ثبت شرکت در فرانسه (شرایط اخذ اقامت 2021)

france Flag

یکی از بهترین راه های مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، ثبت شرکت است. کشور فرانسه شرایط خوبی را برای افراد متقاضی ثبت شرکت در کشور فرانسه ارائه می دهد. بنابراین اگر می خواهید شرکتی را در فرانسه ثبت کنید و می خواهید از این روش سرمایه گذاری استفاده کنید، باید بدانید که زندگی در فرانسه از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی، بسیار مناسب است. اگر ثبت شرکت در کشور فرانسه انتخاب شماست و سوالات زیر ذهن شما را درگیر کرده است، ادامه مقاله را دنبال کنید.

 • هزینه های ثبت شرکت در فرانسه چقدر است؟
 • مالیات ثبت شرکت  چقدر است؟
 • شرایط ثبت شرکت در فرانسه به چه صورت است؟
 • برای ثبت شرکت  چه مراحلی باید طی شود؟

موسسه سروش فردا در زمینه مهاجرت تحصیلی و کاری خدماتی ارائه نمی دهد.

✅ بررسی شرایط ثبت شرکت در فرانسه

اگر قصد دارید در فرانسه شرکت خود را ثبت کنید، باید با مواردی چون شرایط ویزای ثبت شرکت در فرانسه، هزینه های ثبت شرکت در فرانسه، قوانین و مزایای ثبت شرکت در فرانسه آشنایی کامل داشته باشید. ممکن است به مدارکی نیاز داشته باشید که از طریق آن، توسط مقامات فرانسه به رسمیت شناخته شوید. سپس باید تحقیقات بازار را شروع کنید، بودجه مالی و هزینه های ثبت شرکت را پیش بینی کنید و در صورت لزوم به دنبال سرمایه مورد نیاز جهت ثبت شرکت تجاری باشید. سپس باید نوع فعالیت شرکت را انتخاب کرده و به ثبت شرکت خود بپردازید.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده‌اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. مراحل ثبت شرکت در فرانسه

مرحله 1: یک طرح کسب و کار بنویسید

نوشتن یک بیزنس پلن، قدم اول در ثبت شرکت است. این طرح تجاری به شما کمک می کند تا ماموریت و چشم انداز خود را روشن کنید، بدین معنی که می توانید به سرمایه گذاران و مهمتر از همه به مدیران بانکی فرانسوی نشان دهید که ماموریت شما از ثبت شرکت در آن کشور و اقامت فرانسه ثبت شرکت چیست. (این طرح کسب و کار حتما باید به زبان فرانسه ترجمه شود.) همچنین باید بازار هدف و مشتریان خود در فرانسه را مشخص کنید و بدانید چه کسانی هستند، هر یک از شرکا چه مقدار سرمایه گذاری می کنند، چه تجربه کاری دارید و در آینده چقدر می توانید به اقتصاد و سرمایه کشور فرانسه کمک کنید.

مرحله 2: ساختار و قوانین شرکت خود را انتخاب کنید

قبل از اقدام جهت دریافت ویزای ثبت شرکت، باید برای شرکت خود یک ساختار مشخص تعیین کنید.

متداول ترین ساختارهای ثبت شرکت تجاری عبارتند از:

 • EURL: توسط یک نفر اداره می شود و به عنوان یک شرکت با مسئولیت محدود عمل می کند.
 • SARL: یک شرکت با مسئولیت محدود یا LLC است.
 • SAS: یک شرکت سهامی است. این نوع شرکت ها برای سرمایه گذاران خارجی که نمی خواهند برای ثبت شرکت، در فرانسه بمانند و اقامت فرانسه ثبت شرکت را نمی خواهند ایده آل هستند.
 • شعبه: برای کسب و کارهایی مناسب است که قصد گسترش فعالیت خود و ثبت شعبه در فرانسه را دارند.

سپس باید آئین نامه خود را به آژانس ثبت شرکت یا یک وکیل ارائه دهید. این قسمت شامل شرح مفصلی از همه فعالیت هایی است که قصد دارید پس از ثبت شرکت انجام دهید.

مرحله 3: افتتاح حساب بانکی در بانک ها فرانسه

در مرحله بعدی برای ثبت شرکت به حساب بانکی تجاری نیاز دارید. از مزایای ثبت شرکت در فرانسه این است که می توانید حساب‌های بانکی را از راه دور باز کنید (به ویژه به دلیل محدودیت های سفر پس از همه گیری کویید19). بنابراین هنگامی که حساب بانکی خود را افتتاح کردید، باید آماده مرور طرح کسب و کار خود باشید و به تمام سوالات مربوط به اهداف شرکت بازرگانی پاسخ دهید.

مدیران حساب های بانکی فرانسه به دلیل سختگیری قوانین ثبت شرکت نسبت به پولشویی، درباره افرادی که افتتاح حساب می کنند، بسیار محتاط هستند. داشتن یک طرح تجاری در این مرحله بسیار مفید است، زیرا اگر مدیر بانک بتواند تمام موارد و ارقامی که ارائه داده اید را در حساب شما تأیید کند، می توانید با خیال راحت از مزایای ثبت شرکت و دریافت ویزای ثبت شرکت در فرانسه استفاده کنید.

مرحله 4: واریز سرمایه در حساب بانکی فرانسه

حداقل سرمایه مورد نیاز جهت ثبت شرکت EURL ،SARL یا SAS، مبلغ 7.500 یورو است.

البته این “سرمایه در گردش” است و می توانید هر زمان آن را از حساب خود خارج کنید. به محض دریافت Kbis  (گواهی برای شرکت جدید شما) که معمولاً حدود دو هفته طول می کشد، حقوق صاحبان سهام شما منتشر می شود و در نهایت سرمایه اولیه به شما بازگردانده می شود. این یکی از بهترین مزایای ثبت شرکت در این کشور است که در کمتر کشور دیگری خواهید پیدا کرد و همین ویژگی در شرایط بازگشایی شرکت در فرانسه آن را به مقصدی جذاب برای سرمایه گذاران تبدیل کرده است.

مرحله 5: تبلیغات برای شرکت جدید

قانون بعدی در مراحل ثبت این است که باید شرکت خود را به طور رسمی در مطبوعات فرانسه معرفی کنید. شما می توانید یک اطلاعیه در روزنامه هایی مانند Le Parisien یا Les Echos یا نشریه های تجاری منتشر کنید. تا شرکت شما به طور رسمی در دنیای تجارت فرانسه به رسمیت شناخته شود.

مرحله 6: ادغام شرکت

قوانین ثبت شرکت شما را ملزم می کند تا مدارک مختلفی جمع آوری کنید. برای تأیید آدرس، به یک فرم درخواست تکمیل شده، یک کپی تأیید شده از پاسپورت مدیر / سهامدار و ویزای ثبت شرکت در فرانسه، دو قبض آب و برق به تاریخ 3 ماه اخیر نیاز دارید.

سپس باید این اسناد را به موسسه ملی آمار و تحقیقات اقتصادی INSEE  ارسال کنید تا شرکت شما را در فهرست تجارت ملی ثبت کند. مدارک شما همچنین باید به اداره مالیات Impts و Greffe du Tribunal de Commerce ارسال شود. برای اطمینان از پرداخت مناسب حقوق نیروی کار، در صورت اشتغال کارکنان، باید از خدمات تأمین اجتماعی برخوردار باشند.

هنگامی که مدارک شما به تمام سازمان های دولتی مربوط ارسال شد، درخواست شما مهر تایید خورده و ثبت شرکت را رسمی می کند. همانطور که می بینید، اقامت فرانسه ثبت شرکت مراحل زیادی را طی می کند، اما اگر یک شرکت فرانسوی به شما کمک کند، همه چیز بسیار سریع انجام می شود. مراحل ثبت نام تا زمان باز شدن حساب بانکی دو هفته طول می کشد (به شرط اینکه همه اسناد و مدارک مرتب باشد).

مرحله 7: شرکت خود را ثبت کنید.

پس از دریافت گواهی تایید ثبت شرکت، یک شماره ثبت 14 رقمی به شما ارائه می شود که شامل شماره SIRET و SIREN است که شماره شناسایی شرکت شما است و باید در کلیه اسناد رسمی، فاکتورها و وب سایت ها وجود داشته باشد.

همچنین یک کد APE (Activite Principale de l’Entreprise) یا NAF خواهید داشت که کسب و کار اصلی شما را مشخص می کند.

پس از دریافت Kbis، بانک حساب شرکت شما را فعال کرده و سرمایه سهم شما را رفع انسداد می کند. همچنین نامه خوش آمدگویی از اداره مالیات با شماره مالیات بر ارزش افزوده دریافت خواهید کرد. شماره مالیات بر ارزش افزوده شما با FR و یک کد دو رقمی و سپس SIREN شروع می شود.

مرحله 8: یک حسابدار استخدام کنید.

اخذ ویزا برای ثبت شرکت می تواند با قوانین مالیاتی و حسابداری پیچیده شود، به ویژه هنگامی که شما از یک کشور خارجی قصد ثبت شرکت دارید. بهترین راه برای رهایی از مشکلات مالیاتی و آخرین مرحله در مراحل ثبت شرکت، استخدام یک حسابدار حرفه ای فرانسوی است. طبق قانون، او موظف است شما را با تمام قوانین مالیاتی آشنا نموده و مسئولیت حسابرسی حساب های شرکت را به عهده گیرد. او همچنین می تواند به شما در بازپرداخت مالیات بر ارزش افزوده و حقوق شما را همراهی کند.

ثبت شرکت در فرانسه
Strasbourg

2. انتخاب نام شرکت در فرانسه

آیا شرایط مهاجرت به فرانسه را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تخصص شما

پس ثبت شرکت، می توانید بصورت آنلاین و رایگان از طریق موسسه INPI بررسی کنید که آیا نام مورد نظرتان برای ثبت شرکت منحصر به فرد هست یا نه.

بهتر است برای حفاظت از برند و لوگوی خود، باید آن را به عنوان علامت تجاری dépôt de marque در INPI به ثبت برسانید. در غیر این صورت، اگر شرکت دیگری از نام یا لوگوی شما استفاده کند، نمی توانید پیگرد قانونی انجام دهید.

شرایط ثبت شرکت در فرانسه
Strasbourg,-France-3

3.هزینه های ثبت شرکت در فرانسه

هزینه های ثبت شرکت به شرح زیر است:

 1. هزینه ثبت شرکت: تقریباً 65 یورو است.
 2. هزینه دفتر مجازی: تقریباً 30 یورو در ماه.
 3. حداقل سرمایه مورد نیاز: چنین چیزی برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در فرانسه نیاز نیست.
 4. هزینه های راه اندازی شرکت: هزینه ثبت شرکت از 1000 یورو شروع می شود.
 5. حسابداری: یکی دیگر از هزینه های ثبت شرکت در فرانسه هزینه استخدام حسابدار است که با قیمتی از حدود 90 یورو در ماه شروع می شود.
 6. اقامت فرانسه ثبت شرکت سالانه: 3000 یورو به ازای هر اجازه اقامت سالانه، در صورت عدم وجود مجوز اقامت.
 7. هزینه های مالیاتی: 1300 یورو برای پرداخت مالیات بر حقوق و کسر و تامین اجتماعی به صورت ماهانه.
هزینه های ثبت شرکت در فرانسه
Toulouse,-France

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

4. مالیات ثبت شرکت درکشور فرانسه

یکی از متداول ترین هزینه های ثبت شرکت در فرانسه پس از شروع به کار مربوط به مالیاتی است که این شرکت باید پرداخت کند که طبق گزارش expatica به شرح زیر است:

 1. مالیات شرکت در فرانسه 33.3 درصد از کل درآمد شرکت اخذ می شود.
 2. مشارکت اجتماعی 3.3 درصد که برای بر شرکت با درآمد بیش از 763،000 یورو اعمال می شود.
 3. مالیات ویژه 10.7 درصد در صورت گردش مالی بیش از 250 میلیون یورو.
 4. مالیات بر ارزش افزوده با نرخ استاندارد 20 درصدمحاسبه می شود، اما نرخ تخفیفی برای برخی محصولات اعمال می شود.
 5. مالیات ها، که شامل سود سهام، سود سهام و حق امتیاز است، بسته به معاملات مالیات مضاعف فرانسه، با نرخ های مختلف مالیاتی وضع می شود. البته مالیات شرکت ها در فرانسه در سال 2021 به 28 درصد کاهش یافته است.

5. کمک مالی برای ثبت شرکت

با توجه به هزینه های ثبت شرکت در فرانسه، بانک های فرانسوی مجبور به تأمین مالی مشاغل جدید هستند. این کمک ها شامل وام اولیه Prét à la Création d’Entreprise (PCE) تا سقف 7000 یورو یا وام تجاری Prêts Bancaires aux Entreprises (PBE) است.

شرایط ثبت شرکت در فرانسه
Strasbourg,-France-3

6. دوره های مدیریتی جهت ثبت شرکت تجاری در فرانسه

بسته به شرایط و تجربه شما، ثبت شرکت ممکن است برای اطلاعات بیشتر در مورد مدیریت اجرایی نیاز به آموزش (جلسات یا سمینارها)  داشته باشید. دوره های انتخابی مشابه برای مبتدیان تجارت و صنعت وجود دارد. یکی از شرایط ثبت شرکت این دوره ها است که حدود 250 یورو باید بابت آن پرداخت کنید.

7. مزایای ثبت شرکت در فرانسه

 1. یکی از مزایای ثبت شرکت در فرانسه این است که هرکسی می تواند در آن کشور، شرکت ثبت کند. برای داشتن یک شرکت فرانسوی نیازی به اقامت یا تابعیت اتحادیه اروپا ندارید. اما اگر خارج از اتحادیه اروپا زندگی و کار می کنید، می توانید با تایید آدرسی از خود در فرانسه، شرکتی را در آنجا راه اندازی کنید. یعنی می توانید یک دفتر مجازی یا یک مکان واقعی برای شرکت خود پیدا کنید، ولی به خرید خانه یا تغییر تابعیت خود اجباری نیست.
 2. یکی از بزرگترین مزایای ثبت شرکت این است که فرانسه دارای دومین بازار مصرفی بزرگ در اتحادیه اروپا است. همچنین صنعت گردشگری در این کشور سالانه بیش از 82 میلیون بازدید کننده دارد.
 3. فرانسه قراردادهایی مانند قرارداد TRIPS را امضا کرده است که از حقوق مالکیت معنوی خارجی محافظت می کند. این امر باعث می شود که افراد در این کشور از حق ثبت اختراع بین المللی برخوردار باشند و این یکی از مهمترین مزایای ثبت شرکت در فرانسه است.
 4. بانک های دولتی فرانسه وام های کم بهره ارائه می دهند. مبلغ وام کم بهره 1 میلیون یورو برای نوآوری مالی و تحقیق و توسعه است. بیمه اعتبار نیز با قیمت پایین برای همه شرکت های محلی فرانسه در دسترس است.
 5. بسیاری از مشوق های مالیاتی و طرح های اتحادیه توسط دولت فرانسه پیشنهاد شده است. نرخ سود پیشنهادی برای وام به کارآفرینان جهانی 2 درصد است. یکی دیگر از مزایای ثبت شرکت این است که مناطق دارای اولویت در فرانسه وجود دارد که در صورت سرمایه گذاری در این مناطق، شرکت از پرداخت مالیات معاف می شود، و خود این امر موجب کاهش یکی از بزرگترین هزینه های ثبت شرکت است. علاوه بر این، دولت معافیت های تأمین اجتماعی نیز ارائه می دهد.
 6. این کشور از نظر زیرساخت هایی چون انرژی، بزرگراه ها، راه آهن، بنادر و سایر پروژه ها دارای تکنولوژی پیشرفته است.
 7. شما حق اقامت 3 ساله را دارید.
 8. ویزای ثبت شرکت در فرانسه می تواند همراهان موسس شرکت را نیز شامل شود. 
 9. امکان درخواست اقامت دائم پس از 5 سال.
مزایای ثبت شرکت در فرانسه
View-over-Marseille-in-the-South-of-France

8. شرایط ویزای ثبت شرکت در فرانسه

برای انجام هرگونه فعالیت تجاری به مدت بیش از 3 ماه، شهروند یک کشور غیر اتحادیه اروپا، باید برای اجازه اقامت اقدام کند چون برای ثبت شرکت به ویزا نیاز دارد. نوع ویزا بسته به این که شما رئیس زیرمجموعه خود در فرانسه هستید، کارآفرین هستید یا یک شرکت نوپا، متفاوت خواهد بود.

فرم درخواست ویزای ثبت شرکت

برای درخواست ویزا برای ثبت شرکت ، باید دو فرم را پر کنید:

 1. فرم آنلاین در پرتال ویزا.
 2. فرم درخواست ویزای شینگن، که برای همه اهداف یکسان است.

ابتدا باید فرم را در پورتال ویزا پر کنید. تمام اطلاعات لازم را ارائه دهید و سپس در پایان لیستی از اسناد مورد نیاز برای ثبت شرکت را خواهید دید که شامل فرم درخواست ویزای شینگن است. می توانید این فرم را در پرتال ویزای فرانسه یا از سفارت فرانسه در کشور محل اقامت خود بخواهید تا آن را در اختیار شما قرار دهد. این فرم را در رایانه خود پر کرده، پرینت گرفته و سپس را امضا کنید.

مزایای ثبت شرکت در فرانسه
Strasbourg,-France-2

آیا شرایط مهاجرت به فرانسه را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تخصص شما

9. مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا ثبت شرکت فرانسوی

علاوه بر مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا و اقامت، برای ثبت شرکت ، باید تعدادی اسناد اضافه نیز ارائه دهید که شامل موارد زیر است:

 1. تکمیل فرم درخواست ویزا برای ثبت شرکت
 2. دو عکس گذرنامه مطابق با شرایط ویزای شینگن.
 3. پاسپورت معتبر. این اعتبار باید حداقل تا 3 ماه پس از پایان اقامت شما در فرانسه معتبر باشد.
 4. کپی ویزای قدیمی. در صورتی که قبلاً ویزای سایر کشورهای جهان را داشته اید، کپی این ویزا را ارسال کنید.
 5. بیمه سلامت برای زمان اقامت شما در این کشور. این بیمه باید علاوه بر فرانسه، کل منطقه شنگن را تا 30 هزار یورو پوشش دهد.
 6. تمکن مالی. فرانسه باید بدانند که چگونه بودجه اقامت خود را تامین خواهید کرد. بنابراین، شما باید اسناد زیر را ارائه دهید:
 7. آخرین صورت های مالی بانکی.
 8. یک قرارداد کار که حقوق شما را در صورت کار در فرانسه اعلام می کند.
 9. سایر اسناد و مدارکی که نشان می دهد شما می توانید هزینه کل اقامت خود در فرانسه را بپردازید.
 10. اثبات محل اقامت در فرانسه. یکی دیگر از شرایط اخذ ویزای ثبت شرکت در فرانسه ارائه سند محل اقامت خود در این کشور است.
 11. اثبات پرداخت هزینه های ثبت شرکت در فرانسه.
 12. صورت حساب بانکی در 6 ماه گذشته.
ویزای ثبت شرکت در فرانسه
Louvre,-Paris,-France-2

سوالات متداول ثبت شرکت در فرانسه

هزینه های ثبت شرکت در فرانسه چقدر است؟

هزینه ثبت شرکت تقریباً 65 یورو است.

مالیات ثبت شرکت چقدر است؟

مالیات شرکت در فرانسه 33.3 درصد است که از کل درآمد شرکت اخذ می شود.

آیا امکان اقامت دائم با ثبت شرکت وجود دارد؟

بله، فرصت تقاضای اقامت دائم پس از 5 سال وجود دارد.

آیا کشور فرانسه به متقاضیان وام ثبت شرکت ارائه می کند؟

بانک های فرانسه تا سقف 7.000 یورو کمک مالی ارائه می کنند.

جمع بندی

Conclusion

در این مقاله با ثبت شرکت در کشور فرانسه و مزایای آن آشنا شدید. همان طور که مطالعه کردید این روش یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری در کشور فرانسه هست و نه تنها می توانید از مزایای تجاری آن استفاده کنید، بلکه می توانید بعد از 5 سال درخواست اقامت دائم بدهید.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۱سال سابقه وکالت

انجام امور توسط وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

۷شعبه در ایران، اروپا و ترکیه

تهران، یاسوج، هامبورگ، براتیسلاوا، بوردو، استانبول، بارسلونا

 • تهران، میدان ونک، خیابان ملاصدرا، خیابان شیرازی، کوچه فلاحی، پلاک ۱۲، واحد ۸

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۱:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا