تحصیل دکترا در چین (+ اخذ ویزا و پذیرش 2022)

china Flag

از آنجایی که تحصیل دکترا در چین طرفداران زیادی دارد، در این مقاله سعی نموده ایم به بررسی جزئیات این امر پرداخته و به برخی از مهم ترین سؤالات افراد متقاضی در این زمینه پاسخ دهیم. در مقاله پیش رو می توانید پاسخ سؤال های زیر را بیابید:

 • شرایط سنی تحصیل دکترا در چین به چه صورت است؟
 • آیا تحصیل دکترا در چین به زبان انگلیسی ممکن است؟
 • چه شرایطی برای دریافت پذیرش تحصیلی چین در مقطع دکترا وجود دارد؟
 • بهترین دانشگاه های چین برای تحصیل دکترا کدامند؟
 • هزینه تحصیل دکترا در چین چقدر است؟

موسسه سروش فردا در زمینه مهاجرت تحصیلی و کاری خدماتی ارائه نمی دهد.

✔️ چرا تحصیل دکترا در چین؟

آن دسته از افرادی که مشتاقند برای انجام تحقیقات در زمینه های مختلف و تحت نظر اساتید باتجربه اقدام کنند، ادامه تحصیل در مقطع دکترا در چین را به عنوان یکی از بهترین گزینه ها پیش روی خواهند داشت. از آنجایی که دولت چین بر نوآوری و پژوهش تأکید داشته و همچنین شرایط تحصیل دکترا در چین بسیار مساعد است، تحصیل در این کشور طرفداران و متقاضیان فراوانی پیدا کرده است. این افراد پیش از هر چیز باید از مسائلی همچون هزینه تحصیل دکترا در چین اطلاع یابند.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

هزینه تحصیل دکترا در چین به رشته انتخابی و دانشگاه فرد دانشجو وابسته است، اما به صورت کلی می توان گفت این هزینه در برابر هزینه ای که افراد برای تحصیل در سایر کشورها نیاز به پرداخت آن دارند، بسیار مناسب تلقی می شود.

در این مقاله مطالب لازم در خصوص شرایط تحصیل دکترا در چین و به صورت کلی آنچه که برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا در چین مورد نیاز است را ارائه خواهیم داد. تا انتها با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل دکترا در چین
Wai-Tan,-Shanghai,-China

1. درباره کشور چین

چین کشوری با تمدنی کهن و تاریخی و پر از اتفاقات و فراز و نشیب های مختلف است. مساحت چین 9.6 میلیون کیلومتر مربع بوده و اقلیم و آب و هوای متنوعی را در سرتاسر این کشور پهناور شاهد هستیم. علاوه بر این وجود منابع طبیعی مختلفی همچون رشته کوه هیمالیا و کویر تاکلاماکان، می توان از منابع آبی همچون اقیانوس آرام و رودهای پرآبی همچون یانگ تسه و رود زرد نیز دیدن کرده و از تجربه تماشای آن ها لذت برد.

طبیعتاً وجود اقلیم های مختلف در یک کشور، وجود فرهنگ های مختلف را نیز موجب می شود و می توان سنت های مختلفی را در جای جای آن مشاهده کرد. به صورت کلی می توان گفت زندگی در چین این فرصت را به وجود می آورد که افراد از مناظر طبیعی، مکان های تاریخی و فرهنگ های گوناگون و جذاب دیدن کرده و این تجربه دلچسب را پشت سر بگذارند.

آیا شرایط مهاجرت به چین را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تخصص شما

2. تحصیل دکترا در چین چه مزایایی دارد؟

از سال 1998 تا 2010، رشد تحصیلات عالی در چین 175 درصد بوده و این امر نشان دهنده سرمایه گذاری گسترده دولت این کشور به منظور تعریف پروژه های متنوع در سیستم آموزش عالی و با هدف کسب جایگاه در بین بهترین دانشگاه های جهان می باشد. با توجه به آنچه که گفته شد، می توان مزایای فراوانی را برای تحصیل دکترا در چین در نظر گرفت:

 1. تحصیل در سیستم آموزشی با اعتبار جهانی.
 2. امکان کسب بورسیه تحصیلی و کمک های مالی با ارائه برنامه و موضوع تحقیقاتی خوب.
 3. تحصیل در کنار جمعیت گسترده ای از دانشجویان ملی و بین المللی.
 4. سیر و سفر به دیدنی ترین جاذبه های طبیعی و تاریخی چین.
هزینه تحصیل دکترا در چین
Xi’an-Bell-Tower,-Xi’an,-China

3. تحصیل دکترا در چین چه شرایطی دارد؟

اکثر برنامه های تحصیلی در مقطع دکترا، در دانشگاه های دولتی چین ارائه شده و فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد، امکان درخواست برای تحصیل در این برنامه ها برخوردار هستند. پیش از هر چیز لازم است بدانید تحصیل دکترا در این کشور، تنها به صورت تمام وقت امکان پذیر است. این موضوع به این دلیل است که در صورت تحصیل پاره وقت دکترا در چین، بیش از پنج سال زمان نیاز است و طبیعتاً این مدت زمان از محدوده زمانی اعتبار ویزای تحصیلی چین (X1) بیشتر می باشد.

شرایط سنی تحصیل دکترا در چین چگونه است؟

سیستم آموزش عالی چین برای تحصیل دکترا در این کشور، شرایط سنی خاصی را مشخص نکرده است و تنها شرط لازم سن بالای 18 سال است. طبیعتاً فردی که در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شده باشد، به صورت عادی این سن را نیز دارا خواهد بود.

در نظر داشته باشید برخی دانشگاه های کشور چین، حداکثر سن دانشجویان برای تحصیل دکترا در چین را 40 سال معین کرده اند.

تحصیل دکترا در چین چه مدت به طول می انجامد؟

همانطور که پیش تر نیز گفتیم، برای تحصیل دکترا در چین، بین چهار تا پنج سال زمان مورد نیاز است. دو تا سه سال اول تحصیل در این مقطع، به گذراندن دوره های آموزشی اختصاص می یابد. همچنین نیاز است افراد طی دوره تحصیل دکترا در چین، یک تز نهایی و تحقیقاتی را تحت نظر استاد راهنما تهیه کنند. دانشجویان برای فارغ التحصیل شدن، باید از پایان نامه خود در برابر هیئت داوران دفاع نموده و نمره قابل قبولی کسب کنند.

انتخاب استاد راهنما به چه شکل است؟

از جمله مهم ترین عوامل برای آسان شدن شرایط تحصیل دکترا در چین، انتخاب استاد راهنما می باشد. دانشجویان دکترا که به این موضوع توجه ویژه ای دارند، موضوع انتخابی خود برای تحقیقات را بر اساس دو حالت انتخاب خواهند کرد. در حالت ابتدایی فرد موضوع خود را بر اساس پیشنهاد مؤسسات آکادمیک یا دانشگاه انتخابی خود مشخص می کند. در حالت بعد نیز فرد، پروفسور و موضوع تحقیقات را با انتخاب و تشخیص خود برمی گزیند.

آن دسته از افرادی که موضوع خود را بر اساس پیشنهاد مؤسسات آکادمیک و دانشگاه انتخابی خود مشخص می کنند، برای یافتن استاد راهنما کار ساده تری را پیش رو خواهند داشت. این موضوع به این علت است که دانشگاه، فرد مشخصی را به این افراد پیشنهاد می کند. اما استاد راهنمای دسته دوم، باید توسط خود این افراد مشخص شود. از جمله راه هایی که در این زمینه به دانشجویان یاری می رساند، استفاده از وب سایت دپارتمان آموزشی مورد نظر فرد است. در این بخش اساتید و پروفسورها، فهرستی از موضوعات مورد علاقه که در آن حوزه تخصص نیز دارند، در اختیار دانشجویان گذاشته اند.

شرایط تحصیل دکترا در چین به زبان انگلیسی از دیگر مسائلی است که افراد زیادی به دنبال اطلاع از شرایط آن هستند. برای اطلاع از این موضوع و سایر موضوعات مربوط به ادامه تحصیل در مقطع دکترا در چین، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ادامه تحصیل در مقطع دکترا در چین
Beijing,-China-(2)

4. شرایط تحصیل دکترا در چین به زبان انگلیسی به چه شکل است؟

خوشبختانه تحصیل دکترا در چین هم به زبان چینی و هم به زبان انگلیسی امکان پذیر می باشد. آن دسته از دانشجویانی که برنامه های انگلیسی زبان را به منظور تحصیل دکترا در چین برمی گزینند، نیازی به آشنایی با زبان چینی و ارائه مدرک زبان بومی ندارند. البته در نظر داشته باشید که نیاز است این افراد، توانایی خود در زبان را با ارائه مدرک معتبر مانند آیلتس یا تافل به اثبات برساند.

چنانچه قصد دارید تحصیل در مقطع دکترا در چین را به زبان چینی ادامه دهید، باید در آزمون چینی HSK شرکت کنید. نمره‌ای که در این آزمون کسب می کنید، باید شما را در سطح 5 تا 8 زبان چینی قرار دهد.

در صورتی که افراد در آزمون HSK به موفقیت نرسند، این امکان را خواهند داشت که دوره یک ساله زبان چینی را در خاک این کشور سپری کنند.

5. تحصیل دکترا در چین در چه رشته هایی امکان پذیر است؟

تعداد بالای دانشگاه ها در سرتاسر چین باعث شده است که ادامه تحصیل در مقطع دکترا در چین، در شاخه ها و رشته های بسیار متنوعی امکان پذیر باشد. از جمله محبوب ترین و مهم ترین رشته های ارائه شده برای تحصیلات دکترا در چین، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. هنر طراحی و معماری.
 2. تجارت و مدیریت.
 3. علوم کامپیوتر و IT.
 4. آموزش.
 5. مهندسی و تکنولوژی.
 6. علوم انسانی.
 7. وکالت.
 8. پزشکی و علوم سلامت.
 9. علوم طبیعی و ریاضی.
 10. علوم اجتماعی
شرایط تحصیل دکترا در چین

6. اخذ پذیرش تحصیلی چین چه شرایطی دارد؟

از آنجایی که دانشگاه ها و برنامه های تحصیلی دکترا در چین بسیار زیاد و متنوع است، دولت این کشور به منظور ثبت درخواست‌های پذیرش و پیگیری آن ها، دو مرکز رسمی را تعیین کرده است. این مراکز شامل موارد زیر می باشد:

 1. CUAC: سرویس مستقیم کمک به دانشجویان بین المللی جهت یافتن برنامه و دانشگاه متناسب با شرایط و علایق آن ها.
 2. CUCAS: پورتال آنلاین برای راهنمایی دانشجویان بین المللی جهت ثبت درخواست و دریافت پذیرش تحصیلی چین.

علاوه براین دو گزینه ذکر شده، افراد متقاضی تحصیل دکتری در چین، این امکان را خواهند داشت که از طریق دانشگاه انتخابی خود و به صورت مستقیم، برای دریافت پذیرش تحصیلی اقدام به عمل آورند.

لازم به ذکر است برخی دانشگاه های چین برای صدور پذیرش تحصیلی، مصاحبه های آنلاین را در نظر گرفته اند که موضوع اصلی این مصاحبه، مدارک و پروپوزال ارائه شده به وسیله دانشجو و سوالاتی از این دست می باشد.

طبیعتاً پذیرش تحصیلی چین با توجه به دانشگاهی که فرد انتخاب کرده است، مدارک متفاوتی را نیاز دارد. اما به صورت کلی برخی مدارک وجود دارد که در بین اکثر دانشگاه های چین مشترک می باشند:

 1. مدرک کارشناسی ارشد مرتبط با رشته انتخابی برای تحصیل دکترا در چین.
 2. مدرک قبولی در آزمون ورودی دانشگاه.
 3. تاییدیه یک سوپروایزر یا استاد راهنما برای پیشبرد موضوع تحقیقاتی انتخابی.
 4. حداقل 2 توصیه نامه.
 5. فرم های تکمیل شده اخذ پذیرش.
 6. گواهی سلامت.

آن دسته از دانشجویانی که پرداخت هزینه تحصیل دکترا در چین بر عهده آنهاست، نیاز دارند تا گواهی تمکن مالی را نیز به مدارک درخواست شده، ضمیمه کنند.

هزینه تحصیل دکترا در چین
Beijing,-China

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

7. اخذ ویزای تحصیلی چین چه شرایطی دارد؟

برای تحصیل دکترا در چین به ویزای پنج ساله تحصیلی X1 نیاز می باشد. هزینه دریافت این ویزا 94 دلار بوده و مدارک لازم برای دریافت این ویزا شامل موارد زیر است:

 1. پذیرش تحصیلی دانشگاه انتخابی.
 2. گواهی سلامت.
 3. فرم های تکمیل شده درخواست برای ویزای X1 چین.
 4. اصل و کپی پاسپورت معتبر.
 5. عکس.

ثبت درخواست برای دریافت ویزای تحصیلی چین و همچنین ارائه مدارک لازم، باید در کشور محل زندگی دانشجو و در سفارت چین انجام شود.

8. بهترین دانشگاه های چین برای تحصیل دکترا شامل چه مواردی هستند؟

بهترین دانشگاه های چین هرساله دانشجویان ملی و بین المللی فراوانی را به منظور شرکت در برنامه های گوناگونی که برای تحصیل دکترا در چین در نظر گرفته شده است، به خود جذب می کنند. در ادامه دانشگاه هایی را که امکان ادامه تحصیل در مقطع دکترا در چین وجود دارد را به شما معرفی خواهیم کرد.

بهترین دانشگاه های چین: دانشگاه فودان

دانشگاه فودان واقع در شانگهای، دارای چهار پردیس بوده که هرساله به دنبال جذب دانشجویان بین المللی فراوانی هستند. پردیس‌های دانشگاه فودان بسیاری از برنامه های خود را به زبان انگلیسی ارائه می کنند تا این هدف محقق شود. از جمله آماری که این دانشگاه ارائه کرده است، می توان به جمعیت 15 درصدی دانشجویان بین المللی به همراه 45 هزار نفر از دانشجویان ملی اشاره کرد. دانشگاه سودان که در سال 1905 تأسیس شده است، 175 برنامه کارشناسی ارشد و 137 برنامه دکترا برای دانشجویان خود در نظر گرفته است. به صورت کلی حدود 50 مورد از برنامه های ذکر شده، به صورت انگلیسی تدریس می شوند. برخی از رشته هایی که در مقطع دکترا در این دانشگاه ارائه می شود، شامل موارد زیر است:

 1. جامعه شناسی.
 2. فلسفه.
 3. مهندسی پزشکی.
 4. میکروالکترونیک و الکترونیک جامدات.
 5. میکروبیولوژی.
 6. مدیریت محیط زیست.
ادامه تحصیل در مقطع دکترا در چین
CCTV-Headquarters,-China

بهترین دانشگاه های چین: دانشگاه HUST

دانشگاه علوم و تکنولوژی هوآژونگ (HUST)، به عنوان یکی از 10 دانشگاه برتر چین، در بخش مرکزی شهر قرار دارد. این دانشگاه 50 هزار دانشجو را در خود جای داده است که بیش از 2000 نفر از این افراد، بین المللی می باشند. دانشگاه HUST در کلیه مقاطع تحصیلی دانشجو پذیرفته و 86 برنامه کارشناسی، 303 برنامه کارشناسی ارشد و 237 برنامه دکترا را برای دانشجویان ملی و بین المللی در نظر گرفته است. از جمله رشته های تحصیلی که در این دانشگاه به دانشجویان ارائه می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مهندسی.
 2. داروسازی.
 3. مدیریت.
 4. علم.
 5. فلسفه.
 6. اقتصاد.
 7. وکالت.
 8. آموزش.
 9. ادبیات.
 10. تاریخ.
 11. کشاورزی.

بسیاری از برنامه های تحصیلی دانشگاه HUST به زبان انگلیسی ارائه می شود. این امر که به دلیل جذب دانشجویان بین المللی می باشد، در کنار امکاناتی همچون 15 ساختمان مجهز به عنوان خوابگاه، از جمله مزایای تحصیل دکترا در چین برای دانشجویان بین المللی در این دانشگاه محسوب می شود.

بهترین دانشگاه های چین: دانشگاه BIT

یکی از اولین دانشگاه های چین، مؤسسه تکنولوژی پکن (BIT) می باشد که همواره در برنامه خود، تحصیلات تکمیلی را برای دانشجویان ملی و بین المللی جزو موارد مهم قرار داده است. تمرکز این دانشگاه بر تحقیق و پژوهش بوده و به منظور نتیجه بخش بودن این موارد، هزینه و منابع زیادی را در نظر گرفته است. در دانشگاه BIT، دو کتابخانه اصلی وجود دارد و امکانات خوابگاه های این دانشگاه بسیار تکمیل است. همچنین در دانشگاه BIT برنامه های فراوانی به زبان انگلیسی ارائه می شود که تحصیل برای دانشجویان بین المللی را آسان تر می کند.

Hangzhou-Lake,-Hangzhou,-China
Hangzhou-Lake,-Hangzhou,-China

بهترین دانشگاه های چین: دانشگاه CCNU

دانشگاه مرکزی معمولی چین (CCNU) بیش از 21 کالج و دپارتمان داشته و همچنین 77 برنامه دکترا ارائه می دهد. این دانشگاه که در سال 1903 تأسیس شده است، از حیث تنوع رشته بسیار خوب عمل کرده و می توان برنامه های علوم انسانی، برنامه های علوم طبیعی و برنامه های مهندسی این دانشگاه را جزو مشهورترین موارد در دنیا دانست. برخی از رشته ها و برنامه های این دانشگاه شامل موارد زیر است:

 1. زبان و ادبیات چینی.
 2. فلسفه.
 3. وکالت.
 4. اقتصاد.
 5. آموزش.
 6. تاریخ.
 7. علوم طبیعی.
 8. مهندسی.
 9. کشاورزی.
 10. مدیریت.
 11. هنرهای زیبا.
 12. موسیقی.

بهترین دانشگاه های چین: دانشگاه BJUT

دانشگاه تکنولوژی پکن که با نام دانشگاه پلی تکنیک پکن نیز شناخته می شود، در سال 1960 تاسیس شده است. این دانشگاه از سال 1985 به این سمت، برنامه های تحصیلات تکمیلی را نیز تعریف کرده و ادامه تحصیل در مقطع دکترا در چین را ممکن ساخته است. دانشگاه BJUT دارای 65 برنامه کارشناسی، 26 برنامه کارشناسی ارشد و 20 برنامه دکترا در بهترین و بالاترین سطح ممکن برای دانشجویان ملی و بین المللی می باشد. همچنین این برنامه ها به دو زبان چینی و انگلیسی ارائه شده و در زمینه های مختلف امکان فعالیت را به وجود آورده اند. برخی از مهم ترین شاخه های علمی در دانشگاه BJUT شامل موارد زیر است:

 1. مهندسی.
 2. اقتصاد.
 3. مدیریت.
 4. هنر های زیبا.
 5. وکالت.

دانشگاه BJUT به روزترین و کامل ترین امکانات را برای تحصیل در چین در مقطع دکترا فراهم کرده است. از جمله این امکانات می توان به لابراتوارها و مراکز تحقیقاتی که کاملاً در اختیار دانشجویان هستند اشاره کرد.

تا کنون با بسیاری از موارد مربوط به شرایط تحصیل دکترا در چین آشنا شده اید. برای مطلع شدن از وضعیت بهترین دانشگاه ها به منظور ادامه تحصیل در مقطع دکترا در چین، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

Li-River,-China
Li-River,-China

9. بهترین دانشگاه های چین در رنکینگ جهانی چه جایگاهی را به خود اختصاص داده اند؟

ازجمله دغدغه هایی که دانشجویان بین المللی برای انتخاب دانشگاه موردنظر خود خواهند داشت، رتبه دانشگاه های مد نظرشان در رنکینگ بهترین دانشگاه های جهان است. به منظور کسب اطلاعات لازم در این خصوص، می توانید به جدول زیر مراجعه کنید:

دانشگاهرتبه جهانی
دانشگاه چینهوا16
دانشگاه پکینگ22
دانشگاه فودان40
دانشگاه ژجیانگ54
دانشگاه جیائو تونگ60
دانشگاه علوم و تکنولوژی چین89
دانشگاه نانجینگ120
دانشگاه ووهان257
دانشگاه تونگجی265
دانشگاه معمولی پکن277
دانشگاه HUST400
دانشگاه BIT436
دانشگاه BJUT515
دانشگاه CCNU600

10. کدام دانشگاه های چین، مورد تأیید وزارت علوم ایران می باشد؟

آن دسته از دانشگاه های چین که مورد تأیید وزارت علوم ایران هستند شامل موارد زیر است:

 1. Hefei University of Technology (صرفا در رشته های مهندسی مواد و مدیریت)
 2. University of Science and Technology of China (Hefei)
 3. Beihang University
 4. Beijing Forestry University (معماری منظر، جنگلداری)   
 5. Beijing Normal University
 6. Beijing University of Chemical Technology (صرفاً در رشته مهندسی شیمی)
 7. Beijing University of Posts and Telecommunications (مهندسی فناوری اطلاعات، علوم کامپیوتر)    
 8. Capital Normal University (ریاضیات)  
 9. Central Academy of Fine Arts (هنرهای تجسمی، طراحی)   
 10. Central University of Finance and Economics (اقتصاد) 
Forbidden-City,-Beijing,-China
Forbidden-City,-Beijing,-China

11. هزینه تحصیل دکترا در چین چقدر است؟

در کشور چین تعیین شهریه تحصیل دکترا در چین برعهده خود دانشگاه ها می باشد. به همین دلیل هزینه تحصیل دکترا در چین به رشته انتخابی و دانشگاهی که فرد بر می گزیند،؛ وابسته است. از آنجایی که شهریه استانداردی برای تحصیل دکترا در چین تایید نشده است، این هزینه برای افراد مختلف متفاوت می باشد.

لازم به ذکر است برای کاهش هزینه تحصیل دکترا در چین، بورسیه های تحصیلی متنوعی در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.

دانشگاه های چین روند یکسانی را برای تعیین هزینه تحصیل دکترا در چین پیش گرفته اند. به صورت کلی شهریه های دانشگاه های چین در مقطع دکترا را به شکل زیر تقسیم بندی می کنند:

 1. علوم انسانی: 1550 تا 3750 دلار.
 2. علوم مهندسی: 2650 تا 4850 دلار.
 3. پزشکی، علوم ورزش و هنر: 3650 تا 7500 دلار.

در جدول زیر می توانید شهریه و هزینه تحصیل دکترا در چین را برای برخی رشته ها و دانشگاه ها مشاهده کنید:

رشتهدانشگاههزینه (سالیانه – به دلار)
طراحیدانشگاه BIT6.862
مهندسی پزشکیدانشگاه فودان5.718
روابط بین المللدانشگاه CCNU4.945
فیزیکدانشگاه BJUT4.639
علوم و تکنولوژی نانودانشگاه HUST7.727

12. آیا امکان دریافت بورسیه برای تحصیل دکترا در چین وجود دارد؟

همان طور که گفتیم دولت چین برای دانشجویان بین المللی، بورسیه های تحصیلی متنوعی را در نظر گرفته است. بورسیه دکتری در چین به آن دسته از فارغ التحصیلان کارشناسی ارشدی که نمرات بالایی نیز کسب کرده اند، تعلق خواهد گرفت.

به صورت کلی بورسیه های تحصیلی چین در دو دسته کامل و نیمه تقسیم بندی شده اند. طبیعتاً بورسیه کامل، هزینه های تحصیل در چین را فراهم کرده و فرد دانشجو نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای نخواهد داشت. برای آگاهی از شرایط تحصیل رایگان در چین، می‌توانید موارد زیر را که تحت پوشش بورسیه کامل چین هستند مشاهده کنید:

 1. شهریه دانشگاه، هزینه ثبت نام، هزینه گواهی سلامت، هزینه اسکان هنگام ورود به چین و مبلغی به عنوان هزینه زندگی در چین.
 2. مبلغ 85 دلار برای بیمه و هزینه های پزشکی.
 3. هزینه سفر به چین از کشور محل زندگی.
 4. هزینه اسکان و خوابگاه دانشجویی پس از شروع ترم تحصیلی.

در نظر داشته باشید که علاوه بر بورسیه دولتی چین، بورسیه دانشگاه های این کشور نیز در دسترس متقاضیان تحصیل دکترا در چین خواهد بود.

Li-River,-China
Li-River,-China

13. هزینه های زندگی در چین به چه شکل است؟

افراد متقاضی تحصیل دکترا در چین، برای بهبود شرایط ادامه تحصیل خود، باید از هزینه های زندگی در این کشور آگاه بوده و برنامه‌ریزی های لازم را انجام دهند. به صورت کلی برای تامین نیازهای روزانه زندگی افراد دانشجو، ماهیان بین 600 تا 1.000 دلار مورد نیاز می باشد. این مبلغ در قیاس با سایر کشورها بسیار ارزان تلقی می شود. جدول زیر جزئیات بیشتری را در این زمینه در اختیار شما می گذارد.

نوع هزینههزینه های زندگی و تحصیل در چین
اسکان دانشجویی150 تا 1.000 دلار
مواد غذایی170 تا 200 دلار
حمل و نقل15 تا 20 دلار
کتاب و احتیاجات تحصیل30 تا 50 دلار در هر ترم تحصیلی
بیمه60 دلار برای 6 ماه

طبیعتاً هزینه زندگی فرد، با شهر محل زندگی او ارتباط مستقیمی دارد. در شهرهای بزرگی همچون پکن، شانگهای و شنژن، زندگی گران تر بوده و به مبلغ 1.000 تا 1.200 دلار در ماه نیاز خواهد بود.

آیا شرایط مهاجرت به چین را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تخصص شما

14. آیا امکان کار دانشجویی در حین تحصیل دکترا در چین وجود دارد؟

پاسخ این سوال منفی است. در کشور چین هم زمان با تحصیل دکترا، امکان کار دانشجویی وجود نخواهد داشت. به همین دلیل آن دسته از دانشجویانی که هزینه تحصیل دکترا در چین را به صورت شخصی پرداخت می کنند، نیاز دارند تا با استفاده از گواهی تمکن مالی، توانایی پرداخت هزینه تحصیل دکترا و زندگی در چین را اثبات کنند.

در صورتی که از سمت دانشگاه مجوز لازم صادر شود، دانشجویان دکترا می توانند در برخی دوره های کارآموزی شرکت کنند.

15. تحصیل دکترا در چین چه معایبی دارد؟

طبیعتاً زمانی که شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی در  پرجمعیت ترین کشور جهان قرار می گیرید، شرایط آسانی را پیش رو نخواهید داشت. حتی با وجود تعداد بالای دانشجویان بین المللی در چین، شما باز هم اقلیت به شمار می آیید. بنابراین از جمله موارد مهم در این زمینه، احساس غربت و تنهایی برای دانشجویان بین المللی می باشد.

همچنین در برخی شهرهای مهم چین مانند پکن، میزان آلودگی زیاد بوده و این امر می تواند برای برخی از افراد دشوار تلقی شود.

Fenghuang,-Xiangxi,-China-(2)
Fenghuang,-Xiangxi,-China-(2)

سوالات متداول تحصیل دکترا در چین

✅ آیا تحصیل دکترا در چین به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟

بله، تعدادی از برنامه های در نظر گرفته شده در این زمینه، به زبان انگلیسی نیز ارائه خواهند شد.

✅ آیا هم زمان با تحصیل دکترا در چین، امکان کار دانشجویی نیز وجود دارد؟

پاسخ این سوال منفی است. هم زمان با تحصیل دکترا در چین، امکان کار دانشجویی وجود نخواهد داشت.

✅ تحصیل دکترا در چنین شرایطی سنی دارد؟

محدودیت خاصی در این زمینه در نظر گرفته نشده است. البته برخی از دانشگاه های چین، داشتن حداکثر 40 سال را از جمله شرایط پذیرش دانشجو در مقطع دکترا در نظر گرفته اند.

✅ استاد راهنما برای تحصیل دکترا در چین، به چه شکل تعیین می شود؟

چنانچه موضوع پروپوزال دانشجو از موضوعات پیشنهادی دانشگاه باشد، خود دانشگاه استاد راهنما را پیشنهاد و معرفی خواهد کرد. در غیر این صورت فرد باید خود به دنبال استاد راهنما بگردد.

✅ آیا امکان تحصیل دکترا در چین به صورت پاره وقت وجود دارد؟

از آنجایی که ویزای تحصیلی چین پنج سال اعتبار داشته و تحصیل دکترا در چین به صورت پاره وقت، بیش از این مدت زمان زمان می برد، این امر ممکن نیست.

جمع بندی

Conclusion

اهداف فرد متقاضی، مقصد تحصیلی او را مشخص می کند. چنانچه قصد دارید در دانشگاه هایی با رتبه جهانی بسیار بالا و هزینه های مقرون به صرفه به تحصیل دکترا بپردازید، کشور چین از جمله مناسب ترین انتخاب ها تلقی می شود. تحصیل دکترا در چین نه تنها دارای هزینه مناسب است، بلکه می توان با استفاده از بورسیه های ارائه شده توسط این کشور، به طرز چشمگیری از هزینه ها کاست. همچنین با توجه به امکان تحصیل به زبان انگلیسی در چین و وجود به روزترین و مدرن ترین تجهیزات و امکانات تحقیقاتی، می توانید تحصیل دکترا در این کشور را با بهترین شرایط تجربه کرده و در عین حال به اهداف خود دست یابید.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۱سال سابقه وکالت

انجام امور توسط وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

۷شعبه در ایران، اروپا و ترکیه

تهران، یاسوج، هامبورگ، براتیسلاوا، بوردو، استانبول، بارسلونا

 • تهران، میدان ونک، خیابان ملاصدرا، خیابان شیرازی، کوچه فلاحی، پلاک ۱۲، واحد ۸

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۱:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا