زندگی در آلمان (+ شرایط و هزینه ها 2021)

germany Flag

در این مقاله سعی داشته ایم تا شما را به طور کامل با شرایط زندگی در آلمان، هزینه ها، مزایا و معایب آن آشنا کنیم. اگر قصد مهاجرت دارید، کشور آلمان می تواند گزینه ی خوبی برای شما باشد. با خواندن این مقاله شناختی کلی از این کشور زیبا به دست می آورید. برخی موضوعات مورد بررسی ما در این مقاله عبارتند از:

 • آلمان چگونه کشوری است؟
 • مردم آلمان چگونه مردمی هستند؟
 • در حال حاضر شرایط اقتصادی، کار و مشاغل مورد نیاز در این کشور چگونه است؟
 • شهرهای مناسب برای زندگی ایرانیان در این کشور کدامند؟
 • هزینه های زندگی در آلمان چگونه است؟
 • وضعیت بهداشت و درمان، مزایا و معایب زندگی در این کشور، شرایط اخذ ویزا و اقامت و …

موسسه سروش فردا در زمینه مهاجرت تحصیلی و کاری خدماتی ارائه نمی دهد.

مقدمه شرایط زندگی در آلمان

با خواندن این مقاله به طور کامل با شرایط زندگی در آلمان و هزینه های مربوط به آن آشنا خواهید شد. در ابتدا اطلاعاتی درباره خود کشور آلمان و فرهنگ مردم آن به شما ارائه می دهیم. سپس شما را با اقتصاد این کشور، شرایط زندگی و کار، هزینه های مربوط به زندگی و نیز مزایا و معایب زندگی در آلمان آشنا می کنیم.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فرداeurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. آلمان چگونه کشوری است؟

آلمان کجاست؟

کشور آلمان در غرب قاره اروپا واقع شده است. این کشور 357.121 کیلومتر مربع مساحت دارد. مساحت آلمان به طور حدودی از مجموع مساحت استان های کرمان و سیستان و بلوچستان مقداری کمتر می باشد. دریای شمال، دریای بالتیک و کشور دانمارک از جانب شمال، کشور لهستان و چک از شرق، اتریش و سوئیس از سمت جنوب و کشور فرانسه از غرب همسایگان آلمان به شمار می روند.

شرایط آب و هوا برای زندگی در آلمان

زندگی در آلمان برای مردم ایران بسیار دلپذیر می باشد؛ زیرا جنوب این کشور آب و هوایی نسبتاً شبیه به ایران دارد. وضعیت آب و هوا در این کشور در تمام فصل های سال پایدار است. زمستان های آلمان سرد و تابستان های آن گرم است. آلمان بهارهای به غایت زیبایی دارد. اگر قصد سفر به آلمان را در بهار و تابستان دارید باید بدانید که در این زمان قیمت ها در این کشور بالا می رود. همچنین هنگام سفر به آلمان در پاییز، چتر و در زمستان، چوب اسکی با خود به همراه داشته باشید.

شرایط جمعیت برای زندگی در آلمان

کشور آلمان حدوداً 82 میلیون نفر جمعیت دارد. 74 میلیون نفر از این جمعیت آلمانی و بقیه مهاجر می باشند. البته تعداد کمی از مهاجران این کشور به صورت قانونی در آلمان زندگی می کنند و دارای اقامت اروپا هستند. پرجمعیت ترین ایالت آلمان، وردراین وستفالن می باشد.

این ایالت 17 میلیون نفر جمعیت دارد. بعد از این ایالت به ترتیب ایالات بایرن و بادن-وورتمبرگ از لحاظ جمعیت زیاد قرار دارند که جمعیت شان حدوداً 12 میلیون نفر است. کم جمعیت ترین ایالت های این کشور نیز برمن و زارلند هستند.

اکثر مهاجران آلمان در ایالت هامبورگ ساکن هستند. تعداد اتباع خارجی این ایالت حدود 30% جمعیت آن می باشد.

پس از آن ایالات هِسن، برلین و بادن-وورتمبرگر بیشترین تعداد مهاجر را دارا هستند. میزان اتباع خارجی ساکن در آلمان عبارتند از: 17.9% ترک تبار، 13.1% لهستانی، 8.7 % روس، 8.2% قزاق و %.3% ایتالیایی.

زندگی در آلمان
Atrium-Tower-in-Berlin

در ادامه ی مقاله شما را با مردم آلمان، شرایط اقتصادی، شرایط فعلی کار و مشاغل مورد نیاز برای زندگی در آلمان آشنا می کنیم…

آیا شرایط مهاجرت به آلمان را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تخصص شما

2. مردم آلمان چگونه مردمی هستند؟

مردم آلمان با غریبه ها و مهاجران، علی الخصوص کسانی که سر و وضع مناسبی داشته باشند، رفتار بسیار خوبی دارند و علی‌رغم باور رایج به نژاد پرستی اعتقادی ندارند.

به این نکته توجه داشته باشید که یکی از معایب زندگی در آلمان، برخی جوانان ساکن در شرق برلین می باشند که نئونازیسم هستند. آن ها به شکل دسته جمعی به خیابان ها می آیند و مهاجران را مورد حمله قرار می دهند. آنها به مهاجران کله سیاه می گویند و اگر می خواهید آن ها را تشخیص دهید، باید بدانید که موهایشان آرایش عجیبی دارد.

نکاتی مهم درباره مردم آلمان

مردم آلمان به قانونمندی مشهور هستند. در هنگام قرار گذاشتن، به خصوص قرار کاری با مردم این کشور دقت کنید. چون اگر شما لباس نامرتب بپوشید یا در رسیدن به آنجا تاخیر داشته باشید، اعتماد آن ها به شما از بین خواهد رفت.

سعی کنید حتما هنگام شروع دیدار و خداحافظی، باوقار و محکم دست بدهید. همچنین در قرار با یک خانم ابتدا بگذارید او بنشیند. از گذاشتن آرنجتان روی میز خودداری کنید و پس از میل کردن غذا، چاقو و چنگال تان را به صورت جفت در کنار هم قرار دهید.

ترجیح بخش زیادی از مردم آلمان این است که در زمان تعطیلات، در کشورشان بمانند. این موضوع به دلیل تعدد مناطق توریستی و گردشگری در آلمان می باشد. این کشور در بین کشورهای پربازدید جهان، در جایگاه هفتم قرار دارد.

وجود جاده های زیبا در این کشور باعث لذت بخش شدن رانندگی بین شهری می شود. این جاده های زیبا عبارتند از: جاده ی دژها، جاده ی رمانتیک، جاده ی شراب و … . اما باید بدانید که شرایط گردشگری در آلمان با شرایط زندگی در این کشور متفاوت است.

کلماتی که با آن ها می توان به وصف کشور آلمان پرداخت عبارتند از: جنگل های اروپایی در غرب، موسیقی در برلین، پیاده روی، شهرها و مکان های تاریخی فراوان، کلیساهای جامع با عظمت، قلب تجارت اروپا، قلعه ها، کوه های آلپ در جنوب و از همه مهم تر مردم جدی اما در عین حال مهربان این کشور.

زندگی در آلمان
Halle-(Saale),-Deutschland

3. شرایط اقتصادی برای زندگی در آلمان چگونه است؟

میزان موجودی سرمایه در اقتصاد آلمان بسیار بالا می باشد. همچنین اقتصاد این کشور نیروی کار مجربی دارد. سطح فساد در این کشور پایین و سطح نوآوری بالا است. این امر سبب شده است تا سرمایه گذاری و کار در این کشور متناسب شود و نسبت به سایر کشورهای اروپایی دارای شرایط بهتری باشد.

به دلیل این سطح از توانایی اقتصادی، تصمیم های بزرگ مالی در اروپا را آلمان می گیرد. همچنین سایر کشورهای حوزه ی شنگن به میزان زیادی به این کشور وابسته هستند. آلمان در زمینه علم و فناوری، جایگاه مهمی در جهان دارد؛ زیرا از میان 500 شرکت بزرگ دنیا، 37 شرکت در این کشور قرار دارند.

4. شرایط فعلی کار در آلمان به چه صورت است؟

افراد کارفرما در آلمان دارای امتیازاتی از قبیل مزایای عالی، بیشترین میزان پرداختی حقوق و امنیت شغلی هستند. ساعت های کاری توسط آن ها تقلیل یافته است. همچنین آن ها تعداد روزهای تعطیل را در سال به 40 روز تغییر داده اند.

لازم به ذکر است که در نواحی غربی آلمان به نسبت شرق، حتی برای افرادی که می خواهند ویزای جستجوی کار آلمان را بگیرند، استخدام بیشتری صورت می گیرد. هرچند که این قاعده در شهرهای برلین و مونیخ وجود ندارد. برای زندگی در آلمان، تسلط بر زبان آلمانی الزامی است.

اگر می خواهید برای زندگی به این کشور نقل مکان کنید، یادگیری زبان انگلیسی برای زندگی و کار کافی نخواهد بود و باید زبان آلمانی را حداقل تا سطح B1 یاد بگیرید.

شرایط کار در آلمان وضعیت بسیار مناسبی دارد. اما باید بدانید که این وضعیت برای همه ی افراد یکسان نیست.

مهاجرانی که به صورت غیرقانونی به این کشور آمده اند، به مراتب زندگی مشکلی خواهند داشت و کار برایشان یکی از معایب زندگی در آلمان می باشد. این مهاجران حتی با زندگی در کشورهایی مانند اسپانیا، ایتالیا و سایر کشورهای جنوب اروپا با مشکلات بیشتری نیز مواجه هستند.

زندگی در آلمان
Rothenburg-ob-der-Tauber,-Germany

5.  مشاغل موردنیاز برای زندگی در آلمان کدامند؟

 • مشاغل مربوط به مکاترونیک، فن آوری اتوماسیون، ساختمان‌های الکتریکی
 • مشاغل مربوط به تکنولوژی ماشین الکتریکی، مهندسی برق، برق صنعتی، نصب و راه اندازی خط، الکترونیک
 • توسعه نرم افزار، برنامه نویسی، IT
 • حسابداری
 • رانندگان و مهندسان حمل و نقل ریلی
 • ساخت و ساز ساختمان، بتن، مصالح ساختمانی، نظارت، لوله کشی، گرمایش، سنگ تراشی، عایق صنعتی، گرمایش، سرمایش، پنجره و نمای شیشه ای، متخصص سقف، دیوار و تکنولوژی آب بندی
 • حرفه بهداشت، پرستاری در همه شاخه‌ها، نگهداری افراد مسن، ارتوپدی، بهداشت و کودکان، روانپزشکی

کارهای مربوط به زمینه های حقوقی و وکالت در کل اروپا و آمریکا به طرز بسیار سختی پیدا می شود. این موضوع یکی از معایب زندگی در آلمان به حساب می آید.
حتی امکان شما برای اخذ ویزای کار و اقامت آلمان با ثبت شرکت در این شاخه ها، بسیار کم است.

نرخ بیکاری در آلمان

کشور آلمان در کل اروپا، پایین ترین نرخ بیکاری را داراست. آلمان همیشه با مشکل کمبود نیروی کار مواجه است. هرچند که میزان نرخ بیکاری در آلمان زیر 7% می باشد. حتی هم اکنون نیز در حالی که به تعداد مهاجران این کشور افزوده شده است، باز هم مشکل کمبود نیروی کار در پست های مهم از بین نرفته است.
البته هنوز هم در روستاهای آلمان مشکل بیکاری برای دولت یک مشکل اساسی به حساب می آید.

در این قسمت مقاله اطلاعات کاملی درباره ی شهرهای مناسب زندگی برای ایرانیان در این کشور در اختیار شما قرار می دهیم…

6. کدام شهر آلمان برای زندگی ایرانیان در آلمان مناسب تر است؟

به این پرسش به آسانی نمی توان پاسخ داد. پاسخ آن به شرایط روحی، مالی و شغلی شما وابسته است. شما برای زندگی در آلمان در بین شهرهای خوب آن انتخاب های زیادی دارید اما بهترین گزینه های پیش روی شما شهرهای فرانکفورت، هامبورگ، برلین و دوسلدورف می باشند.

لازم به ذکر است که زندگی در برخی شهرهای آلمان مانند مونیخ به دلیل هزینه های بالا و مناسب نبودن وضعیت شغلی، حتی به کسانی که دارای شرایط مالی مناسبی هستند هم پیشنهاد نمی شود.

اگر می خواهید بهترین شهر آلمان را برای زندگی انتخاب کنید و اطلاعات دقیقی درباره هزینه های زندگی در آلمان داشته باشید، می توانید برای کسب اطلاعات کامل و جامع، با موسسه حقوقی سروش فردا تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

 هامبورگ، دومین شهر بزرگ آلمان

شهر هامبورگ در بین مقاصد توریستی دنیا رتبه ی هجدهم را دارد. جمعیت این شهر 1.7 میلیون نفر می باشد و دومین شهر بزرگ آلمان محسوب می شود.

این شهر به واسطه ی قرارگیری بر روی رود “البه”، آب و هوای اقیانوسی دارد. باید بدانید که سرمای هامبورگ خیلی زیاد نیست و فقط در ماه های دسامبر، ژانویه و فوریه درجه هوا حدود صفر درجه سانتی گراد می باشد.

هامبورگ مرکز رویدادهای فرهنگی اعم از تئاتر، سینما، کنسرت و … است. این شهر پایتخت ورزشی آلمان و پله ای مناسب برای شروع ورزش حرفه ای برای نوجوانان به حساب می آید.

حمل و نقل شهری در شهر هامبورگ با اتوبوس، قطار و کشتی شکل گرفته است. همچنین لازم به ذکر است که حمل و نقل عمومی در این شهر از سایر شهرهای مهم آلمان ارزان تر می باشد.

بهتر است بدانید که میانگین درآمد در هامبورگ 2,156.46 € است. کل هزینه‌های یک خانواده 4 نفره در این شهر به طور میانگین حدود 1.500 یورو محاسبه شده است.

این آمار براساس آمار رسمی سایت Numbeo در سال 2020 است.

دانشگاه های هامبورگ

17 دانشگاه در شهر هامبورگ وجود دارد که 6 مورد از این دانشگاه ها دولتی هستند. دانشگاه های مهم این شهر عبارتند از: دانشگاه هامبورگ به همراه دانشکده مرکز پزشکی، دانشگاه موسیقی و تئاتر، دانشگاه HafenCity، دانشگاه علوم کاربردی هامبورگ، دانشگاه Eppendorf و دانشگاه فناوری هامبورگ.

معایب زندگی در آلمان
Speicherstadt,-Hamburg,-Germany

برلین، پر جمعیت ترین و شهر آلمان

برلین با 3.7 میلیون نفر جمعیت، پرجمعیت ترین شهر آلمان به حساب می آید. 60 درصد مردم برلین پیرو دین خاصی نمی باشند. شهر برلین نمایی هنری، با زوایای مدرنیته دارد.

این شهر در ناحیه ای به نام دشت اروپا قرار گرفته است. به همین سبب آب و هوایش معتدل می باشد. میانگین رطوبت این شهر 84% است؛ اما با این حال فقط در ماه های دسامبر تا مارس در برلین برف می بارد و بارش برف در این شهر زیاد نیست.

لازم به ذکر است که حدوداً 40% مساحت برلین را، جنگل، رودخانه، پارک و دریاچه پوشانده است.

شهر برلین فرهنگی متمدن، سیاستی خاص و انبوهی از رسانه دارد. بنیاد اقتصاد برلین بر مبنای علم می باشد و شرکت‌های فناوری پیشرفته و بخش خدمات در آن دارای گستره ای وسیع هستند.

مواردی مانند صنایع پژوهشی، شرکت‌های رسانه ای، فناوری و اطلاعات، داروسازی، مهندسی پزشکی، تکنولوژی الکترونیک و… در این شهر به میزان زیادی وجود دارد.

چهار دانشگاه دولتی و بیش از 30 دانشگاه خصوصی و فنی در این شهر موجود است. رشته های موجود در این دانشگاه ها طیف وسیعی از رشته‌ها را شامل می شوند.

درآمد در برلین به طور میانگین 2,043.15 € می باشد. میانگین کل هزینه‌های یک خانواده 4 نفره در این شهر حدود 1.400 یورو اندازه گیری شده است.

3. فرانکفورت، نیویورک اروپا

سومین شهری که برای زندگی در آلمان به شما پیشنهاد می شود فرانکفورت می باشد. این شهر نیویورک اروپا نامیده می شود. مواردی مثل نمایشگاه های هفتگی فرانکفورت که در کل جهان شهرت دارد تا بورس اوراق بهادار در این شهر دلایل این نامگذاری می باشند.

برای توصیف فرانکفورت باید از کلمات تجارت و هنر استفاده کرد. اما لازم به تذکر است که این شهر مهاجران بسیاری دارد و شما هنگام بیرون آمدن از ایستگاه راه آهن(hauptbahnhof) مجبور می شوید به چند متکدی کمک کنید.

شهر فرانکفورت آب و هوایی اقلیمی دارد. درجه دمای آن به طور میانگین 10 درجه سانتی گراد می باشد. همچنین باید بدانید که تجارت و بیزینس در فرانکفورت سطح بسیار بالایی دارد.

نکته ای مهم که باید برای زندگی در آلمان، علی الخصوص شهر فرانکفورت به آن توجه کنید پوشیدن لباس خوب و رفتار محترمانه است. این موارد باعث می شود تا مردم آلمان شما را از پناهجویان تشخیص دهند.

درآمد در فرانکفورت میانگینی به میزان 2,787.68 € دارد و میانگین کل هزینه‌های یک خانواده 4 نفره در این شهر را می توان حدود 1.600 یورو در نظر گرفت.

Frankfurt-am-Main-Skyline
Frankfurt-am-Main-Skyline

4. دوسلدورف، مرکز تجارت بین المللی

دوسلدورف در بین شهرهای مناسب برای زندگی در جهان، رتبه ی ششم را داراست. همچنین در کل دنیا به عنوان یک مرکز تجارت بین المللی بزرگ شناخته می شود. این شهر هفتمین شهر پرجمعیت آلمان به حساب می آید.

دوسلدورف مرکز شرکت ‌های Fortune Global 500 و DAX می باشد و یک پنجم از نمایشگاه‌ های برتر دنیا در این شهر برگزار می گردد.

این شهر تابستان های گرمی دارد و در زمستان برف اندکی در آنجا می بارد. شهر دوسلدورف بر روی شن و ماسه و گل بنا شده است و یک منطقه آبرفتی محسوب می شود. برگزاری سالانه ی کارناوال‌ های رنیش به ماه‌های فوریه و مارس، در رودخانه Main شهر دوسلدورف مربوط می شود.

درآمد در دوسلدورف به طور میانگین 2,377.78 € می باشد و میانگین کل هزینه‌ های یک خانواده 4 نفره در این شهر حدود 1.650 یورو محاسبه شده است.

به طور کلی مردم ایران برای زندگی در آلمان می توانند این چهار شهر را به سبب مواردی مانند آب و هوا، تجارت، موقعیت کاری، درآمد و تعداد حضور ایرانیان در آن ها، انتخاب نمایند.

در ادامه وضعیت بهداشت و درمان و هزینه های زندگی در آلمان به طور کامل شرح داده شده است…

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

7. وضعیت بهداشت و درمان در آلمان چگونه است؟

نظام بهداشت و درمان آلمان بر پایه بیمه می باشد. بیماران در این کشور در قالب بیمه از خدماتی مانند درمان‌های کلینیکی، زایمان، درمان سرپایی، دندانپزشکی، توانبخشی و… می توانند استفاده کنند. مبلغ کمی از هزینه ‌های بیماران صرف درمان شان می شود.

لازم به ذکر است که درمان برای کودکان، سالمندان و افراد کم توان در آلمان هیچ هزینه ای ندارد.

تامین بودجه مورد نیاز نظام سلامت آلمان، از حق بیمه‌های دولتی، خصوصی و مالیات‌های پرداختی شهروندان می باشد.

خدمات بیمه در آلمان، 90 درصد جمعیت این کشور را تحت پوشش خود قرار داده است. همچنین کارفرمایان و کارمندانی که درآمد بالایی دارند، می توانند بیمه خصوصی برای خود انتخاب نمایند. اما در صورت انتخاب بیمه ی دولتی، 15% از حقوق شما به صندوق بیمه تعلق می گیرد.

Schleissheim,-Munich,-Germany
Schleissheim,-Munich,-Germany

آیا شرایط مهاجرت به آلمان را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تخصص شما

 8. هزینه‌های زندگی در آلمان چگونه است؟

هزینه های زندگی در آلمان بر اساس گزارش های ژانویه ی 2021 در جدول های زیر به طور کامل ذکر شده است.

جدول1: (هزینه های مواد غذایی برای زندگی در آلمان

رستوران در آلمانقیمت (€)گستره (€)
وعده غذایی، رستوران ارزان قیمت10.00 €8.00-14.00
وعده غذایی برای 2 نفر، رستوران متوسط (پیش غذا، غذای اصلی، دسر)45.00 €30.00-60.00
McMeal در McDonalds7.00 €6.00-8.00
آبجو تولید آلمان (0.5 لیتری)3.50 €3.00-4.00
آبجو وراداتی (بطری 0.33 لیتر)3.00 €2.50-4.00
کاپوچینو2.64 €2.00-3.00
کوکاکولا / پپسی (بطری 0.33 لیتر)2.13 €1.00-3.00
سوپر مارکت در آلمان
شیر (1 لیتر)0.78 €0.60-1.00
نان سفید تازه (500 گرم)1.14 €0.65-2.00
برنج سفید (1 کیلوگرم)1.79 €1.00-2.00
تخم مرغ (12 عدد)1.70 €1.30-2.79
پنیر محلی (1 کیلوگرم)7.42 €5.00-15.00
سینه مرغ (1 کیلوگرم)6.63 €5.00-9.00
گوشت گاو (1 کیلوگرم)11.16 €5.40-17.99
سیب (1 کیلوگرم)2.05 €1.89-2.99
موز (1 کیلوگرم)1.62 €1.19-2.00
پرتقال (1 کیلوگرم)2.31 €1.50-3.00
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم)2.72 €1.99-3.06
سیب زمینی (1 کیلوگرم)1.04 €0.72-2.00
پیاز (1 کیلوگرم)0.85 €0.49-2.00
کاهو (1 سر)0.99 €0.80-1.30
آب (بطری 1.5 لیتر)0.32 €0.19-0.90
بطری شراب (متوسط)4.00 €3.99-6.00
آبجو تولید آلمان (0.5 لیتری)0.69 €0.34-1.00
آبجو وارداتی (بطری 0.33 لیتر)1.24 €0.95-2.00
بسته سیگار (مارلبورو)6.00 €6.00-6.30
حمل و نقل در آلمان
بلیط یک طرفه (حمل و نقل مترو)2.70 €2.30-2.90
بلیط ماهانه (استفاده معمول)70.00 €55.00-81.00
شروع تاکسی3.50 €3.00-4.95
تاکسی هر 1 کیلومتر2.00 €1.50-2.30
تاکسی هر 1 ساعت30.00 €24.00-33.00
بنزین (1 لیتر)1.33 €1.20-1.41
فولکس واگن گلف 1،4 KW Trendline20,000.00 €17,900.00-25,000.00
تویوتا کرولا 1.6 لیتر 97 کیلو وات کمپرسور19,456.73 €15,210.00-25,000.00

جدول2: هزینه های موارد کاربردی و اوقات فراغت برای زندگی در آلمان

موارد کاربردی – قبوض
عمومی (برق، گرمایش، خنک کننده، آب، زباله) برای آپارتمان 85m2214.10 €115.91-318.75
1 دقیقه. تعرفه تلفن همراه (بدون تخفیف)0.09 €0.09-0.15
اینترنت (60 مگابیت در ثانیه یا بیشتر، دانلود نامحدود، کابل / ADSL)27.90 €20.00-40.00
ورزش و اوقات فراغت در آلمان
باشگاه بدنسازی، هزینه ماهانه برای 1 بزرگسال28.01 €19.99-50.00
اجاره زمین تنیس (1 ساعت در آخر هفته)18.02 €10.00-30.00
سینما10.00 €8.50-12.30
مراقبت از کودک در آلمان
 مهد کودک ماهانه برای 1 کودک312.28 €150.00-600.00
پوشاک و کفش در آلمان
 1 جفت جین (Levis 501 یا مشابه)77.16 €50.00-100.00
 1 لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره‌ای (Zara، H & M، …)33.66 €20.00-50.00
 1 جفت کفش نایک84.42 €60.00-120.00
 1 جفت کفش مردانه چرم105.13 €70.00-150.00
اجاره ماهانه منزل در آلمان
 آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر675.30 €450.00-1,000.00
 آپارتمان (1 خوابه) خارج از مرکز503.43 €310.00-750.00
 آپارتمان (3 اتاق خواب) در مرکز شهر1,323.20 €850.00-2,000.00
 آپارتمان (3 اتاق خواب) خارج از مرکز959.64 €600.00-1,500.00
قیمت خرید آپارتمان در آلمان
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر4,349.49 €2,500.00-7,000.00
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز2,942.93 €1,800.00-5,000.00
حقوق و دستمزد در آلمان
میانگین حقوق ماهانه خالص (بعد از مالیات)2,181.37 €
نرخ بهره وام به درصد (٪)، 20 ساله1.881.50-2.50

داده‌های بالا برای هزینه های زندگی در آلمان بر طبق 32711 گزارش از 3009 گزارشگر جمع آوری شده است. این قیمت‌ها که بر اساس آمار Numbeo می باشد، به اواخر سال 2020 مربوط می شود.

داده‌های ما برای هزینه های زندگی در آلمان، بر اساس میانگین گزارش‌ها در تمام شهرهای این کشور در اختیار شما قرار می گیرد.

Leipzig,-Deutschland
Leipzig,-Deutschland

در ادامه به بررسی معایب زندگی در آلمان و برخی نکات جالب درباره این کشور می پردازیم…

9. معایب زندگی در آلمان شامل چه مواردی می شود؟

زمان و هزینه زیاد یادگیری زبان آلمانی

شما برای یاد گرفتن زبان آلمانی باید حداقل یک سال و نیم زمان صرف کنید. بهتر است بدانید باور به یادگیری زبان آلمانی در مدتی کوتاه و در محیط اشتباه است.

همچنین لازم به ذکر است که در آلمان کلاس زبان آلمانی به جز برای پناهنگان (در مراحل اول پناهنگی در آلمان) رایگان نیست.

هزینه ی هر ترم کلاس زبان آلمانی در این کشور بین 1.000 تا 2.000 یورو می باشد. این موضوع یکی از معایب زندگی در آلمان می باشد.

شما برای کار در آلمان و پذیرفته شدن در شرکت ‌های آلمانی حداقل به سطح B1 زبان آلمانی نیاز دارید. همچنین باید بدانید که برای تحصیل در آلمان، باید حداقل به سطح B2 رسیده باشید. اگر سطح زبان تان پایین باشد، فرصت‌ های شغلی برای شما وجود نخواهد داشت.

هزینه بالای مالیات برای زندگی در آلمان

شما در آلمان ملزم به پرداخت مالیاتی سنگین هستید. افزون بر آن 15% از درآمدتان نیز صرف هزینه بیمه می شود. شما اگر در این کشور سطح کارتان پایین و یا متوسط است، مجبور به کار کردن در دو شیفت هستید؛ به خصوص اگر به تازگی زندگی خود را در آلمان آغاز نموده اید. این موضوع یکی از معایب زندگی در آلمان محسوب می شود.

این قانون تقریباً شامل حال همه مهاجران می شود. اما در صورت داشتن شغلی مناسب، شاید 3 روز کار کردن هم برای تامین هزینه زندگی شما و خانواده تان در آلمان کافی باشد.

کم شدن هزینه ی مالیات و بیمه از درآمد شما ممکن است شرایط زندگی در آلمان را برایتان سخت کند. اما با داشتن این بیمه، شما برای هزینه های درمان خود و خانواده تان برای زندگی در آلمان مشکلی نخواهید داشت.

همچنین لازم به تذکر است که شما می توانید بعد از مدتی برای خریدن ملک و ماشین، از سیستم مالیاتی وام های بلند مدت با سود 1.88% دریافت کنید.

هزینه ی بالای اجاره خانه

یکی از معایب زندگی در آلمان اجاره خانه بالا در هامبورگ می باشد. گاهی حتی شما مجبورید برای اجاره ی یک آپارتمان 50متری، مبلغ 900 یورو در ماه اجاره بدهید.

اگر قصد زندگی در شهری بزرگ اما با هزینه‌های کمتر برای زندگی در آلمان را دارید، برلین برای شما مناسب می باشد. در ضمن بهتر است بدانید که حتی در صورت اجاره ی خانه به صورت مبله، موظف هستید وسایل آشپزخانه خود مانند ماشین لباسشویی را خودتان تهیه کنید.

درخواست صاحب خانه برای پرداخت جلوتر اجاره 3 ماه، در آلمان عرف می باشد.

هزینه های بالای دارو در آلمان

قیمت بالای دارو در آلمان از معایب زندگی در این کشور است. هزینه ی خرید یک قرص سرماخوردگی در آلمان حداقل 5 برابر هزینه ی آن ایران می باشد.هرچند این مورد را نمی توان جزو مشکلات زندگی در آلمان در نظر گرفت. زیرا شما در آلمان به طور میانگین 7 برابر ایران درآمد دارید.

اما برای پرداخت هزینه ی کمتر بهتر است داروهای خود را از ایران با خود ببرید. در ضمن بهتر است بدانید که بعضی از داروها در این کشور اسامی دیگری دارند.

سعی کنید حتما لیست داروهای ممنوعه در آلمان را پیش از رفتن به این کشور بخوانید تا در فرودگاه آلمان مشکلی برایتان با پلیس های آن جا پیش نیاید.

Elbphilharmonie-Hamburg,-Hamburg,-Germany
Elbphilharmonie-Hamburg,-Hamburg,-Germany

10. برخی اطلاعات جالب و کاربردی مربوط آلمان:

در این قسمت شما را از نکاتی جالب درباره ی آلمان مطلع می سازیم. این نکات را در دو بخش به شما ارائه می دهیم.

بخش اول

 • مردم آلمان به این باور دارند که میل به آزادی جزو ذات هر انسانی می باشد. به همین علت در آلمان برای کسی که قصد فرار از زندان داشته باشد، حتی اگر موفق به انجام آن شود، هیچ مجازاتی در نظر نگرفته اند.
 • مردم آلمان طبق آداب خود معادل 15% قیمت غذا به گارسون انعام می دهند.
 • مردم آلمان را با هیتلر مورد شوخی قرار ندهید. آلمانی‌ها هنوز از رفتارهای هیتلر و حمایت مردم شان از او احساس شرم می کنند.
 • انتشار اولین مجله در آلمان به سال 1663مربوط می شود.
 • هزینه ی تاکسی در کشورهای اروپایی بسیار بالا می باشد. اگر تا نیمه شب در خیابان بودید، سوار تاکسی‌های زرد شوید و به میزان بهای مندرج روی تاکسی متر هزینه ی آن را بدهید.
 • یکی از حقایق جالب درباره آلمان پایتخت های مختلف این کشور از گذشته تاکنون است که عبارتنداز: آخن، رگسبورگ، فرانکفورت، نورنبرگ، وایمار، بن و برلین.
 • یک پروژه ساختمانی در برلین در حال انجام است که طی آن یک مسجد، یک کلیسا و یک کنیسه باهم در یک ساختمان قرار می گیرند.
 • تمام شدن سوخت در بزرگراه‌های آلمان یک امر غیرقانونی می باشد.
 • در طول 30 سال گذشته در کشور آلمان، 2000 مدرسه به تعطیلی کشانده شده است. این تعطیلی ها به دلیل کمبود محصل اتفاق افتاده است.

بخش دوم

 • در کشور آلمان حدوداً 60% ویدئوهای پربازدید YouTube فیلتر می باشند.
 • شهریه دانشگاه ها از سال 2014 در آلمان برای تمامی دانشجویان، حتی دانشجویان خارجی، لغو گشته است.
 • شما در آلمان اسمی که هم اسم دختر باشد هم پسر(مثلا Matti) را نمی توانید برای فرزند خود انتخاب کنید.
 • تولید نوشابه “فانتا” در ابتدا در کشور آلمان رخ داده است  و این امر به دلیل عدم واردات کوکاکولا به آلمان در جنگ جهانی دوم بوده است.
 • در صورتی که به شوخی و به روش نازی‌ها در آلمان به کسی سلام نظامی بدهید، به 3 سال زندان محکوم می شوید.
 • در سال 1987 در کنسرتی که دیوید بووی در دیوار برلین گذاشت، مردم آلمان شرقی از پشت دیوار به همراهی با او پرداختند و صحنه ای فوق العاده را شکل دادند. سطح زندگی در آلمان شرقی به شدت پایین تر از زندگی در آلمان غربی بود.
 • تأمین یک سوم برق آلمان از انرژی‌های تجدید پذیر صورت می گیرد.
 • روز 9 نوامبر برای آلمانی ها روز خاصی به شمار می رود. در این روز و در سال 1918 تبدیل آلمان به دولت فدرال صورت پذیرفت. در 1923 کودتای مونیخ به وقوع پیوست و در همین روز و در سال 1989 آلمان شاهد فروریختن دیوار برلین بود.
 • آلمان شرقی و غربی هنوز هم در عکس‌های فضایی با هم بسیار متفاوت هستند. علت آن چراغ‌هایی می باشد که در خیابان‌ها از آن ها استفاده شده است.
Victory-Column,-Berlin,-Germany
Victory-Column,-Berlin,-Germany

11.  هم اکنون، شرایط اخذ ویزا و یا اخذ اقامت در آلمان به چه صورت است؟

اگر می خواهید به آلمان مهاجرت کنید، هم اکنون چند روش پیش روی شما قرار دارد که هر کدام محاسن و محدودیت‌های خاص خود را دارا هستند. شما می توانید از همکاران ما در موسسه حقوقی سروش فردا با دریافت مشاوره در خصوص شرایط، مزایا و معایب زندگی در آلمان و اخذ ویزا و اقامت این کشور و سایر کشورهای حوزه شنگن کمک بگیرید.

شما می‌توانید هم اکنون برای مشاوره رایگان با ما تماس حاصل فرمایید و یا پیش از برقراری تماس، از لینک‌های پیشنهادی زیر استفاده کنید. مشاورین ما برای راهنمایی و دادن مشاوه به شما عزیزان در خدمتتان خواهند بود.

 • مهاجرت آسان به آلمان از طریق دوره زبان در مجارستان (شرایط 2020) – روش پیشنهادی
 • ویزای جستجوی کار آلمان – JOB SEEKER (شرایط 2020)
 • ویزای کار آلمان – BLUE CARD (آخرین شرایط 2020)
 • شرایط تحصیل در آلمان و هزینه‌ها – (بررسی کامل 2020)
 • شرایط دوره زبان در فرانسه (بررسی کامل 2020)

12.  معرفی چند وب سایت مفید و کاربردی درباره ی آلمان:

 1. هزینه‌های دقیق زندگی در آلمان و مقایسه آن با سایر کشورها (آپدیت جدید)
 2. اجاره منزل و خرید ملک در آلمان
 3. بهترین سایت کاریابی در آلمان
 4. خرید و فروش اتومبیل در آلمان

13.چگونه از آخرین اخبار و تغییرات شرایط زندگی در آلمان مطلع شویم؟

شما می توانید برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار و تغییرات شرایط زندگی در آلمان (فرهنگ، کار، هزینه‌ها، ارزیابی شهرهای این کشور، مزایا و معایب زندگی در آلمان و…) با موسسه ی ما همراه باشید. برای همراهی با ما اینجا کلیک کنید.


سوالات متداول شرایط زندگی در آلمان

✅ آلمان کجاست؟

کشور آلمان در غرب قاره ی اروپا واقع شده است. این کشور 357.121 کیلومتر مربع مساحت دارد.

✅ جمعیت آلمان چقدر است؟

کشور آلمان حدوداً 82 میلیون نفر جمعیت دارد. 74 میلیون نفر از این جمعیت آلمانی و بقیه مهاجر می باشند.

✅ شرایط کار در آلمان به چه صورت است؟

افراد کارفرما در آلمان دارای امتیازاتی از قبیل مزایای عالی، بیشترین میزان پرداختی حقوق و امنیت شغلی هستند. ساعت های کاری توسط آن ها تقلیل یافته است. همچنین آن ها تعداد روزهای تعطیل را در سال به 40 روز تغییر داده اند.

✅ کدام شهر آلمان برای زندگی ایرانیان در آلمان مناسب تر است؟

بهترین گزینه های پیش روی شما شهرهای فرانکفورت، هامبورگ، برلین و دوسلدورف می باشند.

✅ معایب زندگی در آلمان شامل چه مواردی می شود؟

زمان و هزینه زیاد یادگیری زبان آلمانی، هزینه ی بالای مالیات، هزینه ی بالای اجاره خانه، هزینه ی بالای دارو

جمع بندی

Conclusion

مقال ای که خواندید ذهنیت شما را نسبت به کشور آلمان تکمیل نمود. کشور آلمان برای زندگی، مکانی فوق العاده می باشد. در قسمت پایانی مقاله، مقاله هایی مرتبط را به شما معرفی کرده ایم. پس از مطالعه ی آن ها، اگر پرسش های بیشتری درباره ی مهاجرت به آلمان داشتید، می توانید با مشاورین ما تماس حاصل نموده و از آن ها کمک بگیرید.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۱سال سابقه وکالت

انجام امور توسط وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

۷شعبه در ایران، اروپا و ترکیه

تهران، یاسوج، هامبورگ، براتیسلاوا، بوردو، استانبول، بارسلونا

 • تهران، میدان ونک، خیابان ملاصدرا، خیابان شیرازی، کوچه فلاحی، پلاک ۱۲، واحد ۸

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۱:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا