زندگی در ایتالیا (+ شرایط و هزینه ها 2021)

italy Flag

کشور زیبای ایتالیا می تواند انتخابی فوق العاده برای زندگی باشد. اگر شما قصد مهاجرت به این کشور را دارید، خواندن این مقاله را از دست ندهید. در این مقاله شما را به طور کامل با شرایط زندگی در ایتالیا و هزینه های مربوط به آن آشنا می کنیم.

 • ایتالیا چگونه کشوری است؟
 • مردم ایتالیا چگونه مردمی می باشند؟
 • شرایط اقتصادی و کار در این کشور چگونه است؟
 • مشاغل مورد نیاز در این کشور کدامند؟
 • هزینه های زندگی در ایتالیا چگونه است؟
 • کدام شهرهای ایتالیا برای زندگی مناسب تر هستند؟
 • مزایا و معایب زندگی در ایتالیا چیست؟

موسسه سروش فردا در زمینه مهاجرت تحصیلی و کاری خدماتی ارائه نمی دهد.

بررسی شرایط و هزینه های زندگی در ایتالیا

این مقاله در سه بخش تنظیم شده است. در بخش اول، شما اطلاعات کاملی درباره ی کشور ایتالیا و فرهنگ مردم آن کسب می کنید. بخش دوم مقاله به بررسی شرایط کار و زندگی در ایتالیا (شرایط اقتصادی، نحوه ی انتخاب شغل، هزینه ها، بهترین شهر و …) می پردازد. بخش سوم نیز به مزایا و معایب زندگی در ایتالیا و نکته هایی جالب درباره ی این کشور اختصاص دارد. همچنین در انتهای مقاله چند سایت مهم و کاربردی را درباره ی کشور ایتالیا به شما معرفی می نماییم.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فرداeurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. کشور ایتالیا چگونه کشوری است؟

ایتالیا کجاست؟

کشور ایتالیا در جنوب قاره ی اروپا واقع شده است. همسایگان ایتالیا را کشورهای فرانسه، اتریش، سان مارینو، واتیکان، اسلوونی و سوئیس تشکیل می دهند. جمعیت این کشور 60 میلیون نفرمی باشد و سالانه افراد زیادی به آن مهاجرت می کنند. همچنین لازم به ذکر است که پایتخت ایتالیا، شهر رم می باشد.

آب و هوا کشور ایتالیا

آب و هوای ایتالیا با سایر کشورهای اروپایی تفاوت دارد. این کشور مانند دیگر کشورهای اروپا هوای سردی ندارد. البته بهتر است بدانید که وجود رشته کوه های آلپ در شمال این کشور باعث خنک شدن هوای این منطقه می شود. اما با نزدیک شدن به جنوب ایتالیا با هوای گرم تری روبرو می شویم. این موضوع سبب متمرکز شدن تفریحات مردم ایتالیا در مناطق جنوبی این کشور شده است.

زندگی در ایتالیا
Venice,-Italy-(4)

وجود دو کشور در خاک ایتالیا

کشورهای کوچک واتیکان و سان مارینو در خاک ایتالیا واقع شده اند. پیاده روی در هر یک از این کشورها فقط 10 دقیقه زمان می برد. نکته ی جالب این جاست که بخشی از خاک ایتالیا که به آن کامپیونه دیتالیا می گویند در کشور سوئیس قرار گرفته است. همچنین جزایر سیسیل و ساردنی در دریای مدیترانه هم جزو خاک ایتالیا محسوب می شوند.

فرهنگ مردم ایتالیا

فرهنگ مردم ایتالیا، مانند آب و هوای این کشور با دیگر کشورهای اروپا متفاوت است. مردم این کشور، فرهنگی مشابه با فرهنگ مردم ایران دارند. ایتالیایی ها مردمی متملق می باشند و به تعریف کردن از دوستان خود و خارجی ها بسیار علاقه دارند. با وجود مهربانی مردم این کشور، آن ها نسبت به سایر مردم جهان دارای روحیه ای خشن تر می باشند و از این لحاظ تا حد زیادی شبیه به مردم آمریکا هستند.

متاسفانه یکی دیگر از ویژگی های مردم ایتالیا، دشنام دادن زیاد آن هاست. دشنام های هر منطقه از این کشور با دیگر مناطق تفاوت دارد. البته لازم به ذکر است که طبق تجربه های زندگی در ایتالیا، این بخش فرهنگی مردم این کشور در نسل جدید، تا حدودی بهبود یافته است.

جاذبه های گردشگری در ایتالیا

تفریحات مردم ایتالیا اکثرا در کنار سواحل این کشور می باشد. ایتالیایی ها در تفریحات خود، به میزان زیادی از سواحل استفاده می کنند و شنا کردن را دوست دارند. این موضوع یکی از دلایل شهرت این مردم است. این کشور دارای 248 ساحل، با شن‌های تمیز ساحلی و دریایی با آب صاف و زلال، با وضعیت پرچم آبی (مناسب برای شنا) می باشد. به همین علت مردم ایتالیا، بین سواحل کشورشان به سختی می توانند انتخاب کنند.

زندگی در ایتالیا
Leaning-Tower-of-Pisa,-Pisa,-Italy

بهتر است بدانید که بر اساس آمار ثبت شده در یونسکو، بیشتر از نیمی از میراث فرهنگی جهان در کشور ایتالیا قرار دارد. وجود آثار باستانی و هنری فراوان و همچنین طبیعت بی نظیر در ایتالیا، این شبه جزیره ی زیبا را به یک منطقه ی توریستی بی همتا تبدیل کرده است. شما احتمالا برای بازدید از تمامی مکان های دیدنی ایتالیا، به 20 سال زمان نیاز پیدا می کنید. به شما توصیه می کنیم که بازدید از رم، ونیز و فلورانس را در برنامه ی گردشگری خود، در اولویت قرار دهید.

 مقاصد اول گردشگری در ایتالیا را سواحل و مراکز هنری و باستانی این کشور تشکیل می دهند. 20 میلیون نفر توریست در طول یک سال، برای بازدید از این کشور زیبا به ایتالیا سفر می کنند.

عادات غذایی در ایتالیا

جذابیت غذاهای ایتالیایی از آثار هنری و طبیعی این کشور کمتر نیست. زندگی در ایتالیا با وجود غذاها و دسرهای ایتالیایی شیرین تر می شود. 10 غذای معروف ایتالیایی که جزو بهترین غذاهای این کشور است به ترتیب عبارتند از: پیتزا، مارگاریتا، چیتی (اسنک‌های کوچک ونیزی)، ریزیتو اسکامپی با لیمو، بیستکا الا فیورنتینا، پارمیگینا ملانزین، اورکتیتی با کلم بروکلی، قارچ پورچینی و پاستا تروفل مشکی، اسپاگتی با عصاره کالتفیش، تیرامیسو، کانولی (دسر پاستایی سیسیلی).

در بخش بعدی مقاله، شرایط زندگی در ایتالیا را مورد بررسی کامل قرار می دهیم…

2. شرایط اقتصادی برای زندگی در ایتالیا چگونه است؟

آیا شرایط مهاجرت به ایتالیا را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تخصص شما

کشور ایتالیا در سال های اخیر جزو کشورهای صنعتی تراز اول به شمار می رود. مهم ترین صنایع این کشور عبارتند از: محصولات شیمیایی، مواد غذایی، صنایع فلزکاری، خودروسازی، منسوجات و تولید البسه، جنگ افزار،  ماشین آلات، هواپیما‌سازی، کشتی‌سازی، مشروبات و پتروشیمی و نفت.

در حقیقت کشور ایتالیا پایین ترین رشد اقتصادی در اتحادیه ی اروپا را داراست. به همین دلیل زندگی در این کشور مثل گذشته، شرایط راحتی ندارد و شما برای تامین هزینه های زندگی در ایتالیا ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید. البته باید بدانید که اخیرا سرعت رشد اقتصادی در این کشور مثل گذشته پایین نیست و در حال بهبود است. کمک برخی صنایع مانند مد و لباس، توریسم و خودروسازی در این روند، تاثیر کمی نداشته است.

در حال حاضر اقتصاد ایتالیا چهارمین اقتصاد بزرگ اروپا محسوب می شود. همچنین در زمینه ی تولید ناخالص ملی در جهان، در جایگاه هشتم قرار دارد.
لازم به ذکر است که وضعیت اقتصادی و شرایط زندگی در شهرهای شمالی ایتالیا بسیار بهتر است. این امر به دلیل وجود شرکت های خصوصی متعدد و معتبر در این مناطق می باشد.

زندگی در ایتالیا
Ponte-Vecchio,-Firenze,-Italy

در ادامه با شرایط کار، نحوه ی پیدا کردن شغل و مشاغل مورد نیاز در ایتالیا آشنا می شوید…

3. شرایط کار برای زندگی در ایتالیا به چه شکل است؟

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

هر چند که شرایط کار در ایتالیا وضعیت خوبی ندارد، اما شما می توانید برای تامین هزینه های زندگی خود در ایتالیا در برخی صنایع این کشور مانند صنایع ماشین آلات، پتروشیمی، تولید وسایل الکترونیکی، فلز کاری، مواد شیمیایی و کشتی سازی، مشغول به کار شوید. بهتر از بدانید که علاوه بر کار در صنایع، به دلیل اهمیت ایتالیا از لحاظ تاریخی و توریستی، شرایط کار در این زمینه ها بسیار مناسب است.

لازم به ذکر است که اگر به صنعت مدلینگ علاقه دارید، ایتالیا کشور مناسبی برای این حرفه می باشد. اما برای وارد شدن به آن بسیار احتیاط کنید.

همان طور که می دانید صنعت سینمای کشور ایتالیا در سراسر جهان جایگاهی ویژه دارد. این را از جوایزی که در فستیوال های متعدد بین المللی به فیلم های ایتالیایی اهدا می شود، می توان فهمید.

نحوه ی پیدا کردن شغل و مشاغل مورد نیاز در ایتالیا

در ابتدا باید نکته ای را به شما بگوییم. اگر شغل شما در زمینه ی مهندسی، پزشکی و… است، فرصت شغلی زیادی، جز در موارد استثنا، برای شما در کشور ایتالیا وجود ندارد. ما به شما توصیه می کنیم برای اخذ ویزای کار در مشاغل گفته شده، برای کشورهایی مثل آلمان اقدام نمایید.

در این صورت اولین پیشنهاد ما برای کار در ایتالیا، انتخاب شغل پرستاری است‌. در ایتالیا، اکثر والدین به انتخاب پرستارهایی روی می آورند که به زبان انگلیسی مسلط باشند. این کار به دلیل یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان، به واسطه ی قرار گرفتن آن ها در معرض این زبان می باشد. همچنین اگر شما در ایتالیا پرستار کودک باشید، با فرهنگ ایتالیایی به میزان زیادی آشنا می شوید؛ زیرا مدت زمانی که شما در معرض زبان ایتالیایی قرار می گیرید، بسیار زیاد است.

مشاغل فصلی گزینه ی دیگری است که برای تامین هزینه های زندگی خود در ایتالیا می توانید آن ها را انتخاب کنید.

از آن جا که صنعت بزرگ گردشگری در ایتالیا از اهمیت فراوانی برخوردار است، کارهای موقتی و پاره وقت نیز در این کشور به آسانی یافت می شود‌. مشاغل فصلی که در زمینه ی گردشگری می توانید آن ها را انتخاب کنید عبارتند از: کار در هتل ها، کافه ها، بارها و رستوران ها.

متاسفانه هم اکنون نرخ بیکاری در کشور ایتالیا حدوداً 11.2% می باشد. در میان کشورهای توسعه یافته، این عدد نشان می دهد که ایتالیا بعد از اسپانیا دارای جایگاه دوم است.

هزینه زندگی در ایتالیا
Ostuni,-Italy

4. هزینه های زندگی در ایتالیا

در جدول های پایین هزینه های زندگی در ایتالیا را در اختیارتان قرار داده ایم.

جدول 1: هزینه مواد غذایی و حمل و نقل برای زندگی در ایتالیا

رستوران درایتالیاقیمت (€)گستره (€)
وعده غذایی، رستوران ارزان قیمت15.00 €10.00-20.00
وعده غذایی برای 2 نفر، رستوران متوسط (پیش غذا، غذای اصلی، دسر)50.00 €35.00-65.00
McMeal در McDonalds7.70 €6.90-9.00
آبجو تولید ایتالیا (0.5 لیتری)4.50 €3.00-5.00
آبجو وارداتی (بطری 0.33 لیتر)4.00 €3.00-5.00
کاپوچینو1.34 €1.00-1.80
کوکاکولا / پپسی (بطری 0.33 لیتر)2.00 €1.30-3.00
سوپر مارکت در ایتالیا  
شیر (1 لیتر)1.12 €0.80-1.50
نان سفید تازه (500 گرم)1.47 €1.00-2.00
برنج سفید (1 کیلوگرم)1.99 €1.00-3.00
تخم مرغ (12 عدد)2.57 €1.61-3.60
پنیر محلی (1 کیلوگرم)11.49 €8.00-18.00
سینه مرغ (1 کیلوگرم)8.32 €5.50-13.00
گوشت گاو (1 کیلوگرم)15.03 €9.00-22.00
سیب (1 کیلوگرم)1.83 €1.00-2.70
موز (1 کیلوگرم)1.68 €1.00-2.50
پرتقال (1 کیلوگرم)1.68 €1.00-3.00
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم)1.84 €1.00-2.50
سیب زمینی (1 کیلوگرم)1.18 €0.75-2.00
پیاز (1 کیلوگرم)1.27 €0.80-2.30
کاهو (1 سر)1.07 €0.60-2.00
آب (بطری 1.5 لیتر)0.39 €0.20-0.80
بطری شراب (متوسط)5.00 €4.00-8.00
آبجو تولید سوئد (0.5 لیتری)1.23 €0.80-2.00
آبجو وارداتی (بطری 0.33 لیتر)1.60 €1.00-3.00
بسته سیگار (مارلبورو)5.20 €5.00-5.50
حمل و نقل در ایتالیا  
بلیط یک طرفه (حمل و نقل مترو)1.50 €1.20-1.50
بلیط ماهانه (استفاده معمول)35.00 €30.00-40.00
شروع تاکسی5.00 €3.50-7.50
تاکسی هر 1 کیلومتر1.50 €1.09-3.00
تاکسی هر 1 ساعت28.32 €24.00-50.00
بنزین (1 لیتر)1.51 €1.40-1.65
فولکس واگن گلف 1،4 KW Trendline20,150.00 €18,000.00-24,000.00
تویوتا کرولا 1.6 لیتر 97 کیلو وات کمپرسور22,075.60 €17,000.00-26,000.00

جدول2: هزینه موارد کاربردی، اجاره و حقوق برای زندگی در ایتالیا

موارد کاربردی – قبوض  
هزینه‌های عمومی (برق، گرمایش، خنک کننده، آب، زباله) برای آپارتمان 85m2147.72 €85.00-255.00
تعرفه تلفن همراه (1 دقیقه – بدون تخفیف)0.11 €0.01-0.25
اینترنت (60 مگابیت در ثانیه یا بیشتر، دانلود نامحدود، کابل / ADSL)27.52 €20.00-35.00
ورزش و اوقات فراغت در ایتالیا  
باشگاه بدنسازی، هزینه ماهانه برای 1 بزرگسال47.24 €30.00-70.00
(اجاره زمین تنیس (1 ساعت در آخر هفته18.11 €10.00-31.00
سینما8.00 €7.00-10.00
مراقبت از کودک در ایتالیا  
 مهد کودک ماهانه برای 1 کودک418.86 €250.00-630.00
پوشاک و کفش در ایتالیا  
 1 جفت جین (Levis 501 یا مشابه)79.43 €50.00-100.00
 1 لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره‌ای (Zara، H & M، …)31.17 €20.00-50.00
 1 جفت کفش نایک81.73 €60.00-110.00
 1 جفت کفش مردانه چرم114.10 €70.00-170.00
اجاره ماهانه منزل در ایتالیا  
 آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر595.81 €400.00-950.00
 آپارتمان (1 خوابه) خارج از مرکز453.09 €300.00-700.00
 آپارتمان (3 اتاق خواب) در مرکز شهر1,023.13 €680.00-1,800.00
 آپارتمان (3 اتاق خواب) خارج از مرکز742.58 €500.00-1,200.00
قیمت خرید آپارتمان در ایتالیا  
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر3,545.62 €2,000.00-7,500.00
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز2,123.92 €1,200.00-3,500.00
حقوق و دستمزد در ایتالیا  
میانگین حقوق ماهانه خالص (بعد از مالیات)1,462.29 € 
نرخ بهره وام به درصد (٪)، 20 ساله2.341.50-4.00

هزینه های گفته شده برای زندگی در ایتالیا بر اساس 27667 گزارش از 2422 گزارشگر مختلف در 18 ماه گذشته به اطلاع شما رسیده است.

Manarola,-Italy
Manarola,-Italy

در سوال های بعد شما را با شهرهای ایتالیا و زبان و مذهب مردم این کشور آشنا می کنیم…

5. برای زندگی در ایتالیا کدام شهرها مناسب است؟

بهتر است بدانید که بهترین شهر برای زندگی در ایتالیا رم یا فلورانس نمی باشد. بر اساس آمارها و تحقیقات انجام شده، بهترین شهر ایتالیا از نظر سطح عالی کیفیت زندگی، شهر بولزانو در شمال ایتالیا است. دلایل سطح بالای کیفیت زندگی در این شهر ایتالیا عبارتند از: فرصت های شغلی، بالا بودن سطح آموزشی، خدمات بهداشتی و اوقات فراغت، تجارت و نرخ جرم و جنایت پایین.

اقامت در کشور ایتالیا و انتخاب محل زندگی، به شرایط فرهنگی و اقتصادی هر شخص وابسته است. اما غالباً شهرهای استان آلپ این کشور، دارای بهترین سطح کیفیت زندگی در ایتالیا می باشند. شهرهایی که بعد از بولزانو جزو بهترین شهرهای ایتالیا برای زندگی محسوب می شوند عبارتند از: ترنتو، بلونو، مانتوا، پارما و دیگر شهرهای کوچک شمالی این کشور.

نکته ی جالب این جاست که رم، بهترین شهر جنوبی ایتالیا به حساب نمی آید. بلکه شهر پوتنزا بهترین شهر جنوبی این کشور محسوب می شود. طبق آمار و تحقیقات، به طور کلی، از بین ۱۱۰ شهر ایتالیا، ۵۶ شهر آن برای زندگی، کیفیتی مناسب و یا قابل قبول دارند.

6. زبان و مذهب مردم ایتالیا چیست؟

کاتولیک رومی، مذهب 85% مردم ایتالیا و مذهب اصلی مردم این کشور به حساب می آید. منشا این مذهب، شهر واتیکان که محل زندگی پاپ اعظم است، می باشد. واتیکان در شهر رم که پایتخت ایتالیاست واقع شده است. 25% دیگر مردم پیرو دین هایی دیگر می باشند که شامل مسلمانان، یهودیان و پروتستان ها می شوند.

93% از مردم ایتالیا به زبان ایتالیایی صحبت می کنند. این زبان دارای ریشه ای رومی تبار است. البته گویش مردم در شهرهای مختلف ایتالیا مانند ونیز، میلان، سیسیل، ناپل و ساردینا با هم تفاوت دارد.

نکته ای جالب درباره ی زبان ایتالیایی وجود دارد. این زبان به عنوان زبان موسیقی شناخته می شود. زبان ایتالیایی در بین زبان هایی که مردم جهان پس از زبان مادری می آموزند، رتبه ی پنجم را دارد.

کشور ایتالیا را در دنیا به عنوان کشور فستیوال ها می شناسند. ایتالیا هر سال میزبانی بسیاری از مردم کشورهای مختلف جهان را بر عهده می گیرد و فستیوال های پرشوری را که همه ی آن ها در رویدادهای اجتماعی، تاریخی و سیاسی این کشور ریشه دارد، برگزار می کند‌. این فستیوال ها با پیاده روی های دسته جمعی در خیابان های ایتالیا و لباس ها و ماسک های فاخر و مخصوص به خود همراه است.

شهر ونیز برای ایتالیایی ها، به ویژه تازه عروس دامادها، شهری رمانتیک می باشد‌‌. اما به جز فستیوال Fiesta di San Marco که در 25 آوریل برگزار می گردد، دلیل بهتری برای بازدید از این شهر رمانتیک و زیبا وجود ندارد. این فستیوال برای بزرگداشت قدیس و محافظ ونیز برگزار می گردد. در این فستیوال رسم است که مردان به عشقشان رز قرمز هدیه بدهند. در این روز زیبا و فرخنده، حضور شما در میدان سینت مارک همراه با عشقتان، تا ابد از ذهنتان پاک نمی شود‌.

Metropolitan-City-of-Venice,-Italy-(3)
Metropolitan-City-of-Venice,-Italy-(3)

7. مشکلات زندگی در ایتالیا شامل چه مواردی می باشد؟

آیا شرایط مهاجرت به ایتالیا را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تخصص شما

شرایط زندگی در ایتالیا، مانند دیگر کشورهای جهان، همیشه طبق انتظارات و باب میل ما نیست. در این قسمت به مشکلات زندگی در ایتالیا می پردازیم.

وضعیت کار

باید بدانید که یکی از معایب زندگی در ایتالیا عدم وجود بازار کار مناسب در این کشور است. همچنین در ایتالیا، به نسبت کشورهای دیگر اروپا مانند سوئیس، اتریش و آلمان، دستمزدها سطح پایین تری دارند.

لازم به ذکر است که هزینه های زندگی در شهرهای پیزا، پادو و تورین ایتالیا ارزان تر و به ترتیب در شهرهای رم، میلان و بولونیا، گران تر می باشد.

استفاده از زبان ایتالیایی

در کشور ایتالیا ممکن است در برخورد با افراد زیادی قرار بگیرید که از حرف های شما به زبان انگلیسی سر در نیاوردند. این مشکل حتی در شهرهای بزرگ ایتالیا مانند فلورانس، ونیز و رم نیز وجود دارد. این مسئله به این دلیل است که افراد کمی در ایتالیا به زبان انگلیسی علاقه نشان می دهند. افزون بر این ها تعداد افرادی که به آسانی با توریست ها  در شهرهای بزرگ این کشور خو می گیرند، کم نیست. اما این مسئله در برخی دیگر از شهرهای ایتالیا به این شکل نمی باشد.

با وجود این که زبان تدریس در بعضی دانشگاه های ایتالیا انگلیسی است، اما برای تحصیل در ایتالیا لازم است به زبان ایتالیایی مسلط باشید. زیرا بر اساس تجربیات تحصیل در ایتالیا باید گفت که تسلط به زبان ایتالیایی، موقعیت های خوبی برای شما در این کشور به ارمغان می آورد.

نرخ بالای مالیات

شما علاوه بر هزینه های پرداختی خود در ایتالیا ، هر سال باید 100 نوع مالیات مختلف به ارزش جمعاً 472 میلیارد یورو پرداخت کنید. سرانه پرداخت مالیات در این کشور در طول یک سال، به طور میانگین مبلغ 11.800 یورو می باشد.

اجاره بالای منزل

طبق قوانین کشور ایتالیا، برای اجاره ی یک اتاق از یک آپارتمان هیچ نوع قراردادی تنظیم نمی شود. اما مالک آپارتمان برای قانونی کردن این کار، می تواند پلیس محلی(Questura) را به صورت کتبی، از حضور مستاجر در خانه ی خود مطلع کند. این کار به وسیله ی برگه ای به نام Cessione Fabbricato انجام می گیرد و به پلیس محلی(Questra) اطلاع می دهد که فردی به عنوان مهمان در منزل مالک آپارتمان حضور دارد. اما نتیجتاً باز هم قراردادی موجود نیست و به همین دلیل در مواقعی که مشکلی پیش می آید، نه مالک و نه مستاجر مدرکی ندارند‌. ولی در این مواقع مسلماً مالک به دلیل مالک بودن، در موقعیت بهتری قرار دارد. این امر زندگی در ایتالیا را برای دانشجویان، به خصوص دانشجویان خانم، دچار مشکل می کند.

Burano-Island,-Venice,-Italy
Burano-Island,-Venice,-Italy

در ادامه به بررسی نکاتی جالب درباره ی ایتالیا و معرفی چند سایت کاربردی در این کشور می پردازیم…

8. نکاتی جالب درباره ایتالیا

 • 50 اثر تاریخی ثبت شده در میراث جهانی یونسکو، به کشور زیبای ایتالیا تعلق دارد.
 • ایتالیا در صنعت مد و لباس بسیار پیشرفته و صاحب نام است‌. طراحانی مانند گوچی، آرمانی، پرادا و ورساچه از این کشور می باشند.
 • معنی نام ایتالیا، سرزمین گاوها می باشد که دارای تاریخچه ای جالب است. گاو نر نماد قبیله های جنوبی ایتالیا بوده است و این نام از آن ها بر روی این کشور مانده است‌.
 • نام خانوادگی ایتالیایی ها دارای مشخصه ایست که نشان می دهد فرد مورد نظر اهل شمال یا جنوب ایتالیاست. معمولاً نام اهالی شمال ایتالیا با حرف i و نام اهالی جنوب ایتالیا با حرف o تمام می شود‌.
 • دندان و انگشتان گالیله، دانشمند ایتالیایی را در شهر فلورانس ایتالیا، در معرض نمایش قرار داده اند. جدا کردن این اعضا از جسد او به مراسم تدفینی که 95 سال پس از مرگ او در سال 1642 برگزار شد، برمی گردد.
 • دانشگاه «بولونیا»، قدیمی ترین دانشگاه جهان محسوب می شود که هنوز هم‌ دانشجو پذیرش می کند. تاسیس این دانشگاه به سال 1088 میلادی مربوط می شود‌.
 • هر فرد ایتالیایی به طور میانگین در یک سال، 28 کیلو پاستا می خورد.
 • شخصیت داستانی پینوکیو را شخصی ایتالیایی به نام «کارلو کولودی» (Carlo Collodi) خلق نموده است.
 • در ایتالیا مجسمه ای از جنس برنز از مسیح، در اعماق دریا، با ارتفاع 2.5 متر ساخته شده است.
 • پیتزا یکی از محبوب ترین و خوشمزه ترین غذاهای ایتالیایی به حساب می آید. اختراع این غذا به شهر نپال و سال 1860 مربوط می شود.
 • ایتالیا در بین کشورهای اروپایی، بیشترین تعداد آتش فشان را داراست.
 • تعداد بسیاری از مجردهای ایتالیایی تا سنین 40 سالگی، حتی با داشتن شغل و استقلال، با خانواده خود زندگی می کنند.

9. معرفی چند وب سایت مفید و کاربردی در کشور ایتالیا

 1. هزینه های دقیق زندگی در ایتالیا و مقایسه ی آن با سایر کشورها (آپدیت 2018)
 2. اجاره ی منزل و خرید ملک در ایتالیا
 3. بهترین سایت کاریابی در ایتالیا
 4. خرید فروش اتومبیل در ایتالیا
Rome,-Italy
Rome,-Italy

10. شرایط اخذ ویزا و اقامت در اروپا در حال حاضر به چه صورت است؟

برای مهاجرت به ایتالیا و یا در کل اروپا، روش های مختلفی پیش روی شما قرار دارد. شما می توانید برای دریافت مشاوره درباره ی اخذ اقامت ایتالیا و سایر کشورهای اروپا و حوزه ی شنگن و همچنین زندگی در آن ها، با موسسه ی حقوقی سروش فردا تماس حاصل فرمایید. مشاورین موسسه ی ما همیشه آماده ی پاسخگویی به شما می باشند.

11. چگونه از آخرین اخبار و تغییرات شرایط زندگی در ایتالیا مطلع شویم؟

موسسه ی حقوقی سروش فردا، آخرین اخبار و تغییرات شرایط زندگی در ایتالیا (فرهنگ، کار، هزینه‌ ها، مشکلات و…) را در اختیار شما قرار می دهد. برای تماس با ما اینجا کلیک کنید.


سوالات متداول زندگی در ایتالیا

✅ آیا شرایط آب و هوایی برای زندگی در ایتالیا مناسب است؟

برخلاف بسیاری از کشورهای اروپایی که آب و هوای سرد و خشک دارند، ایتالیا آب و هوایی گرم و معتدل دارد که شرایط را برای زندگی در این کشور مطلوب می کند.

✅ وضعیت اقتصادی برای زندگی در ایتالیا چگونه است؟

در حال حاضر اقتصاد ایتالیا چهارمین اقتصاد بزرگ اروپا محسوب می شود. همچنین در زمینه ی تولید ناخالص ملی در جهان، در جایگاه هشتم قرار دارد.

✅ مهمترین صنایع در کشور ایتالیا کدامند؟

کشور ایتالیا در سال های اخیر جزو کشورهای صنعتی تراز اول به شمار می رود. مهم ترین صنایع این کشور عبارتند از: محصولات شیمیایی، مواد غذایی، صنایع فلزکاری، خودروسازی، پتروشیمی و نفت و … .

✅ کدام مشاغل در ایتالیا پر طرفدارند؟

در ایتالیا، اکثر والدین به انتخاب پرستارهایی روی می آورند که به زبان انگلیسی مسلط باشند.

✅هزینه زندگی در ایتالیا چقدر است؟

هزینه زندگی در ایتالیا برای یک خانواده چهارنفره 2.650 یورو بدون احتساب هزینه اجاره منزل است.

جمع بندی

Conclusion

همان طور که در این مقاله خواندید، زندگی در کشور ایتالیا نیز مانند دیگر کشورها، مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد. اگر می خواهید به ایتالیا مهاجرت کنید، پس از خواندن این مقاله و استفاده از سایت های ذکر شده، می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر، با موسسه ی حقوقی سروش فردا تماس حاصل فرموده و از مشاورین ما کمک بگیرید.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۱سال سابقه وکالت

انجام امور توسط وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

۷شعبه در ایران، اروپا و ترکیه

تهران، یاسوج، هامبورگ، براتیسلاوا، بوردو، استانبول، بارسلونا

 • تهران، میدان ونک، خیابان ملاصدرا، خیابان شیرازی، کوچه فلاحی، پلاک ۱۲، واحد ۸

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۱:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا