هزینه تحصیل در آلمان به تومان (+ شهریه دانشگاه 2022)

germany Flag

چنانچه به عنوان یک دانشجویی بین المللی علاقه مند به ادامه تحصیل و زندگی در کشور آلمان هستید؛ اما دغدغه پرداخت هزینه های دانشگاه و زندگی در این کشور را دارید، مطاله این مقاله به شما توصیه می شود. با بررسی هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان به تومان، امکان محاسبه دقیق تر برای شما وجود خواهد داشت. در پایان این مقاله پاسخ بسیاری از پرسش های خود را خواهید یافت. سؤالاتی همچون موارد زیر:

  • تحصیل در آلمان چقدر هزینه دارد؟
  • هزینه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی چقدر است؟
  • هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان چقدر است؟
  • هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان به تومان چقدر است؟
  • هزینه تحصیل در مدارس آلمان سالانه چقدر برآورد می شود؟

موسسه سروش فردا در زمینه مهاجرت تحصیلی و کاری خدماتی ارائه نمی دهد.

✔️ بررسی هزینه تحصیل در آلمان به تومان

اخیرا موضوعاتی همچون بررسی هزینه های تحصیل در آلمان به تومان، هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان، هزینه ادامه تحصیل، هزینه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی و به صورت کلی بررسی این که تحصیل در آلمان چقدر هزینه دارد، بسیار مورد توجه متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار گرفته و می توان گفت دغدغه اصلی علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی به آلمان می باشد.

تحصیل در کشور مدرن و پیشرفته ای همچون آلمان از گذشته تاکنون رؤیای بسیاری از دانشجویان در سراسر دنیا بوده است. در کشور آلمان دانشگاه ها، کالج ها، مدارس و مؤسسات آموزشی زیادی وجود دارد. در تمامی این مراکز دوره های آموزشی مختلف با کیفیت بسیار بالای آموزشی ارائه می شوند. بسیاری از دانشگاه های آلمان دارای رتبه و اعتبار بالای جهانی هستند. اخذ مدارک تحصیلی مختلف از دانشگاه های این کشور امتیاز بسیار بزرگی برای افراد می باشد. فارغ التحصیلان می توانند با در دست داشتن مدارک تحصیلی آلمان، شغل مناسب خود را با درآمدهای بالا در اقصی نقاط دنیا جستجو نمایند.
اما موضوع هزینه تحصیل در آلمان همواره دغدغه دانشجویان بین المللی بوده است. در این مقاله به بررسی هزینه تحصیل در آلمان به تومان می پردازیم. مبالغ حساب شده در این مقاله با نرخ یورو 32 هزار و 111 تومان در تاریخ 1400/10/05 محاسبه شده است.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا@eurolife کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله و آشنایی با هزینه های تحصیل در آلمان به تومان با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

هزینه تحصیل در آلمان به تومان
Reichstag-Building,-Berlin,-Germany

1. تحصیل در آلمان چقدر هزینه دارد؟

همانگونه که در ابتدای مقاله اشاره شد هزینه های تحصیل در آلمان با توجه به سؤالات متداول دانشجویان بین المللی، از جهات مختلف باید مورد بررسی قرار گیرد. در ابتدا بهتر است بگوییم بررسی هزینه های ادامه تحصیل در کشور آلمان به تومان می تواند محاسبات را برای متقاضیان اندکی دقیق تر نماید.
افراد زیادی متقاضی تحصیل به زبان انگلیسی در کشور آلمان هستند. لذا بررسی هزینه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی نیز موضوع حائز اهمیتی می باشد. علاوه بر این بررسی دقیق هزینه های تحصیل در دانشگاه های مختلف آلمان نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.

به صورت کلی هزینه های تحصیل در هر کشوری تا حدودی به عوامل مختلفی همچون مقطع تحصیلی، رشته و دانشگاه انتخابی بستگی دارد.

در کشور آلمان در سال 2014 میلادی، حدود 16 ایالت هزینه تحصیل و پرداخت شهریه برای دانشجویان مقطع کارشناسی در تمام دانشگاه های دولتی این کشور را لغو کردند. این موضوع گویای این است که هم اکنون نیز دانشجویان داخلی و بین المللی در آلمان می توانند در دانشگاه های دولتی این کشور به صورت رایگان مشغول به تحصیل شوند. البته پرداخت هزینه بسیار جزئی برای پوشش دادن هزینه های اداری در هر ترم مورد نیاز است.

این موضع ممکن است دوام چندانی نداشته باشد. چرا که در پاییز سال 2017 میلادی ایالت جنوب غربی بادن وورتمبرگ، مجددا برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا هزینه تحصیل در نظر گرفت.

بنابراین این احتمال وجود دارد که سایر ایالت های کشور آلمان نیز در سال های آینده، برای دانشجویان غیر از اتحادیه اروپا هزینه تحصیل در نظر بگیرند.

در حال حاضر دانشجویان غیر از اتحادیه اروپا در بادن وورتمبرگ، باید در سال شهریه حدود 3 هزار یورو معادل 96 میلیون و 333 هزار تومان بپردازند.

آیا شرایط مهاجرت به آلمان را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تخصص شما

2. هزینه ادامه تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی به تومان

در بررسی هزینه تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس، شایان ذکر است که متقاضیان می توانند در دانشگاه های دولتی کشور آلمان به صورت رایگان مشغول به تحصیل شوند. اما پرداخت مبلغی جزئی در هر ترم برای ثبت نام و کارهای اداری لازم است. این مبلغ در اکثر دانشگاه ها کمتر از حدود 250 یورو معادل 8 میلیون و 27 هزار تومان می باشد. این مبلغ در دانشگاه های مختلف ممکن است متغییر باشد.

گاها ممکن است هزینه اضافی برای خرید Semester Ticket وجود داشته باشد. این مبلغ هزینه حمل و نقل عمومی را تا 6 ماه پوشش می دهد. با توجه به نوع Semester Ticket های مختلف مبلغ مورد نظر نیز ممکن است متفاوت باشد.
علاوه بر موارد ذکر شده دانشجویانی که مدت زمان تحصیل ایشان بیش از دوره و ترم های تحصیلی استاندارد باشد، ممکن است با هزینه تحصیل طولانی مدت مواجه شوند. این مبلغ نیز معمولا حدود 500 یورو معادل 16 میلیون و 55 هزار تومان در هر ترم می باشد.

در کشور آلمان اکثر دانشگاه ها دولتی هستند. دانشگاه ها و مؤسسات خصوصی معمولا برای تأمین هزینه هایی خود به شهریه های تحصیلی وابسته هستند. البته گاها برخی از بنیادها نیز این مؤسسات را حمایت می کنند. هزینه تحصیل در این مراکز آموزشی خصوصی تقریبا از 20 هزار یورو معادل 642 میلیون تومان به بالا در سال می باشد.

جهت آشنایی با تمامی شرایط تحصیل لیسانس در آلمان، مطالعه مقاله تحصیل کارشناسی در آلمان به شما توصیه می شود.

هزینه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی
Reichstag-Building-2,-Berlin,-Germany

3. کمک های مالی فدرال دانشجویی

کمک های مالی فدرال دانشجویی می تواند برای اتباع آلمانی، دانشجویان اتحادیه اروپا و برخی دانشجویان خارجی تحت شرایطی مورد استفاده قرار گیرد. البته این موضوع شامل افراد زیر 30 سال برای مقطع کارشناسی و افراد زیر 35 سال برای مقطع کارشناسی ارشد می باشد.
این کمک های مالی معمولا به دو قسمت تقسیم می شوند. 50 در صد از این کمک ها شامل کمک هزینه های دولتی است. نیمی دیگر از آن ها نیز وام بدون بهره است. این وام باید به صورت قسطی پس از پایان حداکثر مدت زمان کمک، بازپرداخت شود.

4. هزینه ادامه تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد به تومان

دوره های کارشناسی ارشد آلمان که در دسته بندی مدارک پیوسته هستند (یعنی مستقیما پس از اخذ مدارک کارشناسی مرتبط در آلمان ادامه می یابند)، معمولا رایگان می باشند. در این دوره ها نیز مجددا برای ثبت نام مدارک و سایر کارهای اداری، به اضافه یک بلیط نیم سال Semester Ticket باید هزینه های جزئی پرداخت شود.

کشور آلمان همواره به دلیل رویکرد سخاوتمندانه خود در زمینه تحصیلات عالی در دنیا شهرت دارد. دانشگاه های دولتی کشور آلمان در 15 ایالت از 16 ایالت این کشور، فارغ از ملیت هیچگونه شهریه ای از دانشجویان دریافت نمی کنند. این بدان معناست که متقاضیان می توانند به صورت رایگان در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان تحصیل نمایند. چه دانشجوی آلمانی باشند، چه اروپایی و یا خارج از اتحادیه اروپا. بنابراین می توان گفت کشور آلمان با داشتن اقتصاد قوی که از سیستم آموزش عالی تاریخی و تعداد زیادی دوره به زبان انگلیسی پشتیبانی می کند، یکی از مقاصد اصلی تحصیلات تکمیلی در اروپا می باشد.

در بررسی هزینه تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد، می توان گفت هزینه تحصیل برای برخی از مقاطع کارشناسی ارشد ناپیوسته، برای متقاضیانی که مدرک کارشناسی خود را از کشورهای دیگر دریافت کرده اند متفاوت است. این مبلغ ممکن است حدود 20 هزار یورو معادل 642 میلیون تومان سالانه در برخی مراکز دولتی با توجه به دوره انتخابی، و بیش از 30 هزار یورو معادل 963 میلیون تومان در سال در مراکز خصوصی باشد.

جهت آشنایی با تمامی شرایط و هزینه تحصیل فوق لیسانس در آلمان، پیشنهاد می شود به مقاله تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان مراجعه نمایید.

5. هزینه ادامه تحصیل در آلمان در مقطع دکتری به تومان

هزینه تحصیل در آلمان در مقطع دکتری، در تمامی دانشگاه ها حداقل تا 3 سال یا به عبارتی در 6 ترم اول رایگان می باشد. دانشجویان مقطع دکتری آلمان نیز در هر ترم موظف به پرداخت مبلغ جزئی کمتر از حدود 250 یورو معادل 8 میلیون و 27 هزار تومان، جهت ثبت نام و سایر کارهای اداری می باشند.

کاملا مشخص است که هزینه تحصیل دکتری در دانشگاه ها و دانشکده های خصوصی به مراتب بیشتر خواهد بود. طبق بررسی ها هزینه ادامه تحصیل در آلمان در مقطع دکتری در دانشگاه های خصوصی با توجه به دانشگاه انتخابی متغییر می باشد.

در دانشگاه های دولتی آلمان چنانچه متقاضیان موفق نشوند ترم ها و دوره دکتری خود را به موقع به اتمام رسانند، باید هزینه ترم را پرداخت نمایند. این مبلغ نیز با توجه به دانشگاه انتخابی تعیین می شود. در برخی دانشگاه های خصوصی این مبلغ می تواند از 300 یورو معادل 9 میلیون و 633 هزار تومان تا 3000 یورو معادل 96 میلیون و 333 هزار تومان در سال متغییر باشد.

جهت آشنایی با شرایط تحصیل دکتری در آلمان، پیشنهاد می شود به مقاله تحصیل دکتری در آلمان مراجعه نمایید.

6. آشنایی با بورسیه های تحصیلی آلمان

کشور آلمان همواره انواع بورسیه های تحصیلی را به دانشجویان و دانش آموزان ممتاز آلمانی و خارجی ارائه می دهد. با دریافت بورسیه های تحصیلی آلمان، امکان تحصیل و زندگی به صورت رایگان برای ایشان وجود خواهد داشت.

بورسیه های DAAD جهت تحصیل در کشور آلمان، معمولا به دانشجویان آلمانی و بین المللی در تمامی مقاطع ارائه می شود. متقاضیان می توانند بر اساس کلمات کلیدی، مقطع تحصیلی، کشور مبدأ و موضوع، انواع بورسیه های تحصیلی کشور آلمان را جستجو نمایند.
منبع مهم و کارآمد دیگر جهت یافتن بورسیه های تحصیلی مورد نظر، وزارت فدرال آموزش و پژوهش آلمان BMBF می باشد. وزارت فدرال آموزش و پژوهش آلمان از طریق وب سایت مربوطه، اطلاعات زیادی درباره بورسیه های تحصیلی آلمان در اختیار متقاضیان قرار می دهد.

توجه کنید که بورسیه های تحصیلی عمدتا به دانش آموزان و دانشجویان ممتاز و برجسته اعطا می شود. لذا رقابت برای دریافت بورسیه های تحصیلی همواره شدید بوده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، مطالعه مقاله بورسیه تحصیلی در آلمان برای شما عزیزان بسیار مفید خواهد بود.

هزینه ادامه تحصیل در آلمان
Berlin,-Deutschland

7. بررسی هزینه های تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی به تومان

در کشور آلمان تحصیل در اکثر دانشگاه های دولتی به زبان آلمانی می باشد. لذا انتخاب گسترده ای برای متقاضیان تحصیل به زبان آلمانی وجود دارد. اما این بدان معنا نیست که تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی دشوار است. می توان گفت برای متقاضیانی که به زبان آلمانی تسلط ندارند نیز جای نگرانی وجود ندارد.
بیش از 200 دانشگاه در آلمان دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می دهند. دانشجویان در کنار تحصیل خود به زبان انگلیسی، دوره های زبان آلمانی را نیز در اختیار خواهند داشت.

معمولا این سوال مطرح می شود که تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی چقدر هزینه دارد؟ آیا با هزینه تحصیل در آلمان به زبان آلمانی متفاوت است؟
هزینه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی نیز در دانشگاه های دولتی بسیار اندک و به عبارتی رایگان است. اما شایان ذکر است که دوره های تحصیلی در دانشگاه های ایالت بادن وورتمبرگ نیازمند پرداخت شهریه می باشد. مبلغی حدود 1500 یورو معادل 48 میلیون و 166 هزار تومان در هر ترم برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا در نظر گرفته می شود.
هزینه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی، برای مقاطع و رشته های مختلف، متفاوت است. به طور متوسط مبلغ شهریه در دانشگاه های خصوصی این کشور از حدود 5 هزار یورو معادل 160 میلیون و 555 هزار تومان تا 7 هزار یورو معادل 224 میلیون و 777 هزار تومان در هر ترم برآورد می شود.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان در مقایسه با دانشگاه های خصوصی سایر کشورها، بسیار مناسب تر می باشد.

8. بررسی هزینه های تحصیل در دانشگاه های آلمان به تومان

در پاسخ به این پرسش که تحصیل در آلمان چقدر هزینه دارد، اکنون می دانیم که دانشگاه های دولتی در 15 ایالت از 16 ایالت این کشور شهریه ای از دانشجویان دریافت نمی کنند. البته پرداخت مبلغی جزئی در هر ترم برای ثبت نام و کارهای اداری لازم است. این مبلغ در اکثر دانشگاه ها کمتر از حدود 250 یورو معادل 8 میلیون و 27 هزار تومان می باشد.
ایالت بادن وورتمبرگ در منطقه جنوب غربی آلمان واقع شده است. دوره های تحصیلی در دانشگاه های این ایالت با مبلغ شهریه ای حدود 1500 یورو معادل 48 میلیون و 166 هزار تومان در هر ترم برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا ارائه می شوند.

اما بررسی هزینه های ادامه تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان موضوعی است که باید جداگانه مورد بررسی قرار گیرد. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان می تواند برای مقطع کارشناسی تا حدود 26 هزار یورو معادل 834 میلیون و 886 هزار تومان و برای مقطع کارشناسی ارشد تا حدود 40 هزار یورو معادل 1 میلیارد و 284 میلیون و 440 هزار تومان در سال برآورد شود. هزینه تحصیل در مقاطع دکتری و همچنین رشته های مهندسی، تجارت و مدیریت به مراتب بیشتر خواهد بود.

تحصیل در آلمان چقدر هزینه دارد
hamburg-university

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

9. بررسی هزینه تحصیل رشته پزشکی در آلمان

از جمله مواردی که همواره دغدغه دانشجویان بین المللی بوده، این است که تحصیل پزشکی در آلمان چقدر هزینه دارد؟
همانگونه که پیش تر نیز بارها اشاره شد، هزینه تحصیل در کشور آلمان در دانشگاه های دولتی بسیار مناسب است. به عبارتی می توان گفت تقریبا رایگان است. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی نیز در آلمان در دانشگاه های دولتی هزینه چندانی ندارد. متقاضیانی که تمایل به تحصیل رشته پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های دولتی آلمان (در تمامی ایالت ها به جز ایالت بادن وورتمبرگ) را دارند، تنها به پرداخت هزینه ثبت نام در هر ترم نیاز دارند. این مبلغ معمولا بیش از 250 یورو معادل 8 میلیون و 27 هزار تومان در هر ترم نمی باشد.

ایالت بادن وورتمبرگ نیز مبلغی جداگانه به عنوان شهریه برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا در نظر گرفته است.
هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های خصوصی بسیار بیشتر از این مبالغ خواهد بود. در کشور آلمان 4 دانشگاه خصوصی برتر برای تحصیلات پزشکی وجود دارد. دانشجویان جهت تحصیل پزشکی در این دانشگاه ها مستلزم پرداخت شهریه می باشند. این مبلغ از حدود 5 هزار و 700 یورو معادل 183 میلیون و 32 هزار تومان تا 15 هزار و 500 یورو معادل 497 میلیون 720 هزار تومان در هر ترم برآورد می شود.

هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در آلمان در دانشگاه های خصوصی نیز، از حدود 5 هزار یورو معادل 160 میلیون و 555 هزار تومان تا 20 هزار یورو معادل 642 میلیون و 220 هزار تومان در هر ترم محاسبه می شود.

در ادامه به بررسی هزینه تحصیل در برخی شاخه های رشته پزشکی می پردازیم.

هزینه تحصیل در رشته پرستاری در آلمان به تومان

تحصیل رشته پرستاری در دانشگاه های دولتی آلمان نیز همانند سایر رشته های ذکر شده رایگان می باشد. دانشجویان تنها موظف به پرداخت هزینه جزئی ثبت نام هستند.
اما هزینه تحصیل رشته پرستاری در دانشگاه های خصوصی این کشور تا حدودی متفاوت و البته بسیار بیشتر می باشد. هزینه تحصیل کارشناسی پرستاری در دانشگاه های خصوصی از 26 هزار یورو معادل 834 میلیون و 886 هزار تومان و برای مقطع کارشناسی ارشد حدود 40 هزار یورو معادل 1 میلیارد و 284 میلیون و 440 هزار تومان در سال برآورد می شود. البته این مبالغ تا حد زیادی به دانشگاه انتخابی نیز بستگی دارد.

هزینه تحصیل در رشته داروسازی در آلمان به تومان

همچون سایر رشته های ذکر شده، تحصیل رشته داروسازی در دانشگاه های دولتی آلمان نیز رایگان می باشد. دانشجویان تنها موظف به پرداخت هزینه های جزئی ثبت نام هستند.
اما هزینه تحصیل رشته داروسازی در دانشگاه های خصوصی این کشور متفاوت است. می توان گفت تا حد زیادی به دانشگاه انتخابی بستگی دارد. به صورت کلی هزینه تحصیل داروسازی در دانشگاه های خصوصی تقریبا از 25 هزار یورو معادل 802 میلیون و 775 هزار تومان به بالا در سال برآورد می شود.

هزینه تحصیل فیزیوتراپی در آلمان به تومان

تحصیل فیزیوتراپی در آلمان نیز در دانشگاه های دولتی تقریبا رایگان است. دانشجویان تنها موظف به پرداخت هزینه جزئی ثبت نام هستند. هزینه تحصیل فیزیوتراپی در دانشگاه های خصوصی آلمان نیز طبق محاسبات تقریبا از 25 هزار یورو معادل 802 میلیون و 775 هزار تومان به بالا در سال برآورد می شود. این مبلغ تا حد زیادی به دانشگاه انتخابی و سایر شرایط بستگی دارد.

Library-of-Humboldt-University,-Berlin
Library-of-Humboldt-University,-Berlin

10. بررسی هزینه تحصیل در دبیرستان های آلمان به تومان

در کشور آلمان دانش آموزان بین المللی بین 14 تا 16 سال می توانند در برخی از دبیرستان های خصوصی یا مدارس شبانه روزی مشغول به تحصیل شوند. دانش آموزانی که با خانواده خود در کشور آلمان زندگی نمی کنند معمولا نیاز به سرپرست و پشتیبان دارند. این موضوع در مدارس شبانه روزی بسیار آسان است. در واقع خوابگاه مسئولیت سرپرستی از دانش آموزان را بر عهده می گیرد. دانش آموزان خارج از اتحادیه اروپا معمولا با ثبت نام در مدارس شبانه روزی، ویزای تحصیلی دریافت می کنند.

اکثر مدارس شبانه روزی در آلمان مؤسسات غیر انتفاعی هستند و از امکانات آموزشی، تفریحی و رفاهی بسیار ممتازی برخوردارند. مدارس دولتی نیز بسیار ممتاز و برجسته می باشند. دانش آموزان با تحصیل در دبیرستان های آلمان آینده شغلی و تحصیلی برتر خود را تضمین خواهند کرد.

هزینه تحصیل در دبیرستان های دولتی آلمان معمولا بسیار اندک و به عبارتی تحصیل رایگان می باشد. دانش آموزانی که از سطح زبان مناسب و نمرات بالایی برخوردارند، معمولا در دبیرستان های دولتی مشغول به تحصیل می شوند.

هزینه تحصیل در دبیرستان های خصوصی آلمان اندکی متفاوت می باشد. در واقع شهریه دبیرستان های خصوصی تا حدودی به نوع دبیرستان انتخابی بستگی دارد. طبق بررسی ها می توان گفت شهریه مدارس متوسطه خصوصی در آلمان از حدود 12 هزار یورو معادل 385 میلیون و 332 هزار تومان تا 25 هزار یورو معادل 802 میلیون و 775 هزار تومان در سال برآورد می شود. هزینه های اقامت، غذا و…. به صورت جداگانه محاسبه می شود.

به بیانی می توان گفت با در نظر گرفتن تمامی هزینه های جانبی و امکانات شبانه روزی، این مبلغ تا 50 هزار یورو معادل یک میلیارد و 605 میلیون و 550 هزار تومان در سال خواهد بود.

11. بررسی هزینه تحصیل در کالج های آلمان به تومان

کشور آلمان در سال 2014 به طور رسمی شهریه تمام دانشجویان را در دانشگاه های دولتی حذف کرد. بنابراین دانشجویان متقاضی تحصیل در کالج های آلمان نیز چنانچه از یک کالج دولتی (به استثنای مراکز آموزشی ایالت بادن وورتمبرگ) پذیرش دریافت نمایند، مستلزم پرداخت شهریه نخواهند بود. تنها مبلغ جزئی برای ثبت نام در هر ترم مورد نیاز است. در ادامه با برخی از دانشگاه های معروف آلمان آشنا خواهیم شد. این دانشگاه ها امکان تحصیل رایگان در کالج را برای دانشجویان بین المللی فراهم می آورند:

شمارهنام دانشگاه
1.دانشگاه فنی مونیخ Technische Universität München
2.دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ Ludwig Maximilian University of Munich
3.دانشگاه هومبولت برلین Humboldt University of Berlin
4.دانشگاه دولتی هامبورگ University of Hamburg
5.دانشگاه آزاد برلین Free University of Berlin
6.دانشگاه فنی آخن RWTH Aachen University
7.دانشگاه مانهایم University of Mannheim
8.دانشگاه کلن University of Cologne

هزینه ادامه تحصیل در کالج های خصوصی آلمان به صورت متفاوتی است. می توان گفت این هزینه تا حد زیادی به کالج انتخابی بستگی دارد. این مبلغ ممکن است سالانه بیش از حدود 20 هزار یورو معادل 642 میلیون و 220 هزار تومان باشد.

emmanuel_college_university_of_cambridge
emmanuel_college_university_of_cambridge

12. بررسی هزینه تحصیل در رشته عکاسی در آلمان

یکی دیگر از سؤالات متداول درباره مهاجرت تحصیلی این است که تحصیل عکاسی در آلمان چقدر هزینه دارد؟

در پاسخ این سؤال نیز باید ذکر شود که تحصیل رشته عکاسی در دانشگاه های دولتی آلمان همانند سایر رشته ها و مقاطع بررسی شده، تقریبا رایگان می باشد. دانشجویان تنها به پرداخت مبلغ جزئی ثبت نام در هر ترم نیاز دارند. اما همانطور که می دانیم تحصیل در رشته عکاسی نیز در دانشگاه ها و مراکز خصوصی با پرداخت شهریه مشخص در هر ترم امکانپذیر است. چرا که تحصیل در مراکز خصوصی همانگونه که بارها اشاره شد مستلزم پرداخت شهریه در هر ترم می باشد. طبق بررسی ها هزینه ادامه تحصیل در رشته عکاسی در دانشگاه های خصوصی آلمان، در دوره کارشناسی تقریبا از 20 هزار یورو معادل 642 میلیون تومان به بالا در سال می باشد. در دوره کارشناسی ارشد و مقاطع بالاتر این مبلغ به مراتب بیشتر خواهد بود.

13. هزینه تحصیل در دانشگاه مونیخ آلمان به تومان

در پاسخ به سؤال تحصیل در دانشگاه مونیخ آلمان چقدر هزینه دارد، باید گفت که تحصیل در دانشگاه مونیخ آلمان به عنوان یک دانشگاه دولتی تقریبا رایگان است. می توان گفت دانشجویان برای تحصیل در هر رشته و مقطعی در این دانشگاه، نیاز به پرداخت شهریه نخواهند داشت. ایشان فقط باید هزینه جزئی ثبت نام و اتحادیه دانشجویی در هر ترم را پرداخت نمایند. این مبلغ حدود 258 یورو معادل 8 میلیون و 284 هزار تومان در سال می باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه مونیخ آلمان به زبان انگلیسی نیز همچون تحصیل به زبان آلمانی می باشد. یعنی به عبارتی رایگان است. در این دانشگاه حدود 178 دوره تحصیلی مختلف ارائه می شود. بسیاری از آنها به زبان انگلیسی نیز تدریس می شوند.

آیا شرایط مهاجرت به آلمان را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تخصص شما

14. هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

پس از بررسی هزینه های تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی، تحصیل در دانشگاه های آلمان و به صورت کلی بررسی این که تحصیل در آلمان چقدر هزینه دارد، اکنون نوبت به بررسی هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان می رسد.

به صورت کلی هزینه زندگی در هر کشوری به عوامل مختلفی بستگی دارد. عواملی همچون سبک و سیاق زندگی فردی، نوع مسکن و اقامتگاه انتخابی، شیوه حمل و نقل، هزینه های فردی، سرگرمی ها و بسیاری از موارد دیگر.

همچنین در هر کشوری هزینه زندگی در شهرهای بزرگ و پایتخت، به مراتب گران تر از شهرهای کوچک می باشد.
هزینه زندگی در کشور آلمان در مقایسه با برخی از کشورهای اروپایی بسیار مناسب تر است. قیمت غذا، محل اقامت، لباس، سرگرمی و تفریحات و…. در آلمان اساسا با میانگین اتحادیه اروپا مطابقت دارد. اجاره ماهانه در آلمان بزرگترین هزینه در این کشور به شمار می آید.

دانشجویان برای تأمین هزینه های زندگی خود در این کشور در سال 2022، به حدود 861 یورو معادل 27 میلیون و 647 هزار تومان در ماه نیاز خواهند داشت. این مبلغ سالانه حدود 10 هزار و 332 یورو معادل 331 میلیون و 770 هزار تومان برآورد می شود. این مبلغ تمکن مالی مورد نیاز جهت دریافت ویزای دانشجویی آلمان نیز می باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان
jacobs-university-bremen

سؤالات متداول هزینه تحصیل در آلمان به تومان

✅ تحصیل در آلمان چقدر هزینه دارد؟

تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور آلمان تقریبا رایگان می باشد. دانشجویان موظف به پرداخت مبلغی جزئی در هر ترم برای ثبت نام و کارهای اداری هستند. این مبلغ در اکثر دانشگاه ها کمتر از حدود 250 یورو معادل 8 میلیون و 27 هزار تومان می باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی با توجه به رشته و مقطع انتخابی برآورد می شود.

✅ هزینه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی چقدر است؟

هزینه ادامه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی نیز در دانشگاه های دولتی بسیار اندک و به عبارتی رایگان است.

✅ آیا تحصیل در تمامی دانشگاه های دولتی کشور آلمان برای دانشجویان بین المللی رایگان است؟

دانشگاه های دولتی کشور آلمان در 15 ایالت از 16 ایالت این کشور، فارغ از ملیت هیچگونه شهریه ای از دانشجویان دریافت نمی کنند. در ایالت بادن وورتمبرگ واقع در منطقه جنوب غربی آلمان؛ دوره های تحصیلی دانشگاه ها با مبلغ شهریه ای حدود 1500 یورو معادل 48 میلیون و 166 هزار تومان در هر ترم برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا ارائه می شوند.

✅ هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان چقدر است؟

هزینه تحصیل در آلمان در دانشگاه های خصوصی، برای مقاطع و رشته های تحصیلی مختلف مبلغ متفاوتی است. این مبلغ می تواند برای مقطع کارشناسی تا حدود 26 هزار یورو معادل 834 میلیون و 886 هزار تومان و برای مقطع کارشناسی ارشد تا حدود 40 هزار یورو معادل 1 میلیارد و 284 میلیون و 440 هزار تومان در سال برآورد شود.

هزینه زندگی در آلمان چقدر است؟

دانشجویان برای تأمین هزینه های زندگی خود در این کشور در سال 2022، به حدود 861 یورو معادل 27 میلیون و 647 هزار تومان در ماه نیاز خواهند داشت.

جمع بندی

Conclusion

مطالعه مقاله هزینه تحصیل در آلمان به تومان، به شما به عنوان یک دانشجوی ایرانی این امکان را می دهد که محاسبات دقیق تری برای تحصیل خود در این کشور داشته باشید. با تحصیل در کشور آلمان و اخذ مدارک تحصیلی این کشور، آینده شغلی و تحصیلی خود در مقاطع بالاتر را در سراسر دنیا تضمین خواهید کرد. مدارک تحصیلی کشور آلمان در اقصی نقاط دنیا شناخته شده و معتبر هستند.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۱سال سابقه وکالت

انجام امور توسط وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

۷شعبه در ایران، اروپا و ترکیه

تهران، یاسوج، هامبورگ، براتیسلاوا، بوردو، استانبول، بارسلونا

  • تهران، میدان ونک، خیابان ملاصدرا، خیابان شیرازی، کوچه فلاحی، پلاک ۱۲، واحد ۸

  • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۱:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا