سرمایه گذاری در اسلواکی (اطلاعات 2021)

slovakia Flag

سرمایه گذاری یکی از روش هایی است که متقاضیان خارجی می‌توانند برای دریافت اقامت دائم و پاسپورت اسلواکی اقدام کنند. از متداول ترین روش های سرمایه گذاری در اسلواکی، ثبت شرکت است که در این مقاله به طور کامل به آن پرداخته خواهد شد.

 • حداقل مبلغ سرمایه گذاری در اسلواکی چقدر است؟
 • آیا با ثبت شرکت در اسلواکی می‌توان اقامت دائم این کشور را دریافت کرد؟
 • دریافت پاسپورت و تابعیت اسلواکی از طریق ثبت شرکت چقدر زمان می‌برد؟
 • مراحل افتتاح شرکت در اسلواکی چیست؟
 • کدامیک از انواع شرکت ها را می‌توان در اسلواکی ثبت کرد؟

موسسه سروش فردا در زمینه مهاجرت تحصیلی و کاری خدماتی ارائه نمی دهد.

✅ بررسی سرمایه گذاری در اسلواکی

مهاجرت سرمایه گذاری به اسلواکی از جمله روش هایی است که بسیار از صاحبان کسب و کار برای دریافت اقامت این کشور انتخاب می‌کنند. در این روش مهاجرتی، متقاضی علاوه بر راه اندازی کسب و کار خود و کسب درآمد، می‌تواند برای همسر و فرزندان خود نیز ویزای همراه و اقامت اسلواکی را دریافت کند. حداقل مبلغ سرمایه گذاری در کشور اسلواکی به نوع شرکتی که انتخاب کرده‌اید بستگی دارد و می‌تواند از 2500 یورو تا 25 هزار یورو باشد. در این علاوه بر بررسی شرایط و مراحل ثبت شرکت در اسلواکی به بررسی هزینه های جانبی و مزایای مهاجرت به این کشور از طریق سرمایه گذاری می‌پردازیم.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده‌اند. می‌توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می‌توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

مهاجرت سرمایه گذاری به اسلواکی

1. چرا مهاجرت سرمایه گذاری به اسلواکی مهم است؟

دلایل زیادی وجود دارند که اهمیت مهاجرت به اسلواکی از طریق سرمایه گذاری را نشان می‌دهند. سرمایه گذاری در کشور مبداء کار پر ریسکی است، حالا فرض کنید که قصد اخذ اقامت اسلواکی از طریق سرمایه گذاری را داشته باشید. یک کشور خارجی که با قوانین و مقررات و بازار سرمایه گذاری در آن آشنا نیستید.

بنابراین برای موفقیت در این مسیر علاوه بر اطلاع از شرایط و قوانین باید با حداقل مبلغ سرمایه گذاری در کشور اسلواکی نیز آشنا شوید. از طرفی باید بدانید که با مهاجرت سرمایه گذاری به اسلواکی چه منافعی خواهید داشت. در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم که چرا باید روش سرمایه گذاری در کشور اسلواکی را انتخاب کنید.

دلایل اهمیت مهاجرت به اسلواکی از طریق سرمایه گذاری

 • موقعیت استراتژیک: اسلواکی یک منطقه کلیدی در قلب اروپا است و بازار بالقوه بزرگی برای صادرات دارد.
 • امنیت و ثبات: اسلواکی یکی از باثبات ترین و امن ترین کشورهای اروپایی از لحاظ اقتصادی و مالی است.
 • منطقه یورو: اسلواکی از سال 2009 به یکی از اعضای منطقه یورو تبدیل شده است. بنابراین نگرانی از بابت نوسان ارز در تجارت با کشورهای اروپایی نخواهید داشت.
 • نیروی کار واجد شرایط: نیروی کار مقرون به صرفه، ماهر و متخصص از جمله منابع مهم در اسلواکی است.
 • نیروی کار ارزان: برای متقاضیانی که قصد سرمایه گذاری در اسلواکی از طریق ثبت شرکت را دارند، نیروی کار ارزان بسیار حائز اهمیت خواهد بود.
 • کلاس جهانی: اسلواکی بالاترین میزان بهره وری نیروی کار را در منطقه یورو دارد.
 • سرمایه گذاری مداوم: به دلیل ثبات اقتصادی و وجود بازارهای بالقوه، اسلواکی به یکی از کشورهایی تبدیل شده که سرمایه گذاری خارجی در آن همواره رو به رشد است.
 • عضویت در اتحادیه اروپا: اسلواکی عضوی از اتحادیه اروپا و یکی از اقتصادهای صادراتی این اتحادیه است.
 • کمترین بدهی خارجی: اسلواکی در میان تمامی کشورهای اروپایی، کمترین میزان بدهی خارجی را دارد که همین امر باعث ثبات اقتصادی و تمرکز روی ایجاد زیرساخت های قوی تر شده است.
 • کمترین میزان هزینه زندگی در اروپا: هزینه زندگی در اسلواکی از تمامی کشورهای اروپایی پایین تر است، همین امر باعث شده تا این کشور مقصد مناسبی برای سرمایه گذاری و زندگی دائم متقاضیان خارجی باشد.
 • توسعه مداوم زیرساخت: شبکه زیرساخت های اسلواکی به صورت کامل حرفه ای و مهندسی شده ساخته شده و بستری مناسب را برای سرمایه گذاری فراهم کرده است.
 • پشتیبانی دولت: دولت اسلواکی همواره برنامه های تشویقی را برای جذب سرمایه گذران جدید ارائه می‌دهد و برنامه های مالیاتی ویژه برای کسب و کارهای مبنی بر تحقیق و توسعه دارد.

آیا شرایط مهاجرت به اسلواکی را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تخصص شما

2. برای سرمایه گذاری در کشور اسلواکی چه شاخص هایی را باید در نظر داشت؟

وضعیت اقتصادی اسلواکی یکی از مهم ترین شاخص هایی است که باید برای مهاجرت سرمایه گذاری به اسلواکی مد نظر داشته باشید. طی سال های 2018 تا 2020، کشور اسلواکی نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر جهان، با کاهش رشد اقتصادی مواجه بوده است. به طوری که رشد اقتصای این کشور از 4% در سال 2018 به 2.3% در سال 2019 و در نهایت به 5%- در سال 2020 رسیده است. اما با گذر از این دروه بد اقتصادی برای کل جهان، انتظار می‌رود که رشد اقتصادی اسلواکی در سال 2021 به بیش از 5.4% افزایش پیدا کند.

نرخ پایین بیکاری، افزایش دستمزد، افزایش درآمد خانوارها، افزایش تولید ناخالص داخلی و ثبات اقتصادی از جمله مواردی است که برای سرمایه گذاری در کشور اسلواکی مد نظر داشته باشید.

به عنوان یک سرمایه گذار باید بدانید که تراز تجاری مازاد اسلواکی در سال 2020 بیش از 714.4 میلیون یورو بوده است. و با پیش بینی های صورت گرفته این تراز در سال 2021 با افزایش چشمگیری روبرو خواهد بود.

3. کدام بخش ها بیشترین پتانسیل را برای سرمایه گذاری در کشور اسلواکی دارند؟

اسلواکی در سال های اخیر به یکی از محبوب ترین مقاصد سرمایه گذاری خارجی در منطقه یورو تبدیل شده است. صدها هزار سرمایه‌گذار برجسته از جمله سرمایه گذران آلمانی، اسلواکی را به عنوان کشور مناسب برای سرمایه گذاری در صنایع مختلف، خصوصاً صنعت خودرو انتخاب کرده‌اند.

حضور سرمایه گذارانی از کشورهای پیشرفته و تراز اول دنیا مانند آلمان، باعث شده تا اسلواکی مورد توجه سرمایه گذران کشورهای دیگر نیز قرار گیرد. همین امر سرانه حداقل مبلغ سرمایه گذاری در اسلواکی را به مقدار قابل توجهی افزایش داده است.

شاخه هایی از صنعت که در درازمدت بیشتری میزان جذب سرمایه گذار را داشته‌اند شامل مهندسی، مکانیک، خودرو، داروسازی، الکترونیک و صنعت برق است.

4. شرایط متقاضیان خارجی برای مهاجرت سرمایه گذاری به اسلواکی چیست؟

یکی از مهم ترین شرایطی که متقاضیان خارجی برای مهاجرت سرمایه گذاری به اسلواکی باید داشته باشند، حداقل مبلغ سرمایه گذاری در کشور اسلواکی است.

سرمایه گذاران خارجی برای توسعه شرکت به حداقل مبلغ سرمایه گذاری در کشور اسلواکی معادل 100 میلیون یورو نیاز دارند.

متقاضیان برای اخذ اقامت اسلواکی از طریق سرمایه گذاری باید این مبلغ را سرمایه گذاری کنند یا حداقل 300 شغل جدید در اسلواکی ایجاد کنند.

از دیگر شرایط مهاجرت به اسلواکی از طریق سرمایه گذاری، ارائه گواهی عدم سوء پیشینه کیفری است. بنابراین متقاضی سرمایه گذاری در کشور اسلواکی نباید سابقه کیفری در کشور مبداء داشته باشد.

تابعیت اسلواکی تنها به متقاضیانی اعطا می‌شود که در زمینه اقتصادی به نفع جمهوری اسلواکی سرمایه گذاری قابل توجهی انجام داده‌اند.

اگر متقاضی تمامی شرایط سرمایه گذاری را داشته باشد پس از 8 سال اقامت و به شرط صحبت کردن یا درک زبان اسلواکی، می‌تواند پاسپورت و تابعیت دریافت کند.

وزارت کشور اسلواکی در مورد تقاضای تابعیت این کشور، ظرف مدت 24 ساعت از تاریخ درخواست آن، تصمیم می‌گیرد.

سرمایه گذاری در کشور اسلواکی

5. متقاضی و همراهان پس از سرمایه گذاری در اسلواکی از چه حقوقی بهره مند می‌شوند؟

در فصل دوم قانونن اساسی اسلواکی آمده که شهروندان و کسانی که اقامت دائم این کشور را دارند از جمله اعضای خانواده متقاضی از مزایای زیر برخوردار خواهند شد.

 • حق کار
 • حق تحصیل
 • حق دسترسی به سیستم مراقبت های بهداشتی
 • حق برخورداری از حمایت قضایی

6. روش های سرمایه گذاری در کشور اسلواکی کدامند؟

روش های مختلفی برای مهاجرت و اخذ اقامت اسلواکی از طریق سرمایه گذاری وجود دارد که در آن ها شرایط، مراحل و حداقل مبلغ سرمایه گذاری متفاوت خواهد بود. اما یکی از مهم ترین روش هایی که می‌توانید برای مهاجرت سرمایه گذاری به اسلواکی انتخاب کنید، ثبت شرکت است. یکی از متداول ترین روش های سرمایه گذاری، ثبت شرکت است که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

برای راه اندازی کسب و کار در اسلواکی ابتدا باید برای تدوین اساسنامه اقدام کرده و شرکت را در یک دفتر ثبت رسمی به ثبت برسانید. در نهایت نیز باید برای انجام امور مالی شرکت، باید یک حسابدار استخدام کنید.

در ادامه مقاله به طور کامل به بررسی انواع شرکت های قابل ثبت در اسلواکی، میزان سرمایه مورد نیاز و هزینه های جانبی می‌پردازیم.

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

7. کدامیک از انواع شرکت ها را می‌توان در اسلواکی ثبت کرد؟

شرکت با مسئولیت محدود یا Spolocnost s Rucenim Obmedzeným (SRO)

شرکت با مسئولیت محدود یکی از محبوب ترین انواع شرکت هایی است که متقاضیان خارجی و شهروندان اسلواکی برای ثبت آن اقدام می‌کنند. برای ثبت این نوع شرکت به سرمایه اولیه حداقل 5.000 یورو نیاز دارید. شکت با مسئولیت محدود می‌تواند توسط یک یا چند سهامدار تأسیس شود.

شرکت سهامی خاص یا Akciová Spolocnost (AS)

یک شرکت سهامی با توجه به قابلیت انتقال سهام به دو شکل خصوصی یا دولتی قابل تأسیس خواهد بود. برای تأسیس این نوع شرکت باید حداقل 25.000 یورو سرمایه اولیه داشته باشید. شرکت سهامی با توجه به قابلیت انتقال سهام می‌تواند به دو شکل خصوصی یا دولتی باشد. شرکت های خصوصی بر خلاف شرکت های دولتی نمی‌توانند در اسلواکی تجارت آزاد داشته باشند.

حداقل سرمایه گذاری در اسلواکی

شرکت سهامی عام یا verejná obchodná spoločnosť

در شرکت سهامی عام توافق بین دو یا چند شریک انجام می‌شود که به صورت کامل و مساوی در برابر بدهی ها و سود شرکت مسئول هستند و در تصمیم گیری های شرکت نیز به یک اندازه تأثیر دارند. کلیه تصمیمات شرکت سهامی عام توسط اعضای آن گرفته شده و هر فرد نیز می‌تواند 250 یورو به عنوان سرمایه پرداخت کند.

سایر اشکال کسب و کار

مالکیت مستقل در اسلواکی یکی دیگر از رایج ترین انواع کسب و کارها در این کشور خواهد بود. این نوع شرکت توسط یک سرمایه گذار راه اندازی شده که به تنهایی مسئولیت کامل بدهی ها را بر عهده دارد. دارایی های شخصی متقاضی در صورت ورشستگی مشمول مطالبه خواهد شد.

از دیگر انواع شرکت ها برای سرمایه گذاری در اسلواکی می‌توان به نمایندگی یا شعبه اشاره کرد که برای راه اندازی آن ها نیازی به سرمایه اولیه نیست.

8. مراحل افتتاح شرکت در اسلواکی چیست؟

برای ثبت شرکت در اسلواکی باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • نامی مناسب برای شرکت انتخاب کرده و نوع شرکت را تعیین کنید.
 • اسناد و مدارک لازم برای ثبت شرکت شامل پاسپورت معتبر را آماده کنید.
 • اساسنامه شرکت را تنظیم کرده و در آن سهم و وظیفه هر یک از شرکا را مشخص کنید.
 • مدارک و اساسنامه را به اداره شرکت های اسلواکی ارائه کرده و برای اخذ گواهی ثبت شرکت اقدام کنید.
 • برای انتقال سرمایه به حساب شرکت، یک حساب شرکتی در یکی از بانک های اسلواکی افتتاح کنید.
 • در اداره امور مالیاتی برای اخذ شماره مالیات و در اداره بیمه برای بیمه کردن کارمندان، ثبت نام کنید.

9. افتتاح شرکت در اسلواکی چقدر زمان می‌برد؟

برای افتتاح شرکت در اسلواکی باید مراحل مختلفی را طی کنید که هر کدام از آن ها زمان مشخصی برای انجام امور اداری نیاز دارند.

 • رزرو نام شرکت کمتر از یک روز زمان می‌برد و هزینه کمی برای آن دریافت خواهد شد.
 • تهیه و تنظیم و محضری کردن اسناد قانونی شرکت، یک روز زمان می‌برد.
 • افتتاح حساب بانکی شرکت و واریز سرمایه اولیه به آن، یک روز زمان می‌برد.
 • دریافت فرم مالیات و ثبت نام در اداره مالیات اسلواکی، 5 روز زمان می‌برد.
 • ثبت شرکت در ثبت تجارت و مقامات مالیاتی حدود 9 روز به طول می‌انجامد.
 • ثبت نام شرکت برای اهداف مالیات بر ارزش افزوده بین 5 تا 15 روز زمان می‌برد.
 • ثبت نام کارفرما برای بهره مندی از مزایای سلامت و بازنشستگی تنها یک روز زمان می‌برد.

10. هزینه ثبت شرکت در اسلواکی چقدر است؟

برای ثبت شرکت در اسلواکی هزینه هایی باید پرداخت کنید که در ادامه به بررسی آن ها می‌پردازیم.

 • برای ثبت شرکت در اسلواکی باید در دادگاه این کشور ثبت نام کنید که هزینه آن 150 یورو خواهد بود.
 • هزینه تشکیل شرکت حدود 450 یورو خواهد بود.
 • خدمات حسابداری برای انجام امور مالی شرکت، ماهانه حداقل 100 یورو برای شما هزینه دارد.

11. مدارک لازم برای درخواست اقامت موقت اسلواکی کدامند؟

 • فرم تکمیل شده درخواست اقامت موقت.
 • دو عدد عکس رنگی جدید.
 • پاسپورت معتبر.
 • رسید پرداخت هزینه دریافت اقامت موقت اسلواکی.
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری.
 • مدارک تمکن مالی.
 • مدارک مربوط به محل اقامت.

متقاضی ظرف مدت 180 روز پس از دریافت اقامت موقت باید وارد خاک اسلواکی شده و ظرف مدت 3 روز کاری پس از ورود به اسلواکی، باید شروع اقامت خود را به اداره پلیس خارجی اسلواکی گزارش دهد.

متقاضی باید ظرف مدت 3 روز کاری پس از دریافت کارت اقامت، برای بیمه ثبت نام کرده و ظرف مدت 30 روز گزارشی پزشکی دریافت کند که بیماری ندارد که سلامت عموم مردم اسلواکی را به خطر اندازد.

مبلغ سرمایه گذاری در اسلواکی

12. هزینه دریافت اقامت موقت اسلواکی چقدر است؟

متقاضیان مهاجرت سرمایه گذاری به اسلواکی یا روش های دیگر مهاجرتی، برای دریافت اقامت موقت این کشور باید هزینه مشخصی را به اداره پلیس خارجی یا سفارت اسلواکی پرداخت کنند.

روش مهاجرتیهزینه اقامت موقت
کسب و کار232 یورو
اشتغال165.50 یورو
اشتغال فصلی33 یورو
فعالیت های ویژه99.50 یورو
تجمیع خانواده132.50 یورو
کارت آبی اروپا165.50 یورو
شخصی با اقامت طولانی مدت در اروپا که فعالیت تجاری در اسلواکی دارد232 یورو
شخصی با اقامت طولانی مدت در اروپا که در اسلواکی کار می‌کند165.50 یورو
شخصی با اقامت طولانی مدت در اروپا که در اسلواکی فعالیت یا تحقیق خاصی دارد99.50 یورو

آیا شرایط مهاجرت به اسلواکی را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تخصص شما

13. مزایای مهاجرت به اسلواکی از طریق سرمایه گذاری چیست؟

 • طولانی ترین مدت اولین اجازه اقامت 1 تا 3 سال است.
 • برای تمدید مجوز اقامت باید هر سال یا در سال سوم اقدام کنید.
 • خانواده متقاضی اجازه اقامت در اسلواکی را خواهند داشت.
 • متقاضی اجازه سازماندهی و توسعه تجارت خود در اسلواکی و کشورهای اروپایی را خواهد داشت.
 • متقاضی و خانواده او اجازه استفاده از خدمات بهداشتی و مراقبتی رایگان را خواهند داشت.
 • متقاضی، همسر و فرزندان وی اجازه تحصیل رایگان در اسلواکی را دارند.
 • متقاضی اجازه دریافت وام با نرخ استاندارد 1.5% را خواهد داشت.
 • پس از 5 سال اقامت موقت می‌توانند اقامت دائم اسلواکی را دریافت کنند.
 • پس از 5 سال اقامت دائم، می‌توانند تابعیت اسلواکی را دریافت کنند.

سوالات متداول سرمایه گذاری در اسلواکی

✅ حداقل مبلغ سرمایه گذاری در اسلواکی چقدر است؟

برای ثبت شرکت در اسلواکی به حداقل سرمایه اولیه 2.500 یورویی نیاز دارید که برای ثبت شرکت سهامی عام است.

✅ محبوب ترین نوع شرکت در اسلواکی کدام است؟

شرکت با مسئولیت محدود محبوب ترین نوع شرکت است که برای راه اندازی آن به حداقل مبلغ سرمایه گذاری در اسلواکی معادل 5.000 یورو نیاز دارید.

✅ آیا با ثبت شرکت در اسلواکی می‌توان اقامت دائم این کشور را دریافت کرد؟

بله. با ثبت شرکت در اسلواکی ابتدا به متقاضی یک اقامت یک ساله اعطا می‌شود. پس از 5 سال فعالیت مستمر در اسلواکی می‌توانید برای دریافت اقامت دائم اقدام کنید.

✅ دریافت پاسپورت و تابعیت اسلواکی از طریق ثبت شرکت چقدر زمان می‌برد؟

پس از 5 سال اقامت موقت می‌توانید برای اقامت دائم اسلواکی درخواست دهید و پس از 5 سال اقامت دائم نیز می‌توانید برای تابعیت و پاسپورت این کشور اقدام کنید.

✅ مهم ترین مراحل ثبت شرکت در اسلواکی کدامند؟

مهم ترین مراحل ثبت شرکت در اسلواکی شامل انتخاب نام مناسب، ثبت نام در دادگاه ملی، تنظیم اساسنامه، ارائه اسناد رسمی به ثبت شرکت ها، افتتاح حساب بانکی و دریافت شماره مالیاتی و شماره بیمه است.

جمع بندی

Conclusion

همان طور که در این مقاله مطالعه کردید، ثبت شرکت در اسلواکی یکی از روش های سرمایه گذاری است که می‌تواند به اقامت دائم و دریافت پاسپورت این کشور منجر شود. همراهان متقاضی نیز می‌توانند از مزایای ثبت شرکت در اسلواکی شامل اقامت، خدمات بهداشتی و تحصیل رایگان بهره مند شوند.

نقاط قوت:
دریافت اقامت دائم پس از 5 سال
راه اندازی کسب و کار شخصی

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۱سال سابقه وکالت

انجام امور توسط وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

۷شعبه در ایران، اروپا و ترکیه

تهران، یاسوج، هامبورگ، براتیسلاوا، بوردو، استانبول، بارسلونا

 • تهران، میدان ونک، خیابان ملاصدرا، خیابان شیرازی، کوچه فلاحی، پلاک ۱۲، واحد ۸

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۱:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا