مهاجرت به بلژیک از طریق کار (شرایط 2021)

belgium Flag

برای اشتغال در بلژیک، مجوزهای کاری مختلفی می‌توانید دریافت کنید که نوع آن ها به شرایط کاری و نوع شغلی که انتخاب کرده‌اید بستگی دارد. لذا به منظور انجام اصولی و قانونی امور مربوط به مهاجرت به بلژیک از طریق کار بهتر است با شرایط، قوانین و مراحل مهاجرت کاری به خوبی آشنا شوید.

 • مهمترین شرایط مهاجرت به بلژیک از طریق کار چیست؟
 • انواع ویزای کار در بلژیک کدامند؟
 • مهمترین مراحل اخذ ویزای کار در بلژیک کدامند؟
 • شرایط بازار کار در بلژیک چگونه است؟
 • قوانین کار و حقوق کار در بلژیک شامل چه مواردی است؟

موسسه سروش فردا در زمینه مهاجرت تحصیلی و کاری خدماتی ارائه نمی دهد.

✅ بررسی شرایط مهاجرت به بلژیک از طریق کار

فرصت‌ های شغلی بسیاری در بلژیک فراهم است و به عنوان یک متقاضی خارجی می‌توانید برای اخذ ویزای کار در بلژیک اقدام کنید. شرایط کار در بلژیک شباهت هایی با برخی از کشورهای اروپایی دارد اما برای اینکه بتوانید موفق عمل کنید، باید با شرایط و مراحل مهاجرت به بلژیک از طریق کار آشنا شوید. لذا در این مقاله به بررسی موارد مهمی چون شرایط، مراحل، حقوق کار در بلژیک و هزینه های زندگی پرداخته و حقوق کارگر ساده در بلژیک را بررسی می‌کنیم.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فرداeurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده‌اند. می‌توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می‌توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

حقوق کار و کارگر ساده در بلژیک
Brugge,-Belgium

1. مهمترین شرایط مهاجرت به بلژیک از طریق کار چیست؟

طبق یک قانون و قاعده کلی، تمامی متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا که شرایط کار در بلژیک را دارند، باید برای دریافت ویزای کار در بلژیک اقدام کنند. حقوق کار در بلژیک با توجه به نوع شغل، شرکت و شهر محل سکونت می‌تواند متفاوت باشد. بنابراین به سادگی می‌توان نتیجه گرفت که میزان حقوق کارگر ساده در بلژیک به شغلی که در ابتدای امر برای مهاجرت به بلژیک از طریق کار انتخاب کرده بستگی خواهد داشت.

شرایط مهاجرت به بلژیک از طریق کار

کلیه شهروندان اتحادیه اروپا به اضافه شهروندان کشورهای نروژ، لیختن اشتاین، ایسلند و سوئیس، برای مهاجرت به بلژیک از طریق کار نیازی به ویزا نخواهند داشت. در اصل شرایط کار در بلژیک خصوصاً دریافت مجوز و ویزا، مختص متقاضیان خارج از اتحادیه اروپاست.

بلژیک کشور توسعه یافته ای است و ثبات اقتصادی دارد، به همین دلیل نیز شرایط برای اشتغال در این کشور فراهم است. دولت بلژیک برای مهاجرت به بلژیک از طریق کار، به متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا یک ویزای کوتاه مدت 6 ماهه اعطا می‌کند. در طی این مدت متقاضی می‌تواند برای عقد قرارداد کاری و شروع به کار، اقدام کند.

از جمله مهمترین شرایط برای مهاجرت به بلژیک از طریق کار، این است که کاندیدای مناسبی برای شغل مورد نظر شما در بلژیک و اتحادیه اروپا وجود نداشته باشد.

بنابراین طبق قانون اتحادیه اروپا، هر کارفرمایی که نیازمند استخدام نیروی جدید است، باید درخواست خود را به مدت 3 ماه در بلژیک آگهی کند. اگر طی این مدت کاندیدایی برای جایگاه شغلی مورد نیز پیدا نشد، کارفرما موظف است به مدت 3 ماه دیگر درخواست استخدام نیروی خود را در اتحادیه اروپا آگهی کند.

اگر طی این مدت، هیچ یک از شهروندان بلژیکی و شهروندان اتحادیه اروپا برای تصدی شغل کاندید نشدند یا افراد کاندید شده، مهارت کافی را نداشتند، کارفرما می‌تواند پیشنهاد کاری را برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا صادر کند. به این ترتیب شما می‌توانید برای مهاجرت به بلژیک از طریق کار اقدام کنید.

2. انواع ویزای کار در بلژیک کدامند؟

آیا شرایط مهاجرت به بلژیک را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تخصص شما

برای مهاجرت به بلژیک از طریق کار می‌توانید 3 نوع ویزای کاری دریافت کنید که مختص متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا است. در ادامه به بررسی این 3 ویزا می‌پردازیم. اما پیش از آن لازم است یادآوری کنیم، کسانی که قصد راه اندازی کسب و کار خود در بلژیک را دارند می‌توانند برای دریافت بلوکارت اروپا اقدام کنند. در این صورت، در مدت زمان کوتاهتری موفق به دریافت اقامت بلژیک خواهند شد. منظور از راه اندازی یک کسب و کار در بلژیک، اقدام برای دریافت ویزای سرمایه گذاری در این کشور آن هم از طریق ثبت شرکت است.

اجازه کار A

ویزای کار نوع A یکی از سخت ترین انواع ویزای کاری بلژیک است. اما در مقابل یکی از بهترین انواع مجوزهای کاری بلژیک خواهد بود. متقاضیان مهاجرت به بلژیک از طریق کار می‌توانند با اخذ اجازه کار نوع A، برای مدت زمان نامحدود در بلژیک به اشتغال قانونی بپردازند.

یکی از شروط اصلی دریافت اجازه کار نوع A، اثبات داشتن حداقل 10 سال سابقه کار تمام وقت است. از طرفی باید به مدت 4 سال نیز با مجوز کاری B بلژیک در این کشور کار کرده باشید.

تنها در صورت داشتن شرایط فوق می‌توانید برای اخذ اجازه کار نوع A اقدام کرده و به مدتی نامحدود در این کشور کار کنید. طبق قوانین، اگر همسر و فرزندان زیر 18 سال متقاضی، همراه با وی در بلژیک زندگی کنند، دوره 3 الی 4 ساله می‌تواند حتی به یک سال نیز کاهش پیدا کند.

به غیر از موارد زیر، تمامی متقاضیان خارجی می‌توانند برای دریافت اجازه کار نوع A اقدام کنند.

 • کارگران با مأموریت موقت
 • محققان و استادان دانشگاه
 • تکنسین های متخصص
 • متقاضیان خود اشتغالی

یکی از مراحل مهم درخواست برای اجازه کار نوع A بلژیک برای مهاجرت به بلژیک از طریق کار، تکمیل فرمی به نام Aanvraag tot het bekomen van een arbeidskaart Aan است. در مرحله بعدی باید مدارک سوابق کاری و فیش های حقوقی خود را نیز ارائه کنید.

اگر بنا به دلایلی درخواست اجازه کار نوع A رد شد، متقاضی تا یک ماه فرصت دارد برای تجدید نظر در خصوص این موضوع اقدام کند.

اجازه کار B

اجازه کار نوع B، از جمله متداول ترین مجوزهایی است که متقاضیان مهاجرت به بلژیک از طریق کار می‌توانند دریافت کنند.

این مجوز معمولاً با اعتبار یک ساله صادر می‌شود و متقاضی پس از یک سال اشتغال در بلژیک می‌تواند برای تمدید آن اقدام کند.

متقاضیانی که موفق به دریافت اجازه کار نوع B می‌شوند، تنها 8 روز برای ارائه درخواست اقامت فرصت خواهند داشت.

مدارک لازم برای دریافت اجازه کار نوع B به شرح زیر است:

 • گواهی پزشکی
 • فرم مشخصات فردی
 • قرارداد کاری رسمی

توجه داشته باشید که اجازه کار نوع B تنها تا زمانی قابل تمدید خواهد بود که متقاضی شرایط لازم را داشته باشد. کارفرمای بلژیکی برای استخدام متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا باید درخواست مجوز کار ارسال کند. لذا این اجازه کار تنها برای اشتغال در شرکت مورد نظر کارفرما اعتبار خواهد داشت. پس می‌توان نتیجه گرفت که شما تنها تا زمانی اجازه کار در بلژیک را خواهید داشت که مجوزتان معتبر باشد.

مهاجرت به بلژیک از طریق کار
Parc-du-Cinquantenaire,-Brussels,-Belgium

اجازه کار C

دریافت ویزای کار در بلژیک از نوع C، بسیار آسانتر از دریافت ویزای نوع A و B است. مجوز C به دانشجویان و کارگران حوزه کشاورزی تعلق گرفته و مخصوص متقاضیان و کارگرانی است که بسیار جابجا می‌شوند.

مجوز نوع C به مدت 1 سال اعتبار داشته و دارنده آن اجازه کار در هر شغلی را خواهد داشت. با توجه به شرایط کار در بلژیک کسانی که اجازه کار C را دریافت می‌کنند مانند دارندگان مجوز A و B از حقوق کار در بلژیک و مزایای شهروندی این کشور بهره مند خواهند شد. به همین دلیل نیز حقوق کارگر ساده در بلژیک برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا تفاوتی با حقوق شهروندان اتحادیه اروپا ندارد.

کارت حرفه ای

کارت حرفه ای بلژیک مختص متقاضیانی است که جزو شهروندان اتحادیه اروپا و سوئیس نیستند و مایلند کسب و کار خود را در این کشور راه اندازی کنند یا به عبارتی قصد خود اشتغالی در بلژیک را دارند. کارت حرفه ای مانند یک مجوز کاری بوده و به دارنده آن اجازه فعالیت در بلژیک داده خواهد شد. زمانی که برای اخذ ویزای کاری در بلژیک اقدام می‌کنید، می‌توانید برای دریافت این کارت درخواست دهید.

کارت آبی اروپا

بلوکارت اروپا تنها برای متقاضیانی صادر می‌شود که جزو دسته کارگران بسیار ماهر قرار می‌گیرند. بنابراین اگر متقاضی خارج از اتحادیه اروپا این شرایط را داشته و مایل به اشتغال در بلژیک بیش از 3 ماه است، باید برای دریافت کارت آبی اروپا اقدام کند.

کلیه متقاضیانی که مایل به دریافت بلوکارت اروپا هستند، باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • قرارداد کار دائمی یا قراداد کاری یک ساله با یک شرکت بلژیکی داشته باشید.
 • صلاحیت آموزش عالی داشته باشید.
 • حداقل حقوق ناخالص سالانه شما 53 هزار یورو باشد.

بنابراین طبق شرایط فوق اگر شما کارگر بسیار ماهری هستید و در قرارداد شما حقوق سالانه بیش از 53 هزار یورو درج شده است، صلاحیت دریافت بلوکارت اروپا را دارید. یکی از مهمترین مزایای کارت آبی اروپا، اشتغال در بلژیک برای مدت چندین سال متمادی است.

3. مهمترین مراحل اخذ ویزای کار در بلژیک کدامند؟

مراحل اشتغال در بلژیک نیز کاملاً مشابه دیگر مناطق اروپای غربی است. به منظور مهاجرت به بلژیک از طریق کار، قبل از هر چیز باید از بین لیست مشاغل مورد نیاز این کشور، شغلی مناسب انتخاب کرده و درخواست ارسال کنید. در صورتی که مهارت کافی برای تصدی شغل را داشته باشید، به مصاحبه دعوت خواهید شد. مصاحبه شامل سوالات عمومی و تخصصی و گاهی تست است. در برخی موارد حتی ممکن است از شما خواسته شود در مصاحبه دوم شرکت کنید. متقاضیانی که به مرحله دوم مصاحبه راه پیدا کنند، پس از انجام مصاحبه از طریق ایمیل یا تماس، از نتیجه مصاحبه مطلع خواهند شد.

شیوه آمادگی برای مصاحبه شغلی نیز تفاوتی با شیوه کشورهایی چون انگلیس و آمریکا ندارد. اما پیشنهاد می‌کنیم، قبل از مصاحبه حتماً سایت شرکت مورد نظر را بررسی کرده و اندکی تحقیق کنید تا آمادگی لازم را داشته باشید.

مراحل اخذ ویزای کار در بلژیک برای ایرانیان

 • رزومه ای حرفه ای تهیه کنید. رزومه کاری شما باید شامل مشخصات فردی، سوابق کاری، مهارت ها و توانایی ها، مدارک تحصیلی و گواهینامه ها باشد.
 • از یک سایت کاریابی در بلژیک برای انتخاب شغل مناسب استفاده کنید.
 • رزومه خود را برای کارفرما ارسال کنید.
 • در صورت پذیرش، برای شرکت در مصاحبه آماده شوید.
 • اگر در مصاحبه قبول شوید، کارفرما برای شما پیشنهاد کاری یا قرارداد کار رسمی ارسال خواهد کرد.
 • مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا را به همراه پیشنهاد کاری به سفارت بلژیک ارائه دهید.
 • با اخذ ویزای کار در بلژیک باید برای سفر آماده شوید.
 • پس از ورود به بلژیک باید برای اشتغال قانونی در این کشور، شماره مالیات و شماره تأمین اجتماعی دریافت کنید.
Place-Poelaert,-Brussels,-Belgium

4. مدارک لازم برای اخذ ویزای کار در بلژیک کدامند؟

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد
 • مدارک هویتی شامل پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار
 • عکس پاسپورتی جدید پشت سفید
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای کاری
 • مدارک تحصیلی حداقل لیسانس
 • مدارک سوابق شغلی و رزومه کاری
 • مدارک تمکن مالی شامل پرینت حساب بانکی برای زندگی در بلژیک
 • جاب آفر یا قرارداد کاری رسمی از یک کارفرمای بلژیکی
 • مدارک سفر شامل رسید رزرو بلیط هواپیما
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • گواهی سلامت پزشکی
 • پرداخت هزینه ویزای کاری بلژیک

5. شرایط بازار کار در بلژیک چگونه است؟

نرخ بیکاری در بلژیک از ماه می سال 2020 به کمتر از 5.4% رسیده که این میزان کمتر از میانگین نرخ بیکاری در اروپا یعنی 6.7% است. با توجه به این میزان نرخ بیکاری پایین، نرخ بیکاری میان جوانان زیر 25 سال در بلژیک بیشتر از سایر سنین و حدود 13% است. اکثر شهروندان بلژیکی در بخش هایی چون خدمات، رسانه و گردشگری، بانک و حقوقی مشغول به کار هستند. از طرفی ¼ از مردم بلژیک نیز در صنایعی چون نساجی، مواد شیمیایی، شیشه و مونتاژ خودرو فعالیت می‌کنند.

مشاغل با بیشترین میزان حقوق کار در بلژیک

در بلژیک نیز مانند هر کشور دیگری برخی از مشاغل بیشترین میزان حقوق را دریافت می‌کنند. از جمله شغل هایی که حقوق کارگر ساده در بلژیک در آن ها قابل توجه است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • صنعت مخابرات
 • صنعت بیمه
 • صنعت تولید مواد شیمیایی
 • صنعت خرده فروشی مواد غذایی
 • صنعت خودرو
 • حوزه انرژی
 • حوزه بانکداری
 • حوزه دارو
 • حوزه فناوری

فرصت های شغلی در بلژیک

مشاغل بلژیک بیشتر در دسته کارگران بسیار ماهر در بخش هایی چون خدمات و مشاغل بین المللی قرار می‌گیرند. از جمله فرصت های شغلی عالی در بلژیک می‌توان به خدمات بهداشتی، خدمات اجتماعی، امور مالی، آموزش و پرورش و آژانس های املاک اشاره کرد. با وجود اینکه نرخ بیکاری در بلژیک 5.4% است، این کشور با معضل کمبود نیروی کار مواجه بوده و به همین دلیل شما می‌تواند برای مهاجرت به بلژیک از طریق کار، برای اخذ ویزای کار در بلژیک اقدام کرده و در نهایت از مزایایی چون حقوق کارگر ساده در بلژیک بهره مند شوید.

6. قوانین کار و حقوق کار در بلژیک شامل چه مواردی است؟

کلیه متقاضانی که قصد کار در بلژیک را دارند، برای انجام کار به صورت تمام وقت و نیمه وقت قرارداد کار رسمی دریافت می‌کنند. کارمندانی که به مدت 12 ماه از سال را مشغول به کار هستند، اجازه مرخصی به مدت 20 روز مرخصی در سال را خواهند داشت.

روش های مختلفی برای انتخاب شغل در بلژیک وجود دارد اما پیشنهاد می‌کنم در صورت امکان از سایت های کاریابی بلژیک برای انتخاب شغلی مناسب از بازار کار بلژیک استفاده کنید.

یکی از مهمترین قوانین کار در بلژیک، قرارداد کاری است. در قرارداد کاری باید شرایط و ضوابط استخدام کاملاً مشخص شده باشند. این شرایط و ضوابط توسط متقاضی و کارفرما تعیین می‌شوند.

از جمله مواردی که در قرارداد کاری درج می‌شود می‌توان به شرح کار، ساعت کاری، حقوق کارگر ساده در بلژیک یا به عبارتی حقوق کار در بلژیک، ساعت مرخصی، میزان اضافه کاری، میزان پاداش و برخی موارد دیگر که مورد توافق طرفین قرارداد است.

یکی دیگر از قوانین کار در بلژیک، اعلام عدم همکاری حداقل 2 هفته قبل توسط کارمند و حداقل 4 هفته قبل توسط کارفرما است.

7. نحوه محاسبه حقوق کار در بلژیک چگونه است؟

به منظور محاسبه حقوق کارگر ساده در بلژیک، معیارهای مختلفی در نظر گرفته می‌شود که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • حقوق ناخالص (حقوق مشمول مالیات)
 • پاداش های پایان سال مشمول
 • هر نوع کمک هزینه یا مزایای مشمول مالیات برای انجام کار طبق قرارداد کار رسمی
اخذ ویزای کار در بلژیک
Liège,-Belgium

8. نکاتی مهم برای مهاجرت به بلژیک از طریق کار که باید آن ها را مد نظر داشته باشید؟

آیا شرایط مهاجرت به بلژیک را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تخصص شما

 • اگر برای اولین بار است که برای اشتغال در بلژیک اقدام می‌کنید، بنابراین باید برای دریافت گواهی پزشکی اقدام کنید. این گواهی باید در کمتر از 3 ماه گذشته دریافت شده باشد.
 • در صورتی که درخواست مجوز کاری شما رد شود، کارفرما تنها به مدت یک ماه فرصت ارائه تجدید نظر را خواهد داشت.
 • کارفرما باید حداقل یک ماه قبل از اتمام اعتبار مجوز کاری متقاضی، برای تمدید آن اقدام کند.
 • در صورتی که کارفرمای متقاضی تغییر کند، متقاضی موظف به دریافت مجوز کاری جدید خواهد بود.
 • برای برخی مشاغل خاص مانند کارمندان دفتری و کارگران دستیار، قرارداد استخدام باید رسمی باشد.

9. طبق شرایط کار در بلژیک، چه مدرک زبانی لازم است؟

مردم بلژیک به سه زبان رسمی صحبت می‌کنند که شامل آلمانی، فنلاندی و فرانسوی است.

جالب است بدانید که حدود 10 الی 20 درصد از ساکنین پایتخت بلژیک، دو زبانه هستند و به هر دو زبان فرانسوی و هلندی مسلط هستند. به این ترتیب، نوع مدرک زبانی که باید ارائه دهید به شهر و منطقه ای که قصد کار و زندگی در آن را دارید بستگی خواهد داشت.

تمام شرکت های بین المللی بلژیک نیز به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند، بنابراین اگر در یکی از این شرکت ها مشغول به کار شوید، کافی است مدرک آیلتس ارائه دهید.

10. با توجه به شرایط کار در بلژیک، اخذ اقامت چگونه خواهد بود؟

وقتی برای مهاجرت به بلژیک از طریق کار و اخذ ویزای کار در بلژیک اقدام می‌کنید، یک اقامت موقت یک ساله دریافت خواهید کرد که هر سال باید آن را تمدید کنید.

پس از 5 سال اقامت موقت، می‌توانید برای اقامت دائم بلژیک درخواست دهید. پس از 3 سال اقامت دائم نیز می‌توانید برای تابعیت و اخذ پاسپورت بلژیک اقدام کنید.

11. با توجه به حداقل حقوق کارگر ساده در بلژیک، هزینه زندگی در این کشور چقدر است؟

هزینه زندگی در بلژیک به عوامل مختلفی بستگی دارد که از آن جمله می‌توان به سبک زندگی، شهر محل سکونت و تعداد اعضای خانواده اشاره کرد. هزینه زندگی یک فرد مجرد بدون احتساب اجاره خانه، ماهانه 940.37 دلار آمریکا معادل 797.18 یورو است. هزینه زندگی یک خانواده 4 نفره بدون احتساب اجاره خانه، ماهانه  3355.30 دلار آمریکا معادل 2844.39 یورو است.

هزینه زندگی در بلژیک به طور متوسط 86.74 درصد بالاتر از ایران است و هزینه اجاره خانه نیز حداقل 62.73 درصد بالاتر از ایران است.

کمترین سطح حقوق کار در بلژیک بعد از کسر مالیات ها، ماهانه 2060.18 یورو خواهد بود. حداکثر میزان حقوق دریافتی در بلژیک نیز به نوع کاری که انجام می‌دهید و همین‌طور به شرکتی که در آن مشغول به کار هستید وابسته است اما معمولاً بیشتر از 3.000 یورو نیست.

حقوق کارگر ساده در بلژیک
Antwerpen,-Belgium

سوالات متداول مهاجرت به بلژیک از طریق کار

✅ آیا برای مهاجرت به بلژیک از طریق کار باید پیشنهاد کاری دریافت کرد؟

بله. به منظور مهاجرت به بلژیک از طریق کار باید از یک کارفرمای بلژیکی پیشنهاد کاری دریافت کنید. در غیر این صورت با درخواست ویزای شما موافقت نخواهد شد.

✅حداقل حقوق در بلژیک در سال 2021 چقدر است؟

حداقل میزان حقوق در بلژیک به شغلی که انتخاب کرده‌اید و شرکتی که در آن مشغول به کار هستید بستگی دارد. اما به طور کلی حقوق در بلژیک معمولاً بین 2.000 تا 3.000 یورو است.

✅ آیا با اخذ ویزای کاری می‌توان ویزای همراه بلژیک را دریافت کرد؟

بله. کلیه متقاضیانی که برای دریافت ویزای کاری بلژیک اقدام می‌کنند می‌توانند برای ویزای همراه همسر و فرزندان زیر 18 سال خود نیز درخواست دهند.

✅ هزینه زندگی در بلژیک چقدر است؟

هزینه زندگی در بلژیک به عوامل مختلفی بستگی دارد که از آن جمله می‌توان به سبک زندگی، شهر محل سکونت و تعداد اعضای خانواده اشاره کرد. هزینه زندگی در بلژیک به طور متوسط 86.74 درصد بالاتر از ایران است.

✅ آیا هزینه زندگی در بلژیک کمتر از ایران است؟

خیر. هزینه زندگی در بلژیک به طور متوسط حدود 86.74% بالاتر از ایران است.

جمع بندی

Conclusion

مهاجرت به بلژیک از طریق کار یکی از روش هایی است که می‌توانید اقامت دائم و پاسپورت این کشور را دریافت کنید. اما دریافت پیشنهاد کاری و اخذ ویزای کاری بلژیک شرایط خاصی دارد که به عنوان متقاضی باید با آن آشنا شوید. در این مقاله به کلیه مواردی که برای مهاجرت کاری به آن نیاز دارید پرداخته شده است.

نقاط قوت:
امکان دریافت اقامت دائم بلژیک پس از 5 سال
امکان سفر به کشورهای حوزه شینگن

نقاط ضعف:
هزینه بالای زندگی در بلژیک در مقایسه با ایران
هزینه بالای اجاره در بلژیک در مقایسه با ایران

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۱سال سابقه وکالت

انجام امور توسط وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

۷شعبه در ایران، اروپا و ترکیه

تهران، یاسوج، هامبورگ، براتیسلاوا، بوردو، استانبول، بارسلونا

 • تهران، میدان ونک، خیابان ملاصدرا، خیابان شیرازی، کوچه فلاحی، پلاک ۱۲، واحد ۸

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۱:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا