تحصیل کارشناسی در لهستان (+ پذیرش و اخذ ویزا 2022)

poland Flag

دانشجویان بسیاری علاقه به تحصیل کارشناسی در لهستان دارند، این امر فرصتی است که اجازه تحصیل در بهترین دانشگاه‌های این کشور را در کنار هزینه کم برای افراد فراهم می‌کند. در این مقاله به موارد مختلفی در این باره می‌پردازیم که شامل موارد زیر می‌باشد، چنانچه شما هم قصد مهاجرت به لهستان را دارید با ما همراه باشید.

 • برای تحصیل کارشناسی در لهستان باید چه شرایطی داشته باشید؟
 • در چه دانشگاه‌هایی امکان تحصیل کارشناسی به زبان انگلیسی فراهم است؟
 • مدت زمان تحصیل کارشناسی در لهستان چه میزان است؟
 • چه مدارکی برای اخذ پذیرش تحصیلی در لهستان مورد نیاز است؟
 • چگونه می‌توان در لهستان بورسیه تحصیلی گرفت؟

موسسه سروش فردا در زمینه مهاجرت تحصیلی و کاری خدماتی ارائه نمی دهد.

✔️ مقدمه‌ای درباره شرایط تحصیل کارشناسی در لهستان

در این مقاله به بررسی مزایا، معایب، هزینه و شرایط ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی یا همان لیسانس در لهستان می پردازیم و به همه سوال‌های محتمل شما پاسخ خواهیم داد. همچنین شرایط بورسیه کارشناسی لهستان را بررسی می‌کنیم.

یکی از مقصدهای محبوب دانشجویان بین‌المللی در اروپا لهستان است. این کشور نهمین کشور بزرگ در اروپا به حساب می‌آید. سالانه بیش از 65 هزار دانشجو بین‌المللی برای تحصیل در مقطع کارشناسی در لهستان اقدام می‌کنند. در نتیجه همگام شدن در زندگی علمی و اجتماعی در این کشور برای یک دانشجو در مقطع کارشناسی کار سختی به نظر نمی‌آید. شما به راحتی امکان هم صحبت شدن، تفریح و کشف فرهنگ‌های دیگر را خواهید داشت که به علت هزینه پایین تحصیل و اقامت مقرون به صرفه در این کشور برای شما فراهم می‌شود.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا@eurolife کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. تحصیل کارشناسی در لهستان چه مدت طول می‌کشد؟

عمده دوره‌های کارشناسی در لهستان 3سال طول می‌کشند، البته استثناهایی برای برخی دوره‌ها از جمله دوره‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و برخی رشته های مهندسی نیز وجود دارد.

آیا شرایط مهاجرت به لهستان را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تخصص شما

2. محبوب‌ترین رشته‌ها بین متقاضیان برای تحصیل کارشناسی در لهستان چیست؟

در بین دوره‌های مختلف کارشناسی که شما می‌توانید برای ادامه تحصیل در مقطع لیسانس در لهستان انتخاب کنید، موارد زیر محبوب‌ترین دوره‌ها می‌باشند. البته هزینه تحصیل در لهستان برای هر یک از این دوره‌ها متفاوت است که در بخش های بعدی به آن اشاره می کنیم.

 1. فناوری اطلاعات
 2. حقوق
 3. علوم اجتماعی
 4. مهندسی
 5. بازرگانی
هزینه تحصیل کارشناسی در لهستان
Rynek-Główny,-Kraków,-Poland

3. در کدام دانشگاه‌های لهستان امکان تحصیل به زبان انگلیسی فراهم است؟

امکان تحصیل و اخذ بورسیه کارشناسی به زبان انگلیسی در لهستان در دانشگاه‌های زیر فراهم است. البته در نظر داشته باشید که هزینه و شرایط تحصیل کارشناسی در لهستان در دانشگاه‌های مختلف با تعرفه‌های متنوعی محاسبه می‌شود.

سایت دانشگاهنام دانشگاه
https://www.agh.edu.pl/enدانشگاه علم و صنعت AGH
https://www.pw.edu.pl/engpwدانشگاه صنعتی ورشو
http://international.amu.edu.pl/دانشگاه آدام میکیویچ، پوزنا
https://en.uw.edu.pl/دانشگاه ورشو
https://en.uj.edu.pl/en_GB/startدانشگاه جاگلونی

4. شرایط تحصیل کارشناسی در لهستان به چه صورت است؟

موسسات آموزش عالی (HEI) مسئولیت پذیرش و بورسیه کارشناسی را در لهستان برعهده دارند. به همین دلیل داوطلبان باید برای ادامه تحصیل در مقطع لیسانس در لهستان، مستقیما به موسسه مورد نظر خود مراجعه کنند. برای جلوگیری از اتلاف وقت و انرژی توصیه می‌شود قبل از شروع فرآیند پذیرش با دفتر روابط بین‌الملل موسسه مد نظر خود ارتباط بگیرید و از تمام جزئیات لازم در مورد روش‌های ثبت درخواست و سایر موارد مطلع شوید.

شرایط عمومی تحصیل کارشناسی در لهستان که برای پذیرش در دوره‌های تحصیلی موسسات آموزش عالی نیاز است، برای هر دو نوع دانشگاه عالی و غیر دانشگاهی یکسان است. به طور کلی هر داوطلب باید گواهینامه تحصیلات تکمیلی (گواهی Matura) یا سندی معادل با آن را ارائه دهد. طبق این سند نشان داده می‌شود، داوطلب در کشوری که دوره متوسطه خود را گذرانده است، شرایط تحصیل کارشناسی و گذراندن دوره آموزش عالی را دارا می‌باشد.

دقت داشته باشید که داشتن این گواهی برای ادامه تحصیل در مقطع لیسانس در لهستان الزامی است.

دسترسی به مطالعات کارشناسی

با دسترسی به تحصیل کارشناسی در لهستان، دارندگان مدرک دبیرستان آزاد، می‌توانند عنوان لیسانس حرفه‌ای یا مهندس را دریافت کنند. گواهی Matura که پیشتر به آن اشاره شده به دارنده اجازه ثبت نام در چنین دوره‌ای را می‌دهد. موسسات آموزش عالی ممکن است براساس نیاز به ارزیابی دانش در زمینه‌های که توسط آزمون ماتورا ارزیابی نشده‌اند، اقدام به گرفتن امتحانات ورودی اضافی برای متقاضیان اخذ این گواهی، کنند.

در ادامه مقاله به جزئیات بیشتری در مورد شرایط تحصیل کارشناسی در لهستان می‌پردازیم.

شرایط تحصیل کارشناسی در لهستان
Warszawa,-Poland,-Warszawa

5. چه مدارکی برای اخذ پذیرش ادامه تحصیل در مقطع لیسانس در لهستان مورد نیاز است؟

تحصیل کارشناسی در لهستان مزایا و معایبی دارد. چنانچه قصد ادامه تحصیل در مقطع لیسانس در لهستان را دارید حتما باید این موارد را بدانید. اولین قدم برای هر شخصی که می‌خواهد برای تحصیل در مقطع کارشناسی در لهستان اقدام کند، فارغ التحصیل شدن از مقطع دبیرستان است که به شما امکان این را می‌دهد که تحصیلات بیشتر در سطح عالی را ادامه دهید. همچنین شما باید برای زمان تحصیل خود در لهستان اجازه اقامت قانونی دریافت کنید. به اضافه اینکه بسته به موسسه‌ای که قصد تحصیل در آن را دارید باید مدرک معتبری مبنی بر تسلط بر زبان مورد نیاز خود اعم از انگلیسی یا لهستانی ارائه دهید.

مدرک دیپلم

برای احراز شرایط تحصیل کارشناسی در لهستان، شما حتما باید تحصیلات متوسطه خود را به پایان برسانید و گواهی معتبر پایان دوره خود را نیز ارائه دهید. داشتن مدارک و گواهینامه‌های بیشتر مانند دوره لیسانس بین‌المللی و یا لیسانس انگلیسی کمک می‌کند تا شانس خود را برای پذیرش افزایش دهید.

چنانچه تنها مدرک تحصیلی معادل کشور خود را دارید، باید در یکی از ایستگاه‌های دیپلماتیک لهستان یا یک موسسه مناسب دیگر، به طور قانونی مدرک خود را ارائه و تایید کنید. قانونی بودن مدرک شما به معنی رسمی بودن مدرک شما است و باید مطابق با قوانین آن کشور باشد. بعد از انجام این مرحله شما باید مطابقت مدرک خود را با قوانین لهستان نیز تایید کنید. به این عمل به رسمیت شناختن مدرک از یک موسسه دانشگاهی خارجی گفته می‌شود. چنانچه قصد دارید در دوره تحصیلات تکمیلی پذیرش شوید، باید مدرک کارشناسی خود را نیز تایید و مطابقت دهید تا بتوانید مراحل درخواست خود را طی کنید.

ویزای دانشجویی

با توجه به کشوری که از مبدا آن به لهستان می‌روید، مراحل درخواست ویزای دانشجویی متفاوت است.

ادامه تحصیل در مقطع لیسانس در لهستان
Krakow,-Poland

بهداشت و امنیت

برای تحصیل کارشناسی در لهستان پزشک باید گواهی سلامت پزشکی شما را تایید کند تا بتوانید در رشته مورد علاقه خود ادامه تحصیل دهید. همچنین بیمه شدن در طول کل مدت اقامت شما الزامی است. در کشور لهستان خدمات درمانی برای عموم آزاد نیست و باید بیمه‌نامه برای شرایط حادثه یا بیماری داشته باشید. چنانچه شخص شهروند اتحادیه اروپا باشد و کارت بیمه سلامت اروپا داشته باشد می‌تواند از خدمات بهداشتی درمانی لهستان به صورت رایگان استفاده کند.

در صورت نداشتن این کارت شما می‌توانید با پرداخت 40 زلوتی به صندوق بهداشت ملی، بیمه درمانی داشته باشید. همچنین بر اساس توافقنامه دولت لهستان با کشورهای انگلستان، سوئد و اسلواکی، شهروندان این کشورها می‌توانند از خدمات بهداشتی به صورت رایگان استفاده کنند. شهروندان جمهوری چک نیز در مواقع اضطراری و بیماری ناگهانی می‌توانند از این خدمات استفاده کنند.

مدرک زبان

سطح زبان شما، در شرایط شما برای تحصیل کارشناسی در لهستان بسیار تعیین کننده و حساس است. برای شروع تحصیل در لهستان، الزامی برای تسلط به زبان لهستانی وجود ندارد. دانش در یکی از زبان‌های فرانسوی، آلمانی و انگلیسی می‌تواند کافی باشد. برای ثبت نام در دوره‌های تحصیل کارشناسی در لهستان شما باید مدرک معتبری برای نشان دادن دانش خود در یکی از این سه زبان ارائه دهید.

طبق چارچوب مرجع مشترک اروپایی شما برای زبان انگلیسی باید یکی از گواهی‌های CAE، FCE یا CPE را داشته باشید. برای زبان فرانسوی مدرک DEFL B2 و برای زبان آلمانی مدرک Zertificat Deutsch Plus 3 مورد نیاز است.

همچنین برخی از دانشگاه‌ها در روند پذیرش خود، آزمون‌های تعیین سطح و سنجش زبان را نیز دارند. در این موارد به مدرک یا گواهینامه برای زبان نیازی نیست.

6. مدارک لازم جهت دریافت ویزای دانشجویی برای تحصیل کارشناسی در لهستان؟

 1. فرم درخواست ویزا (به صورت کامل پر شده)
 2. پاسپورت معتبر
 3. نامه رسمی پذیرش از دانشگاهی در لهستان
 4. رزومه کوتاه
 5. گواهینامه‌ها و مدارک تحصیلی مورد نیاز
 6. مدارک و گواهینامه‌های زبان
 7. تایید داشتن بودجه برای تحصیل و زندگی
 8. بیمه سلامت
 9. عکس گذرنامه
 10. اجازه اقامت

یکی از نکات جدی برای تحصیل کارشناسی در لهستان، قانونی بودن اقامت شما در مدت تحصیل هست. چنانچه فرد شهروند اتحادیه اروپا باشد برای اقامت بیش از سه ماه در این کشور باید اقامت خود را ثبت کند. چنانچه فرد شهروند اتحادیه اروپا نباشد، باید قبل از ورود به لهستان با مراجعه یکی از کنسولگری‌های لهستان ویزا اخذ کند. برای طولانی‌تر شدن مدت اقامت 45 روز قبل از پایان تاریخ ویزا باید برای دریافت کارت اقامت موقت اقدام کنید.

Warsaw-Old-Town,-Warsaw,-Poland

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

7. تقویم تحصیلی کارشناسی در لهستان به چه صورت است؟

در لهستان هر سال تحصیلی از دو ترم تابستان و زمستان تشکیل شده‌است که هر ترم 15 هفته می‌باشد. شروع ترم زمستان در ماه اکتبر است. این ترم شامل حدود 10 روز تعطیلات کریسمس هم می‌شود که در نهایت اواسط فوریه پایان می‌یابد. همچنین مدت امتحانات هم معمولا بین دو تا سه هفته هست که با ژانویه شروع می‌شود. ترم تابستان نیز از اواسط فوریه شروع می‌شود در ژوئن به پایان می‌رسد. این ترم نیز شامل یک هفته تعطیلات برای عید پاک می‌باشد. برای دانشجویانی که تمام آزمون‌ها را در جلسه امتحان ترم تابستان گذرانده‌اند تعطیلات تابستانی از اوایل ژوئیه تا پایان سپتامبر و به مدت سه ماه می‌باشد.

8. آیا تحصیل کارشناسی در لهستان به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است؟

بیش از 400 کالج و دانشگاه در لهستان وجود دارد. روی هم رفته این موسسات آموزش عالی حدود 1.5 میلیون دانشجو در سال می‌پذیرند. همانطور که اشاره شد امکان تحصیل در لهستان به سه زبان انگلیسی، فرانسه و آلمانی فراهم هست. تنها باید موسسه آموزشی مناسب خود را پیدا کنید که به زبان انگلیسی در آن آموزش صورت می‌پذیرد. این کشور مدارک دانشگاهی با کیفیت بالا به زبان انگلیسی ارائه می‌کند. همچنین کشوری ارزان قیمت در اروپا برای تحصیل است.

Łagów,-Poland

9. مدرک زبان برای تحصیل کارشناسی در لهستان چه سطحی باید داشته باشد؟

در سال تحصیلی 18-2017 حدود 72هزار دانش‌آموز خارجی در لهستان به دانشگاه رفته‌اند. همین موضوع نشان‌دهنده این است که گزینه بسیار خوبی برای جوانانی است که قصد ادامه تحصیل دارند. چنانچه قصد دارید در یک دوره تحصیلی به زبان انگلیسی ثبت نام کنید، باید بدانید سطح مورد نیاز زبان می‌تواند بسته به موسسه تحصیلی متفاوت باشد. در بسیاری از دانشگاه‌ها حداقل نمره 5.5 آیتلس و در برخی 6 یا 6.5 مورد نیاز است.

در ادامه مقاله به هزینه‌های ادامه تحصیل در مقطع لیسانس در لهستان و جزئیات بیشتر شرایط آن می‌پردازیم.

10. سیستم پذیرش تحصیل کارشناسی در لهستان به چه صورت است؟

هر دانشگاهی در لهستان سیستم پذیرش مختص به خود را دارد. دانشجویان امکان این را دارند که از طریق وبسایت رسمی هر دانشگاه برای دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد ثبت نام‌کنند. در نتیجه بعد از انتخاب دانشگاه مد نظر با توجه به شرایط، شما ‌می‌توانید از طریق وبسایت دانشگاه اقدام کنید.

مدارکی که ممکن است لازم باشد قبل یا در طول تحصیل ارائه دهید شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. اسکن مدرک دیپلم یا لیسانس
 2. متن سوابق دوره‌های قبلی تحصیلی
 3. اسکن گذرنامه و شناسنامه
 4. CV
 5. نمرات تست‌ها
 6. مدارک مربوط به بودجه یا بورسیه
 7. توصیه‌نامه‌ها
 8. نمونه کارها
شرایط بورسیه تحصیل کارشناسی در لهستان
Warszawa,-Poland-(2)

11. چه راه‌هایی برای اطمینان از احراز شرایط برای تحصیل کارشناسی در لهستان وجود دارد؟

دوره‌های آماده‌سازی را بگذرانید.

این دوره‌ها برای آماده کردن متقاضیان تحصیلات تکمیلی طراحی شده‌اند. دوره‌ها متقاضیان را قادر می‌سازد تا قبل از شروع دوره تحصیلات تکمیلی یک دوره آموزشی اضافه داشته‌باشند. این دوره‌ها این امکان را فراهم می‌کند که قبل از شروع دوره اصلی، به طور آزمایشی دوره انتخابی خود را امتحان کنید.

دوره آمادگی انگلیسی را پشت سر بگذارید تا مهارت زبان انگلیسی خود را تقویت کنید.

چنانچه شما قصد تحصیل در لهستان را دارید، حتما باید ثابت کنید که مهارت‌های زبان کافی برای شرکت در کلاس‌ها و درک سخنرانی‌ها و کنفرانس‌ها را دارید. همچنین بسته به دانشگاه انتخابی ممکن است نیاز به شرکت در آزمون‌های انتخابی داشته باشید. این دوره‌ها به شما در احراز شرایط تحصیل کارشناسی در لهستان و کاهش و بهبود هزینه‌ها کمک می‌کند.

آزمون‌های انگلیسی زبان

شما برای اثبات مهارت زبان انگلیسی خود به دانشگاهی که قصد تحصیل را در آن دارید، می‌توانید گواهینامه‌های زیر که به طور کلی توسط عموم دانشگاه‌ها مورد پذیرش هستند را اخذ کنید.

 • PTE Academic
 • TOEFL iBT
 • آیلتس آکادمیک
 • مهارت C1 پیشرفته یا C2

12. شرایط کار در حین تحصیل کارشناسی در لهستان چگونه است؟

برای دانشجویان در لهستان امکان کار در حین تحصیل فراهم است. این امر از جهاتی مزیت و از جهاتی دیگر عیب می‌باشد. به طور کلی دانشجویانی که به صورت تمام وقت تحصیل می‌کنند و اجازه اقامت موقت برای تحصیل کارشناسی در لهستان را دارند، می‌توانند در طول سال تحصیلی به صورت نیمه وقت و در تعطیلات تابستانه به صورت تمام وقت کار کنند.

کار تمام وقت برای کل دوره تحصیل، برای کسانی که کارت اقامت تحصیلی دارند مجاز است. از مزایای تحصیل در لهستان این است که افراد می‌توانند با انجام کار پاره‌وقت هزینه‌های تحصیل خود را جبران کنند.

شرکت‌های زیادی در لهستان دوره‌های کارآموزی با پرداخت هزینه برای دانشجویان ارائه می‌کنند. این فرصت خوبی برای افراد است تا به کسب تجربه در زمینه تخصص خود بپردازند. همچنین چنانچه دانشجویی موفق به اثبات توانایی داخل شرکت شود، پیشنهاد همکاری بیشتر نیز دریافت خواهد کرد. همچنین برخی دانشگاه‌ها مراکز شغلی دارند که به دانشجویان برای یافتن شغل کمک می‌کند.

در ادامه این مقاله به مزایا و معایب تحصیل کارشناسی در لهستان خواهیم پرداخت.

ادامه تحصیل در مقطع لیسانس در لهستان
warszawa,-poland-(3)

13. هزینه تحصیل کارشناسی در لهستان چقدر است؟

هزینه تحصیل کارشناسی در لهستان برای شهروندان لهستانی رایگان است،. چنانچه قصد دارید به صورت رایگان در لهستان تحصیل کنید، نیاز دارید که در امتحانات ورودی که دانشجویانی لهستانی در آن شرکت می‌کنند، شرکت کنید، و در دوره‌هایی که به زبان لهستانی تدریس می‌شوند ثبت نام کنید. چنانچه نتوانید این معیارها را برآورده کنید یا بورسیه کارشناسی در لهستان بگیرید از شما شهریه دریافت می‌شود. هزینه تحصیل کارشناسی در لهستان در این شرایط مبلغی بین 8.500 تا 16هزار زلوتی در سال می‌باشد. در موسسات خصوصی هزینه تحصیل کارشناسی در لهستان بالاتر از 25هزار زلوتی در سال است.

14. شرایط اخذ بورسیه کارشناسی در لهستان چیست؟

شما می‌توانید از طریق بورسیه کارشناسی در لهستان رایگان تحصیل کنید. چنانچه قصد بورسیه کارشناسی لهستان را داشته‌باشید باید بدانید که بورسیه کارشناسی زیادی در لهستان ارائه نمی‌شود، با این حال ممکن است ارزش بررسی کردن با موسسه مورد نظر خود برای تحصیل را داشته باشید و در نهایت ممکن است آن‌ها نیز بودجه را اختصاص دهند. به طور کلی این موضوع بستگی به شرایط شما و ارزیابی موسسه دارد.

همچنین برخی برنامه‌های حمایتی از دانشجویان نیز در لهستان وجود دارد که با جستجو و کسب اطلاعات درباره آن‌ها ممکن است بتوانید از آن‌ها استفاده کنید. برنامه بورسیه برای شهروندان کشورهای درحال توسعه یکی از این برنامه‌ها می‌باشد.

ادامه تحصیل در مقطع لیسانس در لهستان
Warsaw,-Poland-(2)

15. هزینه‌های زندگی برای تحصیل کارشناسی در لهستان چقدر است؟

هزینه مسکن برای تحصیل کارشناسی در لهستان

از جمله هزینه های تحصیل کارشناسی که ممکن است برای دانشجویان نگران کننده باشد، هزینه های مسکن در لهستان است که بستگی به محل انتخاب و شیوه زندگی شما دارد. این هزینه‌ها به طرز شگفت آوری کمتر از سایر کشورهای اروپایی است. قیمت یک اتاق متشرک در یک خوابگاه می تواند کمتر از 100 یورو در ماه باشد.

هزینه زندگی برای تحصیل کارشناسی در لهستان

به طور کلی هزینه زندگی بستگی به نوع زندگی شما دارد و می‌توانید کمتر از 500 یورو در ماه درآمد داشته باشید. توصیه می شود حداقل 2.500 زلوتی در ماه برای هزینه‌های زندگی خود در نظر بگیرید. اگر تصمیم دارید در خوابگاه دانشگاه زندگی کنید، هزینه آن نسبت به زندگی در یک آپارتمان اجاره‌ای کمتر است. ممکن است بتوانید برای تأمین هزینه‌های زندگی خود یک شغل پاره‌وقت پیدا کنید. اگر اهل یکی از کشورهای اتحادیه اروپا باشید، می‌توانید به راحتی کار پیدا کنید. اگر شما از کشور دیگری باشید برای کار کردن کارفرمای شما باید مجوز کار درخواست کند. نباید برای تأمین هزینه تحصیل به عنوان یک دانشجوی بین المللی به کار متکی باشید.

هزینه‌ های درمانی برای تحصیل کارشناسی در لهستان

موضوع بیمه و مراقبت‌های بهداشتی می‌تواند برای کسانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند یک موضوع مهم باشد. به خصوص اینکه هزینه درمان می‌تواند افزایش جدی در هزینه تحصیل کارشناسی در لهستان ایجاد کند. اگر EHIC دارید، نیازی به خرید بیمه درمانی ندارید. با ارائه EHIC می‌توانید مانند شهروندان لهستانی مراقبت‌های بهداشتی رایگان دریافت کنید. اگر اهل یکی از کشورهای اتحادیه اروپا هستید و EHIC ندارید، باید قبل از رفتن به لهستان درخواست دهید. کشورهایی مانند انگلستان، سوئد و اسلواکی نیز با دولت لهستان موافقت کرده‌اند که شهروندان آنها به خدمات درمانی رایگان در این کشور دسترسی داشته باشند. اما اگر اهل کشور دیگری هستید، باید بیمه درمانی معتبر برای اقامت خود در لهستان خریداری کنید. این کار را می توانید قبل از خروج از کشور خود یا به محض ورود به لهستان انجام دهید.

هزینه‌های زندگی دانشجویی جهت ادامه تحصیل در مقطع لیسانس در لهستان به صورت ماهانه

مخارجهزینه (یورو)هزینه (زلوتی)
اجاره خوابگاه دانشجویی90-140400-600
حمل و نقل عمومی11-1350-60
خدمات بیمه درمانی9-1340-60
تلفن و اینترنت17-2280-100
خواروبار150-200700-900
تفریح35-45150-200
میانگین مخارج330-4301500-2000

برخی از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم ایران برای تحصیل کارشناسی در لهستان:

معایب و مزایای در هر یک از دانشگاه‌های زیر بسته به انتظارات و خواسته‌های فرد از دانشگاه است.

 1. Academy of Music, Krakow. Jagiellonian University
 2. Karol Szymanowski Academy of Music, Katowice
 3. Nencki Institute of Experimental Biology of Polish Academy of Sciences
 4. University of Arts in Poznan
 5. University of Silesia in Katowice
 6. Warsaw University
 7. Academy of Science & Technology – Krakow
 8. Akademia Gorniczo-Hutnicza im. Stanislawa Staszica – AGH
 9. Gdansk University of Technology
 10. Fryderyk Chopin University of Music
ادامه تحصیل در مقطع لیسانس در لهستان
Poland

آیا شرایط مهاجرت به لهستان را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تخصص شما

16. مزایا و معایب تحصیل در لهستان

مزایا و معایب تحصیل و بورسیه کارشناسی در لهستان یک موضوع بسیار مهم است. برای گرفتن تصمیم درست برای ادامه تحصیل در مقطع لیسانس در لهستان باید اطلاعات کافی در اختیار داشته باشید. در زیر به طور کامل مزایا و معایب تحصیل در لهستان را مورد بحث قرار خواهیم داد.

مزایای تحصیل کارشناسی در لهستان

مزایای تحصیل و بورسیه کارشناسی در لهستان موضوعی است که در ادامه به آن می‌پردازیم. به خاطر داشته باشید که این کشور مانند سایر نقاط دارای مزایا و معایبی است که افراد براساس معیارهای خود انتخاب می‌کنند.

دلایل زیادی برای ادامه تحصیل در مقطع لیسانس در لهستان در کنار شرایط مساعد برای تحصیل کارشناسی در لهستان وجود دارد. در زیر به برخی از مزایای تحصیلی کارشناسی در لهستان اشاره می‌شود:

قدمت آموزش آکادمیک

سنت آموزش آکادمیک لهستان به سال 1985 برمی‌گردد، زمانی که پادشاه کازیمیر بزرگ آکادمی کراکوف را تأسیس کرد که اکنون به عنوان دانشگاه جاگلونی شناخته می‌شود. آکادمی کراکوف، یکی از قدیمی‌ترین آکادمی‌های جهان است، پس از پراگ، دومین دانشگاه اروپای مرکزی بود.

سیستم آموزشی مدرن

امروزه سیستم آموزش عالی لهستان به سرعت در حال توسعه است. این کشور از نظر تعداد افرادی که برای تحصیل در مقطع کارشناسی در لهستان ثبت نام کرده‌اند در اروپا رتبه چهارم را پس از انگلستان ، آلمان و فرانسه دارد. جمعیت دانشجویی در بیش از 400 کالج و دانشگاه تقریباً یک و نیم میلیون نفر است. تقریباً نیم میلیون جوان سالانه تحصیلات خود را در دانشگاه‌ها و کالج‌ها آغاز می کنند. هر ساله دانشگاه‌های لهستان بیش از 200 نوع دوره آموزشی با کیفیت بالا را به عنوان بخش جدایی ناپذیر از آموزش عالی اروپا ارائه می‌دهند و اکثر دورهها به زبان خارجی ارائه می‌شود.

آموزش با کیفیت بالا

سیستم آموزشی برای تحصیل در مقطع کارشناسی در لهستان به خوبی توسعه یافته است. کیفیت آموزش ارائه شده تحت نظارت و ارزیابی منظم است. موسسات اصلی لهستانی مسئول تضمین کیفیت در آموزش عالی عبارتند از: کمیته اعتبار بخشی لهستان، شورای عمومی آموزش عالی و کنفرانس روسای مدارس دانشگاهی در لهستان. بیش از ۵۰۰۰ دوره در لهستان وجود دارد که هر کدام باید توسط کمیته اعتبار بخشی لهستان تأیید شوند.

هزینه های رقابتی زندگی و آموزش

در مقایسه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا هزینه زندگی کمتر از هزینه‌ای است که یک دانشجوی خارجی در سایر شهرهای اروپا باید پرداخت کند و هزینه تحصیل در لهستان واقعاً رقابتی است.

فرصتهای شغلی عالی

لیسانس در لهستان تنها شروع کار است. کسانی که می خواهند کسب و کاری راه اندازی کنند یا شغلی عالی در یک شرکت بین المللی کسب کنند از اقامت طولانی‌تری برخوردار خواهند شد. شرکت‌های خارجی فعال در لهستان فارغ التحصیلان دانشگاه‌های لهستان را برای استخدام ترجیح می‌دهند. علاوه بر این، در هفته نوآوری ورشو شرکت‌های نوپا می‌توانند سرمایه‌گذاران خارجی را برای سرمایه‌گذاری روی استارتاپ خود جذب کنند.

انتخاب های زیاد

بیش از 1.1 میلیون دانشجو در لهستان در تقریبا 400 دانشگاه تحصیل می‌کنند. جالب اینجاست که اکثر این برنامه‌ها به دو زبان لهستانی و انگلیسی موجود است. علاوه بر این، صدها زبان در لهستان وجود دارد، تعداد زیادی دانشکده هنر و همچنین دانشکده‌های علوم انسانی و پلی تکنیک وجود دارد که همه آنها مجهز به آزمایشگاه‌ها و ابر‌رایانه‌های ایده‌آل می‌باشند. در حین تحصیل در مقطع لیسانس در لهستان، این فرصت را خواهید داشت که در مسابقه‌ای با ناسا شرکت کنید، بخشی از یک برنامه معتبر بورسیه در علوم انسانی (مانند زبان‌های قدیمی، مدرن، ادبیات و فلسفه) شوید. مدارس تجاری لهستان آموزش‌های جهانی در زمینه مدیریت و امور مالی ارائه می‌دهند که همه آن‌ها از نظر بین المللی معتبر و شناخته‌شده هستند.

تحصیل در مرکز اروپا

لهستان مکانی است که در آن می توانید مدرک تحصیلی بگیرید. این مدرک درهای بهترین شرکت‌های اروپایی و برخی از بهترین‌های جهان را به روی شما باز می‌کند. همچنین مزایایی دیگری نیز تحصیل در این کشور دارد، از جمله این که مدارس پزشکی آن در ایالات متحده به رسمیت شناخته می‌شوند. هنگام تحصیل در لهستان، به برنامه‌های آموزشی اتحادیه اروپا دسترسی دارید. می توانید در خارج لهستان دوره کارآموزی سپری کنید. با داشتن مدرک معتبر بین المللی، تقریباً هیچ منطقه‌ای در جهان نمی تواند حرفه شما را با چنین شروع امیدوارکننده‌ای مقایسه کند. به یاد داشته باشید که لهستان دارای موقعیت جغرافیایی مطلوبی است که از طریق حمل و نقل عالی به کل اتحادیه اروپا دسترسی دارد.

Warsaw,-Poland-(5)

معایب تحصیلات عالی در لهستان

آب و هوا

آب و هوای لهستان قاره‌ای است. این کشور تابستان‌های گرم و زمستان‌های سردی دارد. دمای تابستان از 9 تا 25 درجه سانتی‌گراد متغیر است، در حالی که زمستان‌های سرد اغلب به زیر صفر می‌رسند. سازگاری با آب و هوای لهستان می‌تواند برای دانش آموزان کشورهای گرمسیر کمی سخت باشد.

سلامت عمومی

داشتن بیمه درمانی برای گرفتن مدرک کارشناسی در لهستان برای دانشجویان بین المللی الزامی است. لهستان یکی از معدود کشورهایی است که سیستم مراقبت بهداشتی رایگان دارد. با این حال ، این فقط در مورد شهروندان لهستانی صدق می‌کند. بنابراین، دانشجویان بین المللی باید قبل از آمدن برای تحصیل و بورسیه کارشناسی در لهستان، اقدامات لازم برای گرفتن بیمه درمانی را انجام دهند.

حمل و نقل

در لهستان شبکه‌های بزرگراهی به خوبی توسعه یافته‌اند، اما این موضوع بستگی جدی به شهری دارد که شما برای زندگی انتخاب کرده‌اید. به عنوان مثال ، جاده‌ها در غرب لهستان وضعیت بهتری از نظر ارتباط و کیفیت دارند که این به معنای حمل و نقل راحت‌تر است. در حالی که جاده‌ها در شرق لهستان باید به میزان قابل توجهی بهبود یابند. هنگامی که با محل زندگی خود آشنا شدید، می‌توانید راهی برای جابجایی راحت پیدا کنید. (با آگاهی از مزایا و معایب تحصیل در لهستان، می‌توانید تصمیم به مهاجرت و حتی محل زندگی خود بگیرید.)

یادگیری زبان لهستانی دشوار است

علی‌رغم این واقعیت که سیستم دانشگاهی لهستان مطابق با یک برنامه درسی مستقر در بریتانیا است، دانش زبان لهستانی می‌تواند بسیار مفید باشد. اکثر شرکت‌ها ترجیح می‌دهند دانشجویانی را استخدام کنند که دانش خوبی از زبان لهستانی دارند. یادگیری زبان لهستانی می‌تواند به ویژه برای دانش آموزان خارج از اتحادیه اروپا یک کار چالش برانگیز باشد.

فرصتهای شغلی محدود

فرصت‌های شغلی برای دانشجویان لیسانس و بورسیه کارشناسی در لهستان محدود است. این موضوع بستگی به مهارت فرد در زبان لهستانی، رشته تحصیلی و در دسترس بودن کار دارد. با این حال ، دانشجویان لهستانی می‌توانند در هر کشور دیگر اتحادیه اروپا که فرصتی پیدا کردند، کار کنند.


سوالات متداول تحصیل کارشناسی در لهستان

✅ هزینه تحصیل کارشناسی در لهستان چه میزان است؟

هزینه تحصیل کارشناسی در لهستان بسته به موسسه مد نظر شما می‌تواند بین 8.500 تا 16.000 زلوتی در سال باشد.

✅ شرایط بورسیه کارشناسی لهستان چگونه است؟

به طور کلی بورسیه‌های زیادی ارائه نمی‌شود، اما شما می‌توانید با توجه به توانایی‌های خود و شرایط دانشگاه اقدام کنید. همچنین می‌توانید از برنامه‌های حمایتی دولت لهستان نیز استفاده کنید.

✅ شرایط تحصیلی کارشناسی در لهستان به زبان انگلیسی چیست؟

شما برای تحصیل به زبان انگلیسی باید به موسساتی مراجعه کنید که دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند.

✅حداقل سطح زبان مورد نیاز برای تحصیلی کارشناسی در لهستان چه میزان است؟

برای احراز شرایط تحصیلی کارشناسی در لهستان حداقل نمره آیلتس 5.5 مورد نیاز است.

✅مزایا و معایب تحصیل کارشناسی در لهستان چیست؟

از مزایای تحصیل کارشناسی در لهستان می توان به کیفیت بالای آموزش، تحصیل در مرکز اروپا و هزینه رقابتی اشاره کرد. و معایب تحصیل کارشناسی در لهستان مختص به وضعیت آب و هوا، دشواری یادگیری زبان لهستانی و حمل و نقل می باشد.

جمع بندی

Conclusion

چنانچه قصد تحصیل در دانشگاهی معتبر به همراه بهترین امکانات آموزشی را دارید، لهستان یکی از بهترین گزینه‌‌ها برای انجام این کار است. تحصیل در این کشور جدای از مدرک تحصیلی معتبر که به وسیله‌ی آن درهای شرکت‌ها مطرح به روی شما باز می‌شود، مزایای دیگری همچون امکان کار کردن به صورت نیمه وقت در ترم‌های تحصیلی و تمام وقت در تابستان را دارد.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۱سال سابقه وکالت

انجام امور توسط وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

۷شعبه در ایران، اروپا و ترکیه

تهران، یاسوج، هامبورگ، براتیسلاوا، بوردو، استانبول، بارسلونا

 • تهران، میدان ونک، خیابان ملاصدرا، خیابان شیرازی، کوچه فلاحی، پلاک ۱۲، واحد ۸

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۱:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا