زندگی در ترکیه (شرایط و هزینه ها 2021)

turkey Flag

ترکیه یکی از تنها کشورهایی است که متعلق به دو قاره است. ترکیه در دسته بندی کشورهای توسعه یافته قرار دارد. شهرهای بزرگ ترکیه از نظر زیر ساخت ها و سیستم های حمل و نقل شباهت بسیاری با شهرهای اروپایی دارند. در این مقاله شما را با نکاتی درباره ترکیه برای زندگی در این کشور به همراه خانواده آشنا خواهیم کرد و به سوالات زیر پاسخ داده شده است.

 • ترکیه چگونه کشوری است؟
 • مردم ترکیه چگونه مردمی می باشند؟
 • شرایط اقتصادی ترکیه در حال حاضر چگونه است؟
 • شرایط و هزینه های زندگی در ترکیه چگونه می باشد؟
 • بهترین مناطق برای زندگی در ترکیه کدامند؟
 • معایب زندگی در ترکیه شامل چه مواردی می شود؟
 • در حال حاضر شرایط اخذ ویزا و اقامت در ترکیه به چه صورت است؟

موسسه سروش فردا در زمینه مهاجرت تحصیلی و کاری خدماتی ارائه نمی دهد.

بررسی صفر تا صد شرایط زندگی در ترکیه برای ایرانیان

ترکیه برای بسیاری از علاقه مندان به زندگی در این کشور، با داشتن زیرساخت های مناسب، کیفیت زندگی، هزینه های پایین و امکان زندگی در ترکیه بدون اقامت، چیزهای زیادی برای ارائه دارد. این مقاله به طور کامل و دقیق به بررسی صفر تا صد هزینه ها و شرایط زندگی در ترکیه برای ایرانیان خواهیم پرداخت. در ابتدا شما را با ویژگی های کشور ترکیه و مردم آن آشنا می کند. سپس به شرایط اقتصادی، زندگی، کار و هزینه های مربوطه می پردازد. پس از آن نیز شما را از مزایا و معایب زندگی در ترکیه آگاه می سازد.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فرداeurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. معرفی صفر تا صد فرهنگ و قوانین زندگی در ترکیه

ترکیه، یک‌ کشور اوراسیایی می باشد که در خاورمیانه واقع شده است. بخشی از این کشور که جزو توسعه یافته ترین کشورهای ایجاد شده بر اساس نظام جمهوری می باشد، در اروپا قرار گرفته است. ترکیه از لحاظ موقعیت جغرافیایی، از سه طرف با دریا احاطه شده است. دریای سیاه از جانب شمال، دریای مدیترانه از سمت جنوب و دریای اژه از غرب این کشور را احاطه کرده اند. همچنین باید گفت که ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان از شرق، یونان و بلغارستان از جانب شمال غربی و سوریه و عراق از جنوب شرقی همسایگان این کشور می باشند. پایتخت ترکیه شهر آنکارا است؛ اما بزرگترین شهر این کشور استامبول شناخته شده است. تاسیس حکومت فعلی ترکیه به سال 1923 و به رهبری فردی به نام آتاتورک مربوط می شود. کشور زیبای ترکیه همواره یکی از مقاصد اصلی توریست های داخلی و خارجی به حساب می آید.

معایب زندگی در ترکیه
Istanbul,-Turkey

آب و هوای کشور ترکیه

کشور ترکیه آب و هوای متفاوتی دارد. آب و هوای نواحی ساحلی نزدیک به دریای مدیترانه و اژه، معتدل مدیترانه ای است. آب و هوای نواحی هم مرز با دریای اژه نیز اقیانوسی می باشد که زمستان هایی خنک و مرطوب و تابستان هایی نسبتاً گرم دارد. دشت های مالاتیه و قونیه، از خشک ترین مناطق ترکیه به شمار می روند. همچنین نواحی مربوط به دریای سیاه بیشترین میزان بارش باران را دارند. ماه می، گرم ترین ماه سال در ترکیه و ماه جولای و آگوست خشک ترین ماه های این کشور در سال محسوب می شوند. شرایط زندگی در ترکیه برای ایرانیان که به آب و هوای معتدل علاقه مند هستند، بسیار دلپذیر می باشد؛ زیرا این کشور به طور کلی کشوری پرباران شمرده می شود‌.

جمعیت کشور ترکیه

جمعیت افرادی که در کشور ترکیه زندگی می کنند، بالغ بر 80میلیون نفر است. این کشور جزو کشورهای پر جمعیت خاورمیانه به شمار می رود. طبق پیش بینی مرکز آمار ترکیه، این کشور تا سال 2040 با 100 میلیون نفر جمعیت مواجه خواهد شد. به طوری که شهرهای استامبول، آنکارا، ازمیر، بورسا و آنتالیا، جزو شهرهای رده اول پرجمعیت در این کشور به حساب خواهند آمد. در کل باید بدانید که در مناطقی از ترکیه که کشاورزی، صنعت و تجارت دارای رونق بیشتری هستند، جمعیت نیز بیشتر است. لازم به ذکر است که شهر تونجالی ترکیه که در نزدیکی مرز ایران قرار دارد، با جمعیت حدوداً 82 هزار نفر، کم جمعیت ترین شهر این کشور شناخته می شود‌.

از لحاظ قومیتی باید بدانید که 80% از جمعیت این کشور را ترک ها تشکیل داده اند. درصد باقی مانده شامل اقوام کرد و سایر اقوام متفرقه می شود که در شرق و جنوب شرقی این کشور ساکن هستند.

بر اساس آخرین اطلاعات WHO که درباره امید به زندگی در ترکیه منتشر شده است، سن امید به زندگی در مردان 73.3، زنان 79.4 و امید به زندگی کل 76.4 است که رتبه 52 امید به زندگی در جهان را به ترکیه می دهد.

زندگی در ترکیه
Hagia-Sophia,-Fatih,-Turkey

در ادامه مقاله با مردم ترکیه و شرایط اقتصادی این کشور آشنا خواهید شد…

2. زندگی مردم در کشور ترکیه چگونه است؟

آیا شرایط مهاجرت به ترکیه را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تخصص شما

قبل از ورود به بحث فرهنگ این کشور دموکراتیک لازم است کمی از مردم ترکیه بدانید. مردمی که در ترکیه زندگی می‌ کنند، بسیار مهربان، خون گرم و مهمان پذیر هستند و فرهنگشان به فرهنگ مردم ایران بسیار نزدیک است. این کشور دارای فرهنگی متنوع می باشد. مهاجرت های فراوان و تهاجم های رخ داده در سده های اخیر علت فرهنگ متنوع این کشور است.

استفاده ی خانم ها از نام خانوادگی همسرشان پس از ازدواج از آداب و رسوم مردم ترکیه است. ترک ها، برخلاف اروپایی ها، به طولانی شدن روابط خود علاقه نشان می دهند. در نتیجه با طولانی تر و عمیق تر شدن یک رابطه، تعهدات و پایبندی طرفین افزایش می یابد.

در کشور ترکیه فرهنگ آسیایی و اروپایی تلفیق شده است. در طی قرن های گذشته، موسیقی و هنر ترکیه، با رشد و تنوع زیادی همراه بوده است. به طوری که موسیقی این کشور از ترکیب موسیقی سنتی ترکی، ایرانی‌، پاپ، آمریکایی و… ایجاد شده است.

مراسم خواستگاری در ترکیه ابتدا با آشنایی و توافق دختر و پسر برای ازدواج شروع می شود. پس از آن، مرحله ی دوم مختص به آشنایی خانواده ها و تصمیم گیری برای مراسم عروسی می باشد.

دین و مذهب مردم ترکیه

ترکیه همیشه خاستگاه ادیان مختلف به حساب آمده است. تعداد مسلمانان اهل تسننی که در ترکیه زندگی می کنند، حدوداً 47 میلیون نفر می باشد. حدود 18 میلیون نفر از باقی مانده ی جمعیت، علوی و ۱ میلیون نفر از مسلمانان این کشور را افراد شیعه تشکیل می دهند. الباقی جمعیت یعنی حدود 750 هزار نفر دیگر، به دین هایی دیگر معتقد هستند و یا دین ندارند. مسلمانان اهل تسنن ترکیه پیروان مذاهب مختلف اهل سنت می باشند. اما در بینشان حنفی ها، که به طور عمده در مرکز و غرب ترکیه ساکن هستند، بزرگترین گروه شمرده می شوند. همچنین وجود مسجدها و کلیساهای زیبا در کنار یکدیگر، احترام مردم این کشور به ادیان مختلف را نشان می دهد.

زبان مردم ترکیه

یکی از قدیمی ترین زبان های دنیا، زبان رسمی این کشور، یعنی زبان ترکی می باشد. تفاوت بین زبان ترکی استامبولی و ترکی آذری خیلی کم است و با هم شباهت بسیاری دارند. قسمتی از مردم ترکیه (کردها) افزون بر صحبت به زبان ترکی، به زبان کردی نیز مسلط هستند. اکثر این افراد ساکن در شرق و جنوب شرقی ترکیه می باشند. البته توجه داشته باشید که با رونق صنعت گردشگری در این کشور، آن قسمت از مردم که در ارتباط با توریست ها می باشند، به زبان انگلیسی کاملاً مسلط هستند.

نکته ای کاربردی

 اگر شما به زبان ترکی مسلط نیستید و می خواهید به کشور زیبای ترکیه سفر توریستی داشته باشید، نگران نباشید. زیرا در صورت یاد گرفتن چند جمله ی ساده ی ترکی، برقراری ارتباط با مردم این کشور و انجام امور برایتان آسان خواهد شد. برخی از این جملات عبارتند از:

لطفا این آدرس را به من نشان بدید                        lütfen bu adresi bana gösterin              لوطفاً بو آدرسی بَنَ گُسترین

از کجا می‌توانم تاکسی بگیرم؟                                      ?nereden taksi bulabilirim               نِرِدِ تاکسی بولابیلیریم؟

لطفاً یک رستوران خوب به من معرفی می‌کنید؟              .lütfen benı iyi bir restoran tanıtın        لوطفاً بِنی ای بیر رستوران تانِتِن؟

من ترک نیستم. از ایران آمده‌ام                                    Ben türk değılım. Iranlıyım            بِن تورک دِیلیم. ایران لی ایم

و…

زندگی در ترکیه
The-Blue-Mosque,-Istanbul,-Turkey

3. صفر تا صد شرایط کار و زندگی در ترکیه

لیر، واحد پولی کشور ترکیه می باشد. صنعت گردشگری، مهم ترین منبع اقتصادی این کشور محسوب می شود. سالانه به طور میانگین 40 میلیون نفر گردشگر و توریست به ترکیه سفر می کنند و این امر سبب افزایش سود و گردش مالی در ترکیه می شود. کشور ترکیه، کشوری سنتی-مدرن به حساب می آید. علاوه بر صنعت گردشگری، یکی دیگر از پایه های اقتصادی و در حال گسترش این کشور، صنعت کشاورزی است. از بین محصولات و خدمات صادراتی کشور ترکیه می توان از تولید تجهیزات، مواد اولیه، حمل و نقل بین المللی و پوشاک نام برد.

لازم به ذکر است که وضعیت توسعه و پیشرفت ترکیه در سال های اخیر به گونه ای بوده است که پایین بودن ارزش لیر و تورم زیاد در سال 2005 میلادی، سبب مصمم شدن دولت این کشور برای حذف شش صفر از واحد پولی خود شد.

در این قسمت با صفر تا صد حداقل هزینه و سرمایه لازم برای زندگی در ترکیه اطلاع می یابید…

4. شرایط هزینه اقامت و زندگی در کشور ترکیه برای ایرانیان چگونه است؟

هزینه زندگی در شهرهای کوچک و بزرگ و روستاهای ترکیه هم مانند هر جایی از جهان به طور طبیعی به مواردی مانند نوع زندگی شخص، خوراک، پوشاک، منطقه ی زندگی و… وابسته است. اما اگر بخواهیم به طور کلی بگوییم که هزینه زندگی در ترکیه چقدر خرج دارد؟ باید گفت هزینه های ماهانه ی زندگی را به طور میانگین می‌توان بین 2.500 تا 3.000 لیر (تقریباً معادل 500 تا 600 دلار) در نظر گرفت.

برای اطلاعات کامل از هزینه های مهاجرت به ترکیه، می توانید مقاله برای مهاجرت به ترکیه چقدر پول لازم است؟ را مطالعه نمایید.

هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه

تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه هزینه ای به دنبال ندارد و به صورت رایگان می باشد. تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور نیز در طول یک سال حدوداً 10.000 تا 30.000 لیر و هزینه تحصیل در دانشگاه‌های نیمه خصوصی، 5.000 تا 10.000 لیر هزینه به دنبال دارد.

مواردی مانند نوع رشته، نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی در میزان هزینه های تحصیل در این کشور موثر است.

نکاتی درباره ی شرایط و هزینه های زندگی در ترکیه برای ایرانیان براساس تجربیات

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد
 • میزان اجاره ی یک خانه ی 70 متری را در ترکیه به طور متوسط بین 700 تا 800 لیر باید در نظر گرفت.
 • قیمت هر لیتر بنزین در ترکیه 6.5 لیر می باشد.
 • در ترکیه، هزینه های مربوط به حمل و نقل و استفاده از وسایل نقلیه ی عمومی (اتوبوس، مترو، انواع قایق و…) به دو صورت نقدی و الکترونیکی پرداخت می شود.
 • همچنین باید بدانید که هزینه های حمل و نقل برای زندگی در شهرهای استامبول و آنکارا، بیشتر از دیگر شهرهای ترکیه می باشد.
زندگی در ترکیه
Cappadoccia—Turkey

صفر تا صد هزینه های زندگی در ترکیه

در جداول زیر می توانید صفر تا صد شرایط هزینه های زندگی در ترکیه برای ایرانیان را مشاهده نمایید. صفر تا صد هزینه زندگی در ترکیه برای یک خانواده چهاره نفره بدون احتساب هزینه اجاره خانه 10.868 لیر می باشد.

جدول 1: هزینه های مواد غذایی و حمل و نقل در ترکیه

رستوران در ترکیهقیمت (TL)گستره (TL)
وعده غذایی، رستوران ارزان قیمت20.00 TL15.00-25.00
وعده غذایی برای 2 نفر، رستوران متوسط (پیش غذا، غذای اصلی، دسر)70.00 TL50.00-100.00
McMeal در McDonalds17.00 TL15.00-20.00
کاپوچینو8.83 TL7.00-10.00
کوکاکولا / پپسی (بطری 0.33 لیتر)3.21 TL2.00-5.00
سوپر مارکت در ترکیه  
شیر (1 لیتر)12.51 TL9.46-15.14
نان سفید تازه (500 گرم)1.84 TL0.91-2.72
برنج سفید (1 کیلوگرم)3.03 TL2.04-4.54
تخم مرغ (12 عدد)7.60 TL5.00-12.00
پنیر محلی (1 کیلوگرم)10.94 TL6.80-15.88
سینه مرغ (1 کیلوگرم)6.82 TL4.54-9.07
گوشت گاو (1 کیلوگرم)24.12 TL18.14-31.75
سیب (1 کیلوگرم)1.80 TL1.36-2.72
موز (1 کیلوگرم) TL 3.532.27-4.51
پرتقال (1 کیلوگرم)1.55 TL0.91-2.27
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم)1.82 TL1.36-2.72
سیب زمینی (1 کیلوگرم)1.26 TL0.68-2.27
پیاز (1 کیلوگرم)1.08 TL0.57-2.27
کاهو (1 سر)2.58 TL1.50-4.00
آب (بطری 1.5 لیتر)1.65 TL1.00-2.00
بسته سیگار (مارلبورو)13.00 TL12.00-14.00
حمل و نقل در ترکیه  
بلیط یک طرفه (حمل و نقل مترو)2.60 TL2.50-3.00
بلیط ماهانه (استفاده معمول)200.00 TL130.00-205.00
تاکسی4.00 TL3.65-5.00
تاکسی هر 1 کیلومتر4.18 TL3.65-5.00
تاکسی هر 1 ساعت23.10 TL4.02-4.99
بنزین (1 لیتر)22.19 TL20.63-23.70
فولکس واگن گلف 1،4 KW Trendline110,000.00 TL95,000.00-120,099.72
تویوتا کرولا 1.6 لیتر 97 کیلو وات کمپرسور96,219.90 TL80,000.00-120,000.00

جدول2: هزینه های موارد کاربردی، اجاره ماهانه منزل، خرید آپارتمان و حقوق و دستمزد در ترکیه

موارد کاربردی – قبوض  
هزینه‌های عمومی (برق، گرمایش، خنک کننده، آب، زباله) برای آپارتمان 85m2308.59 TL196.15-467.50
تعرفه تلفن همراه (1 دقیقه – بدون تخفیف)0.65 TL0.40-1.00
اینترنت (60 مگابیت در ثانیه یا بیشتر، دانلود نامحدود، کابل / ADSL)77.75 TL60.00-120.00
ورزش و اوقات فراغت در ترکیه  
باشگاه بدنسازی، هزینه ماهانه برای 1 بزرگسال128.22 TL90.00-200.00
(اجاره زمین تنیس (1 ساعت در آخر هفته61.49 TL25.00-100.00
سینما18.00 TL15.00-24.00
مراقبت از کودک در ترکیه  
 مهد کودک (ماهانه برای 1 کودک)1,359.08 TL800.00-2,200.00
پوشاک و کفش در ترکیه  
 1 جفت جین (Levis 501 یا مشابه)171.33 TL100.00-250.00
 1 لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره ای (Zara، H & M، …)112.68 TL70.00-180.00
 1 جفت کفش نایک272.16 TL200.00-350.00
 1 جفت کفش مردانه چرم233.48 TL150.00-350.00
اجاره ماهانه منزل در ترکیه  
 آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر1,346.05 TL750.00-2,000.00
 آپارتمان (1 خوابه) خارج از مرکز807.59 TL500.00-1,200.00
 آپارتمان (3 اتاق خواب) در مرکز شهر2,353.52 TL1,300.00-4,000.00
 آپارتمان (3 اتاق خواب) خارج از مرکز1,429.70 TL800.00-2,000.00
قیمت خرید آپارتمان در ترکیه  
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر5,936.12 TL3,000.00-10,000.00
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز3,071.23 TL1,615.37-5,000.00
حقوق و دستمزد در ترکیه  
میانگین حقوق ماهانه خالص (بعد از مالیات)2,366.86 TL 
نرخ بهره وام به درصد (٪)، 20 ساله13.6510.00-18.00

داده های بالا بر اساس 22209 گزارش از 1716 گزارشگر مختلف در طول 18 ماه گذشته جمع آوری شده است.

معایب زندگی در ترکیه

در ادامه ی مقاله به معرفی شهرهای ترکیه و بررسی شرایط مهاجرت، خطرات و حقایق زندگی در ترکیه می پردازیم.

5. آیا زندگی در ترکیه خوب است؟

شما برای مهاجرت به ترکیه با چالش انتخاب شهری مناسب از لحاظ آب و هوا و ویژگی های معیشتی مواجه هستید. شهر استامبول را قلب اقتصادی ترکیه می نامند. موقعیت جغرافیایی این شهر که دارای مسیرهای آبی و خاکی به خصوصی است دلیل این نام گذاری می باشد.

کشور ترکیه با 81 استان، در بین کشورهای پهناور جهان، در جایگاه سی و هفتم قرار دارد. استامبول، آنکارا، ازمیر، بورسا، آدانا و آنتالیا، بزرگترین شهرهای ترکیه به حساب می آیند که هر یک از آنها دارای جذابیت های مخصوص به خود می باشند. همچنین لازم به ذکر است که 13 مکان در این کشور ثبت جهانی شده اند.

بهتر است بدانید که مشاغلی مانند آرایشگری، هتلداری، مهمان داری، تدریس زبان، سرمایه گذاری و… جزو مشاغل پردرآمد، به خصوص برای مهاجران، به شمار می روند.

6. زندگی در کدام شهر ترکیه بهتر است؟

از زندگی در استانبول گرفته تا شهرهای ساحلی مانند مارماریس، بدروم و ازمیر، همه مکان های مناسبی برای گذراندن دوران بازنشستگی در ترکیه هستند.

زندگی در ازمیر و آنتالیای ترکیه چگونه است؟

شهرهای ازمیر و آنتالیا از اولین مقاصد گردشگری و جزو مهم ترین شهرهای تفریحی ترکیه هستند. دلیل این امر مواردی از قبیل آب و هوای معتدل، مردم بافرهنگ و‌ دوست داشتنی، بافت شهری تاریخی و تفریحگاه های زیبا و جذاب در این شهرها می باشد.

اگر با هدف بازنشستگی مهاجرت به ترکیه را انتخاب کرده اید، شهری بهتر از ازمیر برای این امر پیدا نخواهید کرد. ازمیر از امکانات زیادی برخوردار است و یکی از بزرگترین شهرهای ترکیه محسوب می شود. ازمیر به عنوان یک بندر تفریحی محبوب شناخته می شود و دارای ورزشهای آبی فراوان، فرصت های دریانوردی و آب و هوای مناسب است.

یکی دیگر از مکان هایی که بسیار مورد توجه بازنشستگان قرار می گیرد، زندگی در منطقه ساحلی فتحیه ترکیه است.

زندگی در بدروم

به لطف ارتباط بدروم با هنرمندان و نویسندگان خارجی در دهه 1960، به سرعت به یک شهر درجه یک و محبوب برای گردشگران تبدیل شده است. هتل های بزرگ زیادی در امتداد ساحل این شهر وجود دارد.

زندگی در بورسا

بسیاری از غربی ها قسمت غربی ترکیه را به دلیل شهرت جهانی بیشتر برای تفریح و زندگی انتخاب می کنند. زندگی در شهر بورسا، اگر می خواهید طعم واقعی زندگی در ترکیه را بچشید، عالی است. دمای هوا در بورسا معمولاً در تابستان حدود 31 درجه سانتیگراد است و در زمستان به حدود 10 درجه سانتی گراد می رسد.
شهر بورسا در قرن 14، پایتخت دوم عثمانی بود. این شهر به دلیل تمرکز معماری عثمانی در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. شهر بورسا فضای سبز زیادی دارد و به دلیل تلاش دولت محلی برای حفظ فضاهای طبیعی به گرین بورسا معروف است.

بورسا قطب اصلی ترکیه برای تولید خودرو است و کارخانه های کیا و رنو در این شهر واقع شده اند.

زندگی در مارماریس

شهر مارماریس در جنوب غربی ترکیه و در مسیر رودخانه ترکیه واقع شده است. مارماریس یک مرکز ملی برای قایقرانی و غواصی است و برای برنامه های زمستانی قایقرانان یک انتخاب محبوب است. این شهر سواحل متعدد و دریاچه های کوچک دارد که برای قایق سواری ایده آل است.

این منطقه همچنین از تاریخ طبیعی فوق العاده ای برخوردار است. یکی از ویژگی های برجسته آن وجود غار نیمارا در جزیره بهشت ​​است و هزاران سال محل عبادت مذهبی بوده است.

این روزها با توسعه اقتصاد توریستی و پایین بودن هزینه رندگی لاکچری در ترکیه نسیت به سایر نقاط جهان با امکانات مشابه، زندگی در شهرهای کایسری، قیصریه، اسکی شهیر، ادیرنه، اسپارتا، دنیزلی، دیدیم، ریزه، چشمه، مرسین و مانیسای ترکیه، شهرهای دیگری هستند که در کنار مناطق معروف ترکیه مورد توجه علاقه مندان به مهاجرت به این کشور، قرار گرفته اند.

6. معایب زندگی در ترکیه شامل چه مواردی می شود؟

شما برای مهاجرت به ترکیه مانند دیگر کشورهای جهان، باید به طور کامل از شرایط زندگی در ترکیه برای ایرانیان، مردم این کشور و… مطلع شوید تا به مشکل برنخورید. زندگی در ترکیه هم معایب مخصوص به خود را دارد. در این بخش، معایب زندگی در ترکیه را مورد بررسی کامل قرار می دهیم.

زبان ترکی

مسئله ی زبان یکی از مشکلاتی است که مهاجران خارجی، به خصوص انگلیسی زبان، که به‌ این کشور سفر می‌کنند با آن روبرو هستند. در ترکیه مردمی که در ارتباط با صنعت گردشگری می باشند با زبان انگلیسی آشنایی دارند. اما در افراد دیگر این کشور، توانایی و تمایل چندانی به صحبت به این زبان دیده نمی شود. این مسئله یکی‌از معایب زندگی در ترکیه به حساب می آید.

آشنایی با آداب و رسوم مردم ترکیه

کشور ترکیه امنیت زیادی دارد اما یکی از معایب زندگی در این کشور این است که در صورت نداشتن اطلاعات کافی و عدم آشنایی با رسم و رسومات رایج آن، ممکن است در دام افراد سودجو، کلاه بردار و یا حتی زورگیر گرفتار شوید.

هزینه های زندگی در ترکیه

هزینه های بالای درمان، مواد غذایی و تحصیل در دانشگاه های خصوصی، از دیگر معایب زندگی در ترکیه به شمار می رود. با داشتن برنامه ریزی درست و هدفمند می توانید از مواجه شدن با این مشکل جلوگیری نمایید.

در قسمت پایانی مقاله با نکته هایی کاربردی درباره ی ترکیه و چند وب سایت مفید در این کشور آشنا می شوید…

Istanbul-Brick-&-Stone
Istanbul-Brick-&-Stone

7. نکته هایی درباره حقایق زندگی در ترکیه

آیا شرایط مهاجرت به ترکیه را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تخصص شما

 • 80 هزار گونه ی جانوری در کشور ترکیه وجود دارد. در صورتی که در کل اروپا تنها 60 گونه جانوری زندگی می کنند.
 • در کل جهان، تنها شهری که در دو قاره آسیا و اروپا واقع شده است، استامبول می باشد. این شهر در سال 1502، پرجمعیت ترین شهر دنیا شناخته شد.
 • کشور ترکیه یکی از مقاصد پربازدید جهان به حساب می آید و از این لحاظ دارای رتبه ی ششم جهانی است. به همین دلیل تعداد افرادی که صرفاً با رویکرد گردشگری، برای اخذ اقامت توریستی ترکیه اقدام می کنند، زیاد است.

در ترکیه، با اجاره نامه ی منزل، امکان اقدام برای اخذ اقامت این کشور با اجاره خانه وجود دارد.

 • یکی از واقعیت های زندگی در ترکیه این است که مردم این کشور به وعده ی غذایی صبحانه بسیار علاقه مندند و به آن، برای شروع روز خود اهمیت زیادی می دهند. ترک ها در این مورد، تفاوتی برای روزهای تعطیل با روزهای عادی قائل نمی شوند و حداقل 20 دقیقه از زمانشان را به خوردن صبحانه اختصاص می دهند.
 • به دلیل قراردادی منعقد شده بین رضاشاه و آتاتورک در دوران پهلوی، اتباع هر دو کشور امکان سفر بدون‌ ویزا به این کشورها را به مدت 100 سال دارند. لازم به ذکر است که این قرارداد تا 10 سال دیگر مهلت دارد.

8. در حال حاضر، شرایط لازم برای اقامت و زندگی در ترکیه به چه صورت است؟

اگر می خواهید به ترکیه مهاجرت کنید، با چندین روش مواجه هستید که هر کدام دارای محاسن و محدودیت مخصوص به خود می باشد. شما می توانید از همکاران ما در موسسه حقوقی سروش فردا، با گرفتن مشاوره در خصوص زندگی در ترکیه و اخذ اقامت این کشور و سایر کشورهای حوزه ی شنگن کمک بگیرید.

مشاورین ما همیشه برای ارائه ی مشاوره و آشنا کردن شما با روش های اخذ اقامت ترکیه برای ایرانیان آماده هستند. برای دریافت مشاوره ی رایگان هم اکنون می‌توانید تماس حاصل فرمایید.

Istanbul,-Turkey-(2)
Istanbul,-Turkey-(2)

9. معرفی چند وب سایت مفید و کاربردی در ترکیه

 1. هزینه های دقیق زندگی در ترکیه و مقایسه آن با سایر کشورها (آپدیت جدید)
 2. اجاره منزل و خرید ملک در ترکیه
 3. بهترین سایت کاریابی در ترکیه
 4. خرید و فروش اتومبیل در ترکیه

10. چگونه از آخرین اخبار و تغییرات شرایط زندگی در ترکیه برای ایرانیان مطلع شویم؟

موسسه ی حقوقی سروش فردا شما را از آخرین اخبار، شرایط و مدارک لازم برای زندگی در ترکیه برای ایرانیان (فرهنگ، کار، هزینه‌ها، ارزیابی شهرهای ترکیه، معایب و…) مطلع می کند. برای همراهی با ما اینجا کلیک کنید.


سوالات متداول زندگی در ترکیه

✅ ساختار فرهنگی کشور ترکیه چگونه است؟

مردمی که در ترکیه زندگی می‌ کنند، بسیار مهربان، خون گرم و مهمان پذیر هستند و فرهنگشان به فرهنگ مردم ایران بسیار نزدیک است.

✅ شرایط زندگی در کدام شهرهای ترکیه برای ایرانیان بهتر است؟

شهرهای ازمیر و آنتالیا از اولین مقاصد گردشگری و جزو مهم ترین شهرهای تفریحی ترکیه هستند. دلیل این امر مواردی از قبیل آب و هوای معتدل، مردم بافرهنگ و‌ دوست داشتنی، بافت شهری تاریخی و تفریحگاه های زیبا و جذاب در این شهرها می باشد.

✅ آیا برای ورود به کشور ترکیه نیاز به اخذ ویزا دارید؟

به دلیل قراردادی منعقد شده بین رضاشاه و آتاتورک، اتباع هر دو کشور امکان سفر بدون‌ ویزا به این کشورها را به مدت 100 سال دارند.

✅ صفر تا صد هزینه زندگی در ترکیه چقدر است؟

هزینه زندگی در ترکیه برای یک خانواده چهاره نفره بدون احتساب هزینه اجاره خانه 10.868 لیر می باشد.

✅ معایب زندگی در ترکیه چیست؟

از معایب و مشکلات شرایط زندگی در ترکیه برای ایرانیان می توان به هزینه های بالای درمان، مواد غذایی و تحصیل در دانشگاه های خصوصی اشاره کرد.

جمع بندی

Conclusion

مهاجرت برای زندگی در ترکیه به معنای استفاده از آب و هوای مناسب، غذاهای متنوع، زندگی در محیطی جدید و شاداب و هزینه های پایین است. اگر تصمیم به زندگی در ترکیه گرفته اید، در مقاله ای که خواندید، تمامی جوانب زندگی در ترکیه بررسی گردید. زندگی در ترکیه نیز مانند دیگر کشورها، دارای مزایا و معایب مخصوص به خود می باشد.

 

 

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۱سال سابقه وکالت

انجام امور توسط وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

۷شعبه در ایران، اروپا و ترکیه

تهران، یاسوج، هامبورگ، براتیسلاوا، بوردو، استانبول، بارسلونا

 • تهران، میدان ونک، خیابان ملاصدرا، خیابان شیرازی، کوچه فلاحی، پلاک ۱۲، واحد ۸

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۱:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا