تحصیل رایگان در آلمان (+ شرایط پذیرش 2022)

germany Flag

اگر شما نیز در جستجوی یافتن راهی جهت مهاجرت و تحصیل رایگان در کشوری پیشرفته با دانشگاه های ممتاز هستید، تحصیل رایگان در آلمان برای شما بهترین گزینه می باشد. جهت کسب اطلاعات دقیق درباره شرایط تحصیل رایگان در آلمان، مطالعه این مقاله برای شما عزیزان بسیار مفید می باشد. در پایان این مقاله پاسخ بسیاری از پرسش های احتمالی خود را خواهید یافت. سؤالاتی همچون موارد زیر:

 • شرایط تحصیل رایگان در آلمان با مدرک دیپلم چیست؟
 • چرا تحصیل در آلمان رایگان است؟
 • تحصیل رایگان در کدام دانشگاه های آلمان امکانپذیر است؟
 • آیا امکان تحصیل رایگان در تمامی مقاطع تحصیلی در آلمان وجود دارد؟
 • قانون تحصیل رایگان در آلمان چیست؟

موسسه سروش فردا در زمینه مهاجرت تحصیلی و کاری خدماتی ارائه نمی دهد.

✔️ بررسی شرایط تحصیل رایگان در آلمان

طبق بررسی ها موضوعاتی همچون بررسی شرایط تحصیل رایگان در آلمان، امکان تحصیل رایگان در آلمان با مدرک دیپلم در مقطع لیسانس و همچنین تحصیل در مقطع فوق لیسانس، تحصیل رایگان در آلمان در مقطع دکترا و همچنین رشته های پزشکی و به صورت کلی مهاجرت تحصیلی رایگان به آلمان، اخیرا توسط متقاضیان مهاجرت تحصیلی بسیار مورد بررسی قرار گرفته است.

کشور آلمان از گذشته های دور همواره پذیرای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی بوده است. در این کشور سالانه تعداد زیادی دانشجوی بین المللی از اقصی نقاط دنیا مشغول به تحصیل می شوند. دانشگاه های دولتی کشور آلمان در 15 ایالت از 16 ایالت این کشور، دوره های تحصیلی را در تمامی مقاطع و رشته ها به صورت رایگان و با کیفیت عالی ارائه می دهند. دانشجویان تنها در طول تحصیل موظف به پرداخت هزینه های جزئی ثبت نام در هر ترم می باشند. همچنین انواع بورس تحصیلی رایگان آلمان برای افراد ارائه می شود.

در این مقاله به بررسی این که چرا تحصیل در آلمان رایگان است و همچنین بررسی شرایط و چگونگی تحصیل رایگان در آلمان می پردازیم.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا@eurolife کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله و آشنایی با شرایط تحصیل رایگان در آلمان با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

تحصیل رایگان در آلمان
study-in-germany

1. چرا تحصیل در آلمان رایگان است؟

با توجه به این که اخیرا متقاضیان زیادی به بررسی شرایط تحصیل رایگان در آلمان با مدرک دیپلم، در مقطع فوق لیسانس، دکترا و یا انواع رشته های پزشکی می پردازند، سؤالی که بسیار مطرح است این است که به صورت کلی چرا تحصیل در آلمان رایگان است؟
در کشور آلمان در سال 2014 میلادی، حدود 16 ایالت هزینه تحصیل و پرداخت شهریه برای دانشجویان را در تمام دانشگاه های دولتی این کشور لغو کردند. این موضوع گویای این است که هم اکنون نیز دانشجویان داخلی و بین المللی در آلمان می توانند در دانشگاه های دولتی این کشور بدون نیاز به پرداخت شهریه مشغول به تحصیل شوند. البته پرداخت مبلغی بسیار جزئی برای پوشش دادن هزینه های اداری و ثبت نام در هر ترم مورد نیاز است. هزینه ثبت نام تحصیل رایگان در آلمان در اکثر دانشگاه های دولتی معمولا کمتر از 250 یورو در هر ترم می باشد.

در پائیز سال 2017 میلادی ایالت بادن وورتمبرگ در منطقه جنوب غربی کشور آلمان، مجددا برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا هزینه تحصیل در نظر گرفت. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل در دانشگاه های این ایالت موظف به پرداخت مبلغی حدود 1.500 یورو در هر ترم می باشند.

توجه کنید که این احتمال وجود دارد که سایر ایالت های کشور آلمان نیز در سال های آینده، برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا مجددا هزینه تحصیل در نظر بگیرند.

اما چرا تحصیل در این کشور رایگان است؟ به صورت کلی آلمانی ها معتقدند که تحصیل و آموزش نباید به عنوان یک محصول تجاری در نظر گرفته شود. این کشور از گذشته های دور همواره توجه ویژه به علم و فرهنگ داشته است. بسیاری از دانشگاه های آلمان قدمتی به بلندای تاریخ دارند و جزء دانشگاه های برتر دنیا شناخته می شوند.

آیا شرایط مهاجرت به آلمان را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تخصص شما

2. شرایط تحصیل رایگان در آلمان چیست؟

تمامی متقاضیان آلمانی، اروپایی و حتی خارج از اتحادیه اروپا، می توانند در کشور آلمان بدون نیاز به پرداخت شهریه به تحصیل بپردازند. در واقع تفاوتی ندارد که متقاضیان تحصیل در آلمان اهل کجا هستند. در دانشگاه های دولتی 15 ایالت از این کشور، دوره های تحصیلی در مقاطع مختلف و تمامی رشته ها به صورت رایگان ارائه می شوند. دانشجویان تنها موظف به پرداخت مبلغی کمتر از 250 یورو در هر ترم می باشند.
البته گاها پرداخت این مبلغ نیز برای افراد دشوار و ایشان در جستجوی تحصیل کاملا رایگان در آلمان هستند. در این حالت بورسیه های تحصیلی مختلفی برای دانشجویان و دانش آموزان ممتاز بین المللی در نظر گرفته شده است.

از جمله شرایط تحصیل رایگان در آلمان می توان به تسلط به زبان آلمانی اشاره کرد. متقاضیان جهت ورود به دانشگاه های دولتی این کشور نیازمند ارائه مدارک تحصیلی معتبر با نمرات بالا و همچنین سطح زبان مناسب می باشند. سطح و نمره زبان مورد نیاز با توجه به زبان تدریس دوره دانشجویان (آلمانی یا انگلیسی) تعیین می شود. چنانچه دوره تحصیلی به زبان آلمانی باشد، مدرک زبان آلمانی معمولا B2 به بالا مورد نیاز است. همچنین از جمله شرایط تحصیل رایگان در آلمان به زبان انگلیسی نیز ارائه مدارک معتبر آیلتس یا تافل می باشد.

معمولا زبان تدریس در دانشگاه های دولتی کشور آلمان، زبان آلمانی می باشد. اما دوره های تحصیلی بسیاری به زبان انگلیسی نیز در این دانشگاه ها ارائه می شوند.

شرایط تحصیل رایگان در آلمان
Free-universtiy-of-berlin-library

3. تحصیل رایگان دبیرستان در آلمان

در کشور آلمان دانش آموزان بین المللی بین 14 تا 16 سال می توانند در برخی دبیرستان های شبانه روزی یا خصوصی مشغول به تحصیل شوند. دانش آموزانی که با خانواده خود در کشور آلمان زندگی نمی کنند، معمولا نیاز به سرپرست و پشتیبان دارند. این موضوع در مدارس شبانه روزی بسیار آسان است. در واقع خوابگاه مسئولیت سرپرستی از دانش آموزان را بر عهده می گیرد. اکثر مدارس شبانه روزی در آلمان مؤسسات غیر انتفاعی هستند و از امکانات آموزشی، رفاهی و تفریحی ممتازی برخوردارند.

دانش آموزان بین المللی برای تحصیل در دبیرستان های دولتی آلمان، نیازمند ارائه نمرات بالا و سطح زبان قابل قبول می باشند.

دانش آموزان خارج از اتحادیه اروپا معمولا با ثبت نام در مدارس شبانه روزی، ویزای تحصیلی آلمان را دریافت می نمایند. گاها اقدام برای تحصیل در دبیرستان های دولتی برای ایشان موجب دریافت ویزای تحصیلی نمی شود.

زبان تدریس در مدارس و دبیرستان های دولتی آلمان عموما زبان آلمانی می باشد. به عبارتی معمولا در دبیرستان های خصوصی این کشور، امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد.
پس از اخذ مدرک دبیرستان، امکان تحصیل رایگان در آلمان با مدرک دیپلم در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و همچنین رشته های پزشکی برای دانشجویان وجود دارد.

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

4. تحصیل رایگان در آلمان با مدرک دیپلم

تحصیل کارشناسی در کشور آلمان تنها با ارائه مدرک دیپلم امکان پذیر نمی باشد. به عبارتی تنها داشتن دیپلم و پشت سر گذاشتن 12 سال تحصیلی، برای ورود به دانشگاه های دولتی کافی نیست.

متقاضیان جهت ورود به دانشگاه ها و تحصیل رایگان در آلمان در مقطع کارشناسی، مستلزم شرکت در آزمون های ورودی و اخذ نمرات مورد نیاز می باشند. البته در برخی از دانشگاه ها و رشته ها افرادی که در کنکور سراسری رتبه بالایی کسب کرده اند، نیاز به شرکت در این آزمون ها ندارند.
همچنین ارائه مدرک زبان آلمانی C1 نیز مورد نیاز است. چرا که در دانشگاه های دولتی آلمان، اکثر دوره ها به زبان آلمانی تدریس می شوند. بنابراین آشنایی با زبان آلمانی و ارائه مدرک معتبر برای دانشجویان الزامی است. البته تحصیل کارشناسی در آلمان به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است. این موضوع تا حد زیادی به دانشگاه انتخابی بستگی دارد. در آن صورت ارائه مدرک آیلتس یا تافل مورد نیاز است.

دانشجویانی که برای تحصیل رایگان در آلمان در مقطع لیسانس مدرک زبان آلمانی مورد نیاز را ندارند، می توانند قبل از ورود به دانشگاه در دوره های زبان آلمانی این کشور شرکت نمایند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل رایگان کارشناسی در آلمان، مطالعه مقاله تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم به متقاضیان پیشنهاد می شود.

تحصیل رایگان در آلمان با مدرک دیپلم
hamburg-university

5. تحصیل رایگان در آلمان در مقطع فوق لیسانس و دکترا

تحصیل رایگان کارشناسی ارشد در آلمان نیز همواره متقاضیان بسیاری از اقصی نقاط دنیا داشته است. دوره های ارشد نیز همانند دوره های کارشناسی در دانشگاه های دولتی کشور آلمان رایگان هستند. متقاضیان تنها به پرداخت مبلغ جزئی ثبت نام، حدود 250 یورو در هر ترم نیاز دارند. از جمله شرایط تحصیل رایگان ارشد در آلمان ارائه مدارک تحصیلی معتبر با نمرات بالا و همچنین مدرک زبان معتبر می باشد.

همانطور که می دانیم در دانشگاه های دولتی آلمان عمدتا زبان تدریس آلمانی می باشد. لذا تسلط به زبان آلمانی و ارائه مدرک مورد نیاز برای ورود به دانشگاه ها الزامی است. البته در برخی از دانشگاه ها دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند. در آن صورت دانشجویان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد خود به زبان انگلیسی، به ارائه مدرک زبان انگلیسی معتبر نظیر آیلتس و تافل نیاز خواهند داشت.

معمولا برای تحصیل دوره های کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های دولتی به زبان آلمانی، ارائه مدرک زبان آلمانی C1 مورد نیاز است. دانشجویانی که مدرک زبان مورد نظر را ندارند، می توانند پیش از شروع دوره های تحصیلی خود، در دوره های زبان آلمانی در این کشور مشغول به تحصیل شوند.
همچنین دانشجویان متقاضی تحصیل به زبان انگلیسی، معمولا به ارائه مدرک آیلتس 6.5 به بالا نیاز خواهند داشت.
طبق بررسی ها اخیرا تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل رایگان در آلمان در مقطع فوق لیسانس هستند.

جهت آشنایی بیشتر با شرایط تحصیل رایگان فوق لیسانس در آلمان، مطالعه مقاله تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان به شما عزیزان توصیه می شود.

6. تحصیل رایگان در آلمان رشته پزشکی

تحصیل رایگان دندانپزشکی در آلمان، رشته های پزشکی و همچنین تحصیل رایگان تخصص پزشکی در آلمان نیز همواره داوطلبان بسیاری داشته اند. اخذ مدارک تحصیلی دندانپزشکی، پزشکی و شاخه های مختلف آن از کشور آلمان، یک امتیاز برتر برای فارغ التحصیلان می باشد. به عبارتی تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و سایر رشته های مرتبط با پزشکی، آینده شغلی افراد را در سراسر دنیا تضمین خواهد کرد. چرا که به صورت کلی تمامی مدارک تحصیلی کشور آلمان در دنیا شناخته شده و معتبر هستند.

از جمله مهمترین شرایط تحصیل رایگان در آلمان رشته پزشکی و دندانپزشکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ارائه مدارک تحصیلی معتبر با نمرات بالا
 2. ارائه مدارک زبانی معتبر.
  معمولا ارائه مدرک زبان آلمانی C1 به بالا برای تحصیل به زبان آلمانی و یا آیلتس 7 به بالا برای تحصیل به زبان انگلیسی مورد نیاز است. در برخی از دانشگاه ها مدرک B2 آلمانی و یا نمره 6.5 آیلتس نیز قابل قبول است.
 3. شرکت در آزمون های ورودی و اخذ نمرات مورد نیاز

دانشجویان برای پذیرفته شدن در دانشگاه های پزشکی آلمان معمولا به گذراندن دوره کالج نیاز خواهند داشت. بنابراین در نظر گرفتن شرایط سنی متقاضیان نیز حائز اهمیت می باشد.

در ادامه به بررسی شرایط تحصیل رایگان در برخی رشته ها از شاخه های پزشکی می پردازیم.

تحصیل رایگان داروسازی در آلمان

تحصیل داروسازی در آلمان رؤیای بسیاری از دانشجویان در سراسر جهان می باشد. کشور آلمان دارای محیط های تحصیلی عالی، امکانات آموزشی برتر، کیفیت بالای آموزش، آزمایشگاه های ممتاز عملی و ابتکاری و همچنین اساتید و محققان برجسته می باشد. بنابراین می توان گفت تحصیل رایگان رشته های مختلف پزشکی همچون داروسازی در این کشور، انتخابی بسیار شایسته می باشد.

شرایط تحصیل در اکثر رشته ها از شاخه های پزشکی عموما یکسان می باشد. دانشجویان متقاضی تحصیل داروسازی در آلمان نیز به ارائه مدارک تحصیلی معتبر با نمرات بالا و همچنین مدارک زبانی نیاز خواهند داشت.

تحصیل رایگان پرستاری در آلمان

تحصیل پرستاری در دانشگاه های دولتی آلمان نیز رایگان می باشد. دانشجویان تنها موظف به پرداخت مبلغی جزئی برای ثبت نام و سایر کارهای اداری در هر ترم می باشند. از جمله مهمترین شرایط و مدارک مورد نیاز جهت تحصیل پرستاری در دانشگاه های دولتی آلمان، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدارک تحصیلی معتبر با نمرات بالا
 • سطح زبان آلمانی کافی حداقل B2 برای تحصیل به زبان آلمانی
 • اخذ نمرات قابل قبول در آزمون ورودی
 • اثبات سلامت کامل روحی و روانی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • و ارائه تمکن مالی مورد نیاز که برای تحصیل در تمامی مقاطع و رشته ها الزامی است.

تحصیل رایگان روانشناسی در آلمان

شرایط تحصیل رایگان رشته روانشناسی در کشور آلمان نیز همانند شرایط ذکر شده برای سایر رشته های پزشکی می باشد. با این تفاوت که یک روانشناس باید گواهی اثبات سلامت کامل عقلی، روحی و فکری را نیز ارائه دهد و از قدرت درک و صبر بالایی برخوردار باشد.

تحصیل رایگان در آلمان در مقطع فوق لیسانس
architecture-schools-in-germany

7. تحصیل مهندسی در آلمان

تحصیل رایگان مهندسی در آلمان یک انتخاب مناسب برای علاقه مندان به رشته های فنی و مهندسی می باشد. رشته مهندسی همچنین یکی از محبوب ترین رشته ها برای دانشجویان بین المللی در آلمان در طول سالیان متمادی بوده است. مهندسی یک عبارت گسترده است و شامل رشته های بسیار زیادی می شود. تمامی دوره های تحصیلی مهندسی در آلمان در تمامی مقاطع با کیفیت بسیار بالایی ارائه می شوند. از جمله مهمترین رشته های مهندسی که در دانشگاه های آلمان ارائه می شوند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی خودرو
 • مهندسی پزشکی
 • مهندسی برق
 • مهندسی محیط زیست
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی مالی
 • مهندسی هوافضا
 • مهندسی ارتباطات و اطلاعات
 • مهندسی مکاترونیک
 • مهندسی نانو
 • و مهندسی شیمی

تحصیل رایگان شیمی در آلمان نیز بسیار مورد توجه متقاضیان تحصیل رایگان مهندسی در این کشور قرار گرفته است. تحصیل دوره های شیمی در آلمان علاوه بر این که در دانشگاه های دولتی به صورت رایگان هستند و هزینه چندانی ندارند، بسیار با کیفیت و توسط اساتید برتر ارائه می شوند. حضور اساتید برجسته شیمی در کشور آلمان بر آینده شغلی و ارتقاء سطح علمی دانشجویان بسیار مؤثر است. همچنین دانشجویان به مهارت های علمی قوی در دوره های پژوهشی و تحقیقاتی دست خواهند یافت.

8. بررسی هزینه های تحصیل رایگان در آلمان

می دانیم که تحصیل در دانشگاه های دولتی 15 ایالت از کشور آلمان، در تمامی مقاطع و رشته ها رایگان است. یعنی دانشجویان نیازی به پرداخت شهریه نخواهند داشت. به عبارتی تنها هزینه تحصیل رایگان در آلمان پرداخت مبلغی حدود 250 یورو در هر ترم می باشد. این مبلغ معمولا برای ثبت نام و کارهای اداری در نظر گرفته می شود. همچنین این مبلغ ممکن است با توجه به دانشگاه انتخابی اندکی متفاوت باشد.
البته هزینه تحصیل در دانشگاه های ایالت بادن وورتمبرگ برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا متفاوت است. ایشان برای تحصیل در دانشگاه های این ایالت موظف به پرداخت مبلغی حدود 1.500 یورو در هر ترم می باشند. این ایالت در پائیز سال 2017 مجددا برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا هزینه تحصیل در نظر گرفته است.

علاوه بر این دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه ها و مراکز آموزشی خصوصی آلمان موظف به پرداخت شهریه می باشند. مبلغ شهریه دانشگاه های خصوصی با توجه به دانشگاه انتخابی، رشته و مقطع تحصیلی تعیین می شود. اما به طور کلی هزینه تحصیل در این مراکز خصوصی تقریبا بالای 20 هزار یورو در سال برآورد می شود.

مقاله هزینه تحصیل در آلمان به تومان، به محاسبه دقیق هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور می پردازد. بنابراین مطالعه این مقاله به شما عزیزان توصیه می شود.

Luftbild-Jacobs
Luftbild-Jacobs

9. بررسی شرایط تحصیل رایگان در آلمان بدون مدرک زبان

پس از بررسی شرایط تحصیل رایگان در آلمان با مدرک دیپلم و در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و رشته های پزشکی و مهندسی، اکنون این سؤال مطرح است که آیا امکان تحصیل رایگان بدون مدرک زبان در این کشور وجود دارد؟
در پاسخ به این سؤال می توان گفت با توجه به شرایط مختلف این امکان وجود دارد. در ادامه به بررسی شرایط تحصیل رایگان بدون مدرک زبان انگلیسی و یا آلمانی می پردازیم.

تحصیل رایگان بدون مدرک زبان انگلیسی

متقاضیانی که تمایل دارند به زبان انگلیسی تحصیل نمایند؛ در صورتی که دارای مدرک کارشناسی زبان انگلیسی باشند و یا زبان تحصیل آنها در مقطع کارشناسی انگلیسی بوده است، می تواند بدون مدرک آیلتس در دانشگاه های آلمان درخواست نمایند.

علاوه بر این چنانچه زبان مادری متقاضیان زبان انگلیسی باشد، ایشان به ارائه هیچ مدرک و گواهی زبان انگلیسی نیاز نخواهند داشت.

تحصیل رایگان بدون مدرک زبان آلمانی

برای متقاضیانی که تمایل دارند در دوره های تحصیلی به زبان آلمانی شرکت نمایند، اما دارای مدرک زبانی مورد نیاز نیستند نیز راه حل هایی وجود دارد. ایشان می توانند پیش از شروع دوره تحصیلی اصلی خود در ابتدا در دوره زبان آلمانی مشغول به تحصیل شوند.
دوره هایی به نام Pathway در آلمان ارائه می شوند که به دانشجویان بین المللی در ابتدا امکان یادگیری زبان آلمانی را می دهند. ایشان می توانند پس از پایان این دوره و تسلط به زبان آلمانی به ادامه تحصیل خود در این کشور بپردازند.

آیا شرایط مهاجرت به آلمان را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تخصص شما

10. تحصیل رایگان در رشته های حقوق و موسیقی در آلمان

تحصیل در رشته حقوق نیز همواره طرفداران بسیاری در دنیا داشته است. طبق بررسی ها اخیرا افراد زیادی متقاضی تحصیل رایگان موسیقی در آلمان نیز می باشند. می توان گفت شرایط تحصیل در این دو رشته در دانشگاه های دولتی آلمان نیز تا حدودی مشابه سایر رشته ها می باشد. متقاضیان برای ورود به دانشگاه های حقوق و یا موسیقی آلمان نیز نیازمند ارائه مدارک معتبر زبانی و نمرات بالا هستند. اما تفاوت هایی نیز وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

تحصیل رایگان حقوق

متقاضیان برای اخذ مدرک حقوق از دانشگاه های آلمان، باید در دو آزمون دولتی شرکت کرده و یک دوره تحصیلی حقوق 6 ساله را نیز گذرانده باشند. اولین آزمون دولتی در پایان سال چهارم تحصیلی یا به عبارتی مقطع کارشناسی برگزار می شود. آزمون دوم نیز پس از پایان 6 سال تحصیل در این رشته برگزار می شود. علاوه بر این موارد دانشجویان موظفند در دوره های کارآموزی نیز شرکت نمایند. این دوره های کارآموزی توسط وکلا و یا قضات ارائه می شوند و دانشجویان تحت نظر ایشان خواهند بود.

تحصیل رایگان موسیقی

متقاضیان جهت اخذ پذیرش در دانشگاه های موسیقی آلمان، باید استعدادهای هنری خود را اثبات نمایند. افرادی که متقاضی تحصیل در رشته موسیقی هستند باید تجربه قابل قبولی در نواختن سازهای مختلف و یا تخصص مربوط به خود داشته باشند. علاوه بر این علاقه به مطالعه موسیقی نیز بسیار اهمیت دارد. می توان گفت تحصیل موسیقی در آلمان به این معنی است که فرد متقاضی از دانش و مهارت های عملی و تئوری در این زمینه برخوردار است. برای مثال با مواردی همچون تاریخ موسیقی، اهمیت موسیقی و فرهنگ و هنر آشنایی دارد.

Rothenburg ob der Tauber, Germany
Rothenburg ob der Tauber, Germany

11. بهترین دانشگاه های ارائه دهنده دوره های تحصیلی رایگان

در کشور آلمان دانشگاه ها، کالج ها، مدارس و مراکز آموزشی بسیاری وجود دارند. در تمامی این مراکز دوره های آموزشی در مقاطع و رشته های مختلف، با کیفیت بسیار بالای آموزشی ارائه می شوند. می توان گفت دانشگاه های آلمان اگرچه عمدتا دولتی و رایگان هستند، اما از کیفیت آموزش بسیار بالایی برخوردارند. تمامی دانشگاه های دولتی کشور آلمان، تقریبا رایگان و بدون نیاز به پرداخت شهریه می باشند. البته می دانیم که دانشگاه های ایالت بادن وورتمبرگ از این قاعده مستثنی هستند. در ادامه به بررسی برخی از بهترین دانشگاه های دولتی آلمان می پردازیم:

شماره دانشگاه
1.دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ Ludwig Maximilian University of Munich
2.دانشگاه فنی مونیخ Technical University of Munich
3.دانشگاه هومبولت برلین Humboldt University of Berlin
4.دانشگاه فنی آخن RWTH Aachen University
5.دانشگاه بن University of Bonn
6.دانشگاه گوتینگن George August University of Göttingen
7.دانشگاه کلن University of Cologne
تحصیل رایگان در آلمان رشته پزشکی
Neuschwanstein-Castle02,-Schwangau,-Germany

سؤالات متداول تحصیل رایگان در آلمان

✅ شرایط تحصیل رایگان در آلمان چیست؟

متقاضیان جهت ورود به دانشگاه های دولتی این کشور نیازمند ارائه مدارک تحصیلی معتبر با نمرات بالا و همچنین سطح زبان مناسب می باشند. سطح و نمره زبان مورد نیاز با توجه به زبان تدریس دوره دانشجویان تعیین می شود. چنانچه دوره تحصیلی به زبان آلمانی باشد، مدرک زبان آلمانی معمولا B2 به بالا مورد نیاز است. همچنین برای تحصیل به زبان انگلیسی نیز ارائه مدرک آیلتس 6.5 به بالا لازم است.

✅ شرایط تحصیل رایگان در آلمان با مدرک دیپلم چیست؟

متقاضیان جهت تحصیل رایگان در آلمان با مدرک دیپلم و در مقطع کارشناسی، علاوه بر ارائه مدارک تحصیلی معتبر و مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی، مستلزم شرکت در آزمون های ورودی و اخذ نمرات کافی نیز می باشند.

✅ شرایط تحصیل رایگان در آلمان در مقطع فوق لیسانس چیست؟

یکی از مهمترین شرایط تحصیل رایگان در آلمان در مقطع فوق لیسانس ارائه مدارک تحصیلی معتبر با نمرات بالا می باشد. همچنین ارائه مدرک زبان آلمانی C1 و یا مدرک IELTS 6.5 به بالا نیز یکی دیگر از مدارک مورد نیاز، جهت تحصیل رایگان در آلمان در مقطع فوق لیسانس است.

✅ آیا تحصیل رایگان رشته پزشکی در آلمان امکان پذیر است؟

بله. ارائه مدارک تحصیلی معتبر با نمرات بالا، مدارک زبانی معتبر معمولا C1 آلمانی و یا آیلتس 7 به بالا و همچنین شرکت در آزمون های ورودی و اخذ نمرات مورد نیاز از جمله مهمترین شرایط تحصیل رایگان پزشکی در آلمان هستند.

✅ آیا تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان کاملا رایگان است؟

تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور رایگان و دانشجویان تنها به پرداخت مبلغی جزئی کمتر از 250 یورو در هر ترم بابت ثبت نام نیاز خواهند داشت.

جمع بندی

Conclusion

با تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور آلمان، امکان تحصیل در رشته مورد علاقه شما به صورت رایگان وجود دارد. شما می توانید به عنوان یک دانشجوی بین المللی در کشور آلمان مشغول به تحصیل شده و از امکانات آموزشی و رفاهی ممتازی برخوردار شوید. مدارک تحصیلی کشور آلمان در دنیا شناخته شده و معتبر هستند. بسیاری از دانشگاه های این کشور نیز دارای رتبه بالایی می باشند. بنابراین با اخذ مدارک تحصیلی آلمان، آینده شغلی خود را با درآمدهای بالا در اکثر کشورهای دنیا تضمین خواهید کرد.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۱سال سابقه وکالت

انجام امور توسط وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

۷شعبه در ایران، اروپا و ترکیه

تهران، یاسوج، هامبورگ، براتیسلاوا، بوردو، استانبول، بارسلونا

 • تهران، میدان ونک، خیابان ملاصدرا، خیابان شیرازی، کوچه فلاحی، پلاک ۱۲، واحد ۸

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۱:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا