برای دانشجویان دارد اما اکثر این دانشگاه ها امکان برخورداری از بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده اند. در صورت استفاده از این بورسیه های تحصیلی شما می توانید به صورت رایگان در معتبرترین دانشگاه های انگلیس تحصیل کنید.

Lyon,-France
Lyon,-France

8. ویزای دانشجویی فرانسه و انگلستان

اگر سن شما 16 سال یا بیشتر است و قصد تحصیل در یک موسسه آموزش عالی در انگلیس را دارید، باید برای ویزای دانشجویی انگلستان (ویزای دانشجویی درجه 4 عمومی) درخواست دهید.

قبل از درخواست ویزا باید منتظر بمانید تا از دانشگاه یا کالج پیشنهادی دریافت کنید. سپس دانشگاه یا کالج شما می تواند مدرکی به نام تأیید پذیرش مطالعات (CAS) به شما ارائه دهد. برای انجام این کار، موسسه انتخابی شما باید توسط دولت انگلستان به عنوان حامی دارای مجوز، تأیید شود.

برای اخذ ویزای تحصیلی انگلیس، شما می بایست هزینه درخواست (348 پوند برای دانشجویان) را بپردازید. همچنین باید هزینه ای تحت عنوان اضافه هزینه سلامت مهاجرت پرداخت کنید که به شما امکان دسترسی به خدمات بهداشت ملی بریتانیا را می دهد. دانشجویان 25٪ تخفیف در هزینه های معمول این گواهی دریافت می کنند، بنابراین نرخ اخذ ویزای دانشجویی 470 پوند در سال است. هزینه درخواست ویزای VLS-TS فرانسوی، 99 یورو می باشد. علاوه بر این جهت ارسال مدارک به سفارت شما می بایست 50 یورور دیگر بپردازید. در نظر داشته باشید دانشجویان ایرانی از پرداخت بیمه درمانی فرانسه معاف هستند.

9. مقایسه اشتغال حین تحصیل در فرانسه و انگلیس

در انگلستان، مانند اکثر مقاصد برتر تحصیلی، دانشجویان خارجی مجاز به کار پاره وقت هستند. شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی در بریتانیا، اجازه دارید حداکثر 20 ساعت در هفته در طول ترم و به صورت تمام وقت در روزهای تعطیل کار کنید.

معیار اصلی وضعیت اشتغال دانشجویان سن متقاضی است. اگر کمتر از 16 سال دارید و ویزای رسمی دانشجویی انگلستان (ویزای درجه 4 عمومی) را ندارید، واجد شرایط اشتغال در انگلستان نیستید.

دانشجویان بین المللی فرانسه حتی اگر در سال اول برنامه باشند یا دوره زبان را دنبال کنند، مجاز به انجام کار پاره وقت هستند. دانشجویان بین المللی می توانند سالانه 964 ساعت به صورت پاره وقت کار کنند، که حداکثر 20 ساعت در هفته است. به همین ترتیب در صورتی که در یک برنامه 6 ماهه هستید، مجاز به 472 ساعت کار هستید. با این حال، در همه موارد، برنامه شغلی شما نباید با مطالعات و برنامه دانشگاه شما تداخل داشته باشد. 

حداقل دستمزد ملی فرانسه 9.67 یورو در ساعت است، بنابراین حتی اگر شما یک کارگر نیمه وقت هم باشید، می توانید به صورت ساعتی حقوق دریافت کنید.

London_Tower_Bridge_City
London_Tower_Bridge_City

آیا شرایط مهاجرت به فرانسه را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تخصص شما

10. اشتغال پس از تحصیل در فرانسه و انگلیس

هر دانشجوی بین المللی که دارای ویزای درجه 4 است و از سپتامبر 2020 در موسسه آموزشی در انگلستان ثبت نام کند، پس از فارغ التحصیلی برای یافتن کار واجد شرایط می تواند در انگلستان اقامت داشته باشد.

دانشجویان بین المللی انگلیس می توانند پس از فارغ التحصیلی برای پیدا کردن شغل مناسب تا دو سال در این کشور بمانند. این اجازه اقامت برای فارغ التحصیلان دوره دکتری سه ساله است.

مسیر فارغ التحصیلی نیاز به درخواست ویزای جدید دارد که فقط از داخل انگلستان امکان پذیر است و شامل پرداخت هزینه ویزا به مبلغ 700 پوند و اضافه هزینه سلامت مهاجرت به مبلغ 624 پوند در سال است.

Stonehenge
Stonehenge

بر خلاف گذرنامه های دوره لیسانس فرانسه که دانشجویان تنها می توانند به شرط داشتن اشتغال با حقوق، اجازه اقامت دریافت کنند، دانشجویان تحصیلات تکمیلی می توانند برای دریافت مجوز اقامت موقت به مدت 12 تا 24 ماه اقدام کنند. اگرچه این مجوز در واقع یک ویزای موقت غیرقابل تمدید است.

پس از اتمام این 2 سال، اگر متقاضیان نتوانند شغل دائمی خود را پیدا کنند، باید فرانسه را ترک کنند. بنابراین، توصیه می شود که ابتدا اطلاعات صحیح را با تماس با دفتر ویزا یا کنسولگری فرانسه در کشور خود دریافت کرده و سپس مراحل درخواست را ادامه دهید.
با در نظر گرفتن تمامی شرایط ذکر شده، وضعیت اشتغال پس از تحصیل در انگلیس بهتر از فرانسه است.


سوالات متداول تحصیل در فرانسه بهتر است یا انگلیس

✅ کدام یک از دو کشور فرانسه و انگلیس در بین دانشگاه های برتر جهان تعداد بیشتر و رتبه بالاتری به خود اختصاص داده است؟

دانشگاه های هر دو کشور فرانسه و انگلیس در رتبه های برتری قرار گرفته اند اما دانشگاه های انگلستان دارای اعتبار بالاتری در این رنکینگ هستند.

✅ هزینه تحصیل در کدام یک از دو کشور انگلستان و فرانسه مقرون به صرفه تر است؟

دانشگاه های دولتی فرانسه از یارانه دولتی استفاده می کنند به همین دلیل به نسبت شهریه پایین تری دارند.

✅ هزینه زندگی در کدام یک از کشورهای فرانسه و انگلیس پایین تر است؟

طبق آمار بدست آمده در مقایسه با هزینه زندگی در انگلیس و فرانسه، هزینه زندگی در پاریس 21 درصد ارزانتر از زندگی در لندن است.

✅ وضعیت اشتغال پس از تحصیل در کشور فرانسه و انگلستان به چه شکلی است؟

هر دانشجوی بین المللی که دارای ویزای درجه 4 است برای یافتن کار واجد شرایط می تواند تا دو سال در انگلستان اقامت داشته باشد. اما دانشجویان فرانسوی تنها در صورت داشتن کار، اجازه دارند پس از فارغ التحصیلی در فرانسه بمانند.

✅ آیا دانشجویان بین المللی فرانسه و انگلیس اجازه اشتغال حین تحصیل دارند؟

معیار اصلی وضعیت اشتغال دانشجویان سن متقاضی است. اگر کمتر از 16 سال دارید و ویزای رسمی دانشجویی در انگلستان (ویزای درجه 4 عمومی) را ندارید، واجد شرایط اشتغال در انگلستان نیستید. دانشجویان فرانسه نیز می توانند سالانه 964 ساعت به صورت پاره وقت کار کنند، که 20 ساعت در هفته برای ویزای دانشجویی در فرانسه است. 

جمع بندی

Conclusion

تحصیل در کشور های فرانسه و انگلیس رویای اکثر دانشجویان بین المللی است. دانشگاه های برتر انگلستان در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان تعداد بیشتر و رتبه بالاتری را نسبت به فرانسه به خود اختصاص داده اند. اما همچنین دانشجویان می بایست در نظر داشته باشند که هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه مقرون به صرفه تر است. هر یک از کشورهای فرانسه و انگلستان مزایا و معایب تحصیلی منحصر به خود را دارا می باشند و دانشجویان بین المللی می بایست با توجه به اولویت های تحصیلی خود کشور مورد نظرشان را انتخاب کنند.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۱سال سابقه وکالت

انجام امور توسط وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

۷شعبه در ایران، اروپا و ترکیه

تهران، یاسوج، هامبورگ، براتیسلاوا، بوردو، استانبول، بارسلونا

 • تهران، میدان ونک، خیابان ملاصدرا، خیابان شیرازی، کوچه فلاحی، پلاک ۱۲، واحد ۸

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۱:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا